Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč?

V našem investičním seriálu vám odborníci poradí, jak zhodnotit své úspory

Leží vám doma 100 000 Kč a právě přemýšlíte, jak je nejlépe zhodnotit? Za rady investičních expertů byste normálně museli zaplatit, my jsme je ale vyzpovídali za vás a jejich odpovědi vám přinášíme v investiční minisérii. Prostor dostali poradci velkých bank, správci fondů i nezávislí investiční experti. Podívejte se, jak by 100 000 Kč investovali oni.

Jan Valášek, eFrank.cz

Pokud máte 100 000 Kč, investujte je podle svého investičního plánu. Nevybírejte investice stejným způsobem, jako když ve známé pohádce pejsek a kočička pekli dort! Rozhodování, jestli teď více vydělá zlato, akcie Tesly nebo bitcoiny, nedává žádný smysl a jedná se o čirou spekulaci. To je, jako byste stavěli dům a začali od výběru dlaždiček do koupelny a přitom ještě nevěděli, jestli bude mít dům jedno nebo dvě patra.

Pokud chcete investovat a ne spekulovat, musíte mít jasnou strategii, která je odpovědná za 92% Vašeho úspěchu v investování a směřuje k vašim investičním cílům. Ty musí být definované – CO, KDY, ZA KOLIK. To platí i v případě, že začínáte investovat se 100 000 Kč. Zjistíte tak, kolik je třeba ještě každý rok investovat pravidelně, abyste si své cíle splnili.

Teprve pak si můžete sestavit portfolio např. z akcií, hotovosti a dalších. Stejně jako to dělají nejbohatší lidé světa. Pokud budete investovat na dlouho, portfoliu musí dominovat akcie. Nejlépe největších světových firem, jejichž výrobky kupují stamiliony lidí po celém světě. Např. Apple, Coca-Cola, Google, Boeing, Microsoft.

Závěrem: Mějte plán, který určí strategii jak splnit vaše investiční cíle. Teprve potom vyberte produkty. Pokud začnete jako první vybírat konkrétní investice, tak upečete stejně špatný dort jako pejsek a kočička.

Ing. Vít Šafář, nezávislý investiční poradce

Jako odpověď na zadání „Jak nejlépe investovat 100 000 Kč, aby se co nejvíce zhodnotily“ bych doporučil řídit se poučkou od André Kostolányho (průkopníka burzovní psychologie), která říká: “Kdo má hodně peněz, tak může spekulovat. Kdo má středně peněz, tak nesmí spekulovat. A kdo má málo peněz, tak musí spekulovat.” Kategorie jsou to ze své podstaty relativní, proto vždy záleží, jestli se mezi spekulanty zařadíme či nikoliv.

Pokud nechceme spekulovat, tak máme z pohledu investičního trojúhelníku poměrně svázané ruce (a omezený výnos). Jako poměrně novou alternativu bych zmínil platformu Upvest.cz, která umožňuje tzv. crowdinvestování do konkrétních developerských projektů formou mezaninových úvěrů. Jedná se o rizikovější formu dluhu, nicméně nemovitosti jsou v ČR poměrně oblíbenou třídou aktiv a Upvest.cz umožňuje investice velmi pohodlnou formou od velmi nízkých vstupních částek.

Pro opravdové spekulanty jsou největším trendem roku 2017 bezpochyby kryptoměny. O bitcoinu již běžně píší masová média. Mohli jsme zaznamenat, že bitcoin od začátku roku vyrostl o 300 % proti USD nebo že během pár dnů poklesl o 30 až 40 %.

Existují však i alternativní kryptoměny (tzv. altcoiny). Mezi jejich nejznámější zástupce patří Ethereum, Litecoin nebo Dash. V dnešní době je jich už několik stovek a ty nejúspěšnější z nich vzrostly od začátku roku i o desítky tisíc procent! Ten nejprudší nárůst už možná máme za sebou. Přesto zde stále vidím obrovský potenciál.

Na Twitteru jsem zachytil komentář, že jsme možná v podobné fázi, jako když Apple prodal v roce 2007 prvních 300 000 iPhonů. To pravé masové rozšíření přišlo až za několik let.

Nyní se odhaduje, že v bitcoinech drží částku větší než 5 000 USD jen několik stovek tisíc lidí. Pokud se povede rozšířit kryptoměny mezi větší část populace, tak může být nárost ceny zatím nepředstavitelný. Na rozdíl od klasických investičních rizik jsou zde i další, především bezpečnostní. Majitelem kryptoměny je člověk jen do té doby, dokud dokáže uhlídat svoje privátní klíče. A to je době rozmáhajících se hackerských útoků stále těžší.

V kryptoměnách je sice velký potenciál a možnost poměrně rychlého “zbohatnutí”, ale také velmi vysoké každodenní výkyvy a velmi vysoké riziko totální ztráty kapitálu (především z jiných důvodů než z případného zániku kryptoměny samotné). Vždy by měl člověk dobře vědět, co dělá, když už se do takové investice pustí a riskovat pouze přiměřenou část svého majetku.

Andrea Jiráková, oblastní ředitelka Broker Consulting

U investování platí, že neexistuje dokonalá investice – vždy musíme volit mezi mírou podstupovaného rizika, očekávaným výnosem a dobou, po kterou chceme investovat. Jednoduše se dá říci, že neexistuje ideální způsob zhodnocení prostředků, ale pouze více či méně vhodný právě pro konkrétní situaci budoucího investora.

Na začátku je nejdůležitější se rozhodnout, za jakým cílem chcete investovat, kdy mají být finance k dispozici a jaký má investor vztah k riziku. Díky těmto údajům je možné připravit finanční plán, který investorovi pomůže se rozhodnout, který produkt využít.

Vzhledem k částce 100 tisíc korun by mohlo být zajímavé investování do podílových fondů. Velkou výhodou investování do podílových fondů je široký výběr různých druhů fondů (jak druh aktiv co nakupují, tak i jejich zaměření např. reality, zdravotnictví apod.), tak hlavně opravdu široká diverzifikace (rozložení rizika mezi různé nástroje či v případě fondů mezi různé emitenty nakupovaných aktiv) a v neposlední řadě nízká nákladovost vhodně zvoleného fondu.

Do podílových fondů můžete totiž investovat jednorázově i pravidelně a minimální částka většinou začíná již na 500 korunách.

Zajímavé je také investování do programů životního cyklu, pokud má klient stanovený dlouhodobý horizont a plánovaný termín výběru. Ty kromě výše zmíněných výhod nabízejí ještě tzv. realokaci s blížícím se koncem programu.

To v praxi znamená, že ke konci programu se portfolio začne tzv. zkonzervativňovat – tedy investované prostředky se začnou přesouvat do bezpečnějších přístavů. Všechny výše zmíněné principy tedy dlouhodobost (investování delší než na 10 let), pravidelnost (zasíláte částky pravidelně), diverzifikace (investice do podílových fondů a ne pouze do jednoho aktiva) a realokace mají za cíl snížení rizika spojeného s investováním.

Josef Uchytil, finanční poradce Partners

Připomíná mi to otázku u lékaře – „jaký lék je nejlepší na bolest hlavy?“. Lékař pravděpodobně zareaguje, že nelze jednoznačně odpovědět a doporučení správné medikace závisí na spoustě faktorů, od často nejisté příčiny této bolesti, přes rodinnou anamnézu až po zvážení možných alergických reakcí či nežádoucích vedlejších účinků.

Lékař tedy odpoví sérií otázek a vyšetření, aby mohl vhodné doporučení ze svých úst vypustit. S investováním je to stejné. Zaručené horké tipy nefungují. A když fungují, tak nejsou vhodné pro všechny. K čemu je konzervativnímu investorovi potenciální výnos 10% ročně, když to může znamenat i 50% pokles v prvních měsících investice, a tedy zbytečně vyvolanou paniku a následnou realizaci ztráty?

Přesto existuje jedna správná a navíc rychlá odpověď – 100.000,– Kč nejlépe investovat tak, že nevsadíte na jednu kartu, ale rozložíte rizika sestavením diverzifikovaného portfolia. Poměry jednotlivých tříd aktiv (akcie vyspělých států, rozvíjejících se trhů, státní dluhopisy, high-yield dluhopisy, spořicí účet, nemovitost, komodity případně stavební spoření apod.) pak závisí na zkušenosti investora, jeho toleranci k riziku, na délce investičního horizontu, pravděpodobnosti dřívějšího výběru, na struktuře cashflow investora, jeho majetku (rezervy a jiná aktiva) a závazků.

Teprve na posledním místě na aktuálním vývoji na trhu, kdy lépe vycouvat a tedy nekupovat státní dluhopisy a být obezřetný u akciových investic, které jeví počátek možné bubliny.

Čekáte konkrétní doporučení i tak? Investujte do svého vzdělání, vzdělání svých dětí, do svého zdraví a do vztahů. Pokud to už děláte a máte i tak oněch 100.000,– Kč volných, najděte si svého „praktického lékaře“, který vás vyšetří a doporučí vhodnou „léčbu“.

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam