x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

07.09.2017 / Martin Muller
Velcí i malí investoři objevili skrytý potenciál vzácné whisky. Rezavá lihovina překonává ve zhodnocení zlato, stříbro i největší evropské a asijské burzy a pro mnohé je zaručenou investicí, která s časem vždy nabývá na hodnotě, ať už se na trzích děje cokoli. Klub investorů je zatím poměrně malý, právě teď je ideální čas do něj vstoupit.

Kdyby vám do klína spadlo 6 milionů dolarů, koupili byste si radši…

Nejdražší auto světa Koenigsegg CCXR Trevita, obalené v diamantech? Pět garsonek v New Yorku? Jednu lahev whisky?

Pokud jste zvolili odpověď číslo tři, máme pro vás horký tip. Přesně za tolik se momentálně prodává lahev Isabella Islay's whisky. A rozhodně nejde o jedinou ultradrahou whisky na trhu. Jistý investor v Hong Kongu zaplatil před dvěma v dražbě za lahev Macallan “M” přes 600 000 dolarů a investorská komunita pozvedla obočí v kolektivním ú­žasu.

Macallan „M“ se vydražil za cenu, jakou můžete vídat u uměleckých děl. Není to náhoda, jeho výrobní proces byste totiž mohli bez váhání označit za umění. Jen na lahvi strávilo 17 lidí 50 hodin času. Master blender samotné whisky pak údajně ochutnal 200 000 druhů, než se mu povedlo namíchat perfektní mix.

Možná si říkáte, že jde jenom o anomálii. Ale to byste se spletli. Podle všeho jde o nový trend, který jen tak nepřejde.

Hon na vzácné odrůdy

Jen na aukcích ve Velké Británii se za první polovinu roku 2017 prodala whisky za 14,3 milionů dolarů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 94 %. Počet aukčně prodaných single malt skotských je o 50 procent vyšší.

„Skotská, a veškerá whisky obecně, je tradičně investicí z vášně,“ tvrdí Andy Simpson, konzultant v Rare Whisky 101. „Sbírání lahví z oblíbené palírny, nebo jedné lahve z každé palírny, nebo třeba podle roku výroby, to jsou všechno způsoby, jak začít hodnotnou kolekci whisky.“

Simpson rozděluje whisky investory do tří kategorií:

Sběratelé, jejichž cílem je vytvořit hodnotnou kolekci ve smyslu pokladu Velcí investoři, kterým jde o zisk Znalci a fajnšmekři, prahnoucí po unikátním chuťovém zážitku

„Tito lidé tvoří dohromady téměř perfektní býčí trh, kde poptávka téměř vždy překonává nabídku. Některé z nejpopulárnějších lahví mají v oběhu jen pár kusů. To vytváří další výzvy, kde už nejde jen o peníze,“ dodává Simpson.

Čas jsou peníze

Známe pořekadlo o čase a penězích platí u investic do whisky doslova. Čím déle ji totiž skladujete, tím větší hodnotu (a chuť) získává.

„Věci jako mikročipy nebo máslo jsou určeny k okamžité spotřebě, ale whisky… pětiletá bude vždy lepší než jednoletá,“ vysvětluje Rupert Patrick, CEO investičního portálu WhiskyInvestDirect, a přirovnává investici do vzácné whisky ke koupi zlatého prutu.

„Představte si trezor plný zlatých prutů. A teď si je zkuste zaměnit za sudy s whisky, které v tom samém trezoru leží 10 nebo 15 let. Najednou máte skvělé aktivum pro drobné investory, které jim můžete zprostředkovat skrze moderní technologie,“ dodává Patrick s odkazem na investiční portál.

Japonská je nová skotská

Pro většinu lidí je symbolem té nejlepší a nejdražší whisky skotská. V investičním světě ale tohle neotřesitelné pravidlo přestává platit a do popředí se dere japonská whisky. Čísla mluví za vše: od ledna 2017 vzrostly její prodeje o 232 procent.

„Investoři objevili japonskou whisky a její obliba žene nahoru ceny vzácných odrůd,“ potvrzuje Gary Boom, ředitel společnosti BI, která se zabývá prodejem vín a whisky.

Trhu vévodí značky Yamazaki a Karuizawa. Cena některých jejich lahví je nyní až 30× vyšší než dříve a Karuizawa ročník 1960 překonala v dubnu tohoto roku evropský a britský rekord za nejvyšší cenu v aukci, když se prodala za 128 000 dolarů.

To potvrzuje i Rickesh Kishnani, CEO fondu Whiskey Investment Fund: „Za poslední 3 roky sledujeme prudký nárůst popularity japonské whisky v Asii, který bude pravděpodobně pokračovat i do budoucna. V roce 2020 pořádá Japonsko olympijské hry, jen je relativně nízko a turismus kvete, to všechno zájem o japonskou single malt whisky posiluje.“

Jak investovat?

Podle Andyho Simpsona se trh s drahou a vzácnou whisky globalizuje, kupci a investoři se objevují ve všech koutech světa. „V kontinentální Evropě najdete velké komunity nadšenců do vzácných whisky, kteří vyhledávají především archivní lahve. Ve Spojených státech jsou zase jedny z největších sbírek na světě,“ dodává.

Pokud se chcete přidat do jejích řad, doporučuje Rupert Patrick investovat do whisky v barelech, ne v lahvích. „Whisky uložená v barelech neustále nabývá na hodnotě, na rozdíl od zlata nebo stříbra,“ tvrdí.

Podle statistik vyrostla cena skotských, vyrobených v uplynulých 8 letech, o 143 procent (bez započtení nákladů na skladování a transakce). Za tu samou dobu získalo zlato „pouze“ 48 procent a stříbro 55 procent. Trh s whisky překonal i hlavní akciové indexy v Evropě a Japonsku, nedosáhl pouze na S&P, který vyrostl o 170 procent.

Nejjednodušší cesta, jak začít, je navštívit portál WhiskeyDirectIn­vest. Funguje nonstop, obchoduje se na něm po litrech a skladovací náklady platí jeho vlastníci. Trh s whisky je stále velmi malý (asi 4000 investorů investovalo cca 10 milionů liber do 3 milionů litrů), ale pomalu nabírá na rychlosti.

Majitelé WhiskeyDirectInvest odhadují v příští dekádě růst až na desetinásobek. Jedním z favoritů na velký růst je už dříve zmíněná japonská whisky.

Pokud vás už akcie nebo zlato omrzely a chcete vyzkoušet něco alternativního, teď je ten pravý čas začít.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peněžní déšť dopadá na Wall Street: Jak využít Trumpovu daňovou reformu

Amerika opět láká investory

Článek

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Odvaha jít vlastní cestou

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 2. díl

Konkrétní kroky, jak postupovat

Článek

Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrtletí

Akcie Warrena Buffetta - 3 nejvýkonnější za první kvartál letošního roku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek
Další články z rubriky Investování