x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Toto jsou podhodnocené akcie, na kterých vyděláte

Kupujte, dokud jsou na dně

10.08.2017 / Martin Muller
Jak málo stačí k tomu, aby se akcie propadla na dno? Pokuta, investoři mimo realitu nebo třeba jedna pence, o kterou firma netrefí odhad analytiků z Wall Street. Podívejte se s námi na několik akcií velkých firem, které šly v nedávné době ke dnu a čekají jen na to, až si je za pakatel koupíte a vyděláte na jejich opětovném růstu.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Za největšími neúspěchy, krachy a krizemi na akciových trzích stojí často jeden a ten samý viník: panika. Stačí, aby společnost nesplnila svůj odhadovaný finanční plán nebo aby jí přistála na stole pokuta od nějakého regulačního orgánu, a investoři vezmou do zaječích. 

V tu chvíli přichází na řadu chladnokrevní investoři, kteří zhodnotí dosavadní a především dlouhodobé výsledky firmy, na základě toho si vypracují predikci jejích výsledků do budoucna a často tyto dočasně levné akcie skoupí. Nezřídka na nich pak vydělají, když se dlouhodobě stabilní firma po mírném zakolísání vrátí zpět na své hodnoty před pádem a silně je překoná.

Abeceda investiční paniky
Vyprávět by o tom mohl Alphabet, mateřská společnost Googlu. Poté, co vyhledávač dostal na konci června bezprecedentní pokutu 2,7 miliardy Eur (pro srovnání: to je pořád o nějakých 8 miliard korun více, než kolik jsou očekávané výdaje českého ministerstva vnitra na celý tento rok), se jeho akcie propadly v rámci jediného měsíce o téměř 100 dolarů (8. června se obchodovaly za 983 dolarů, 3. července za 898 dolarů). Dnes se pohybuje kolem 920 dolarů za akcii.

Málokdo přitom pochybuje o tom, že technologický gigant se z masivní pokuty vzpamatuje. Jedno regulační opatření firmu rozměrů Googlu rozhodně nepoloží a investoři, kteří neztrácejí víru, o své peníze nepřijdou.

Pokud máte v záloze pár tisíc dolarů, koupit akcie Googlu právě teď je sázka na jistotu. Stačí se podívat, kam se Google posunul za poslední 2 roky – i s dnešním poklesem je jeho cena za akcii pořád téměř o 300 dolarů větší, než byla v srpnu 2015.

S tím souvisí i celkový propad velké čtyřky FANG („DRÁP“), tedy Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu. Amazon je od toho osudného dne pořád 70 dolarů za akcii níže, Facebooku se propad podařilo ukočírovat, ale jeho prudký růst o nějakých 30 dolarů za akcii mezi začátkem a koncem července se (zatím nadobro) zastavil.

Obří pokuta zkrátka vnesla mírnou paniku do celého segmentu trhu, ale podle všech odhadů je to jen bouře ve sklenici vody. Nikdo neočekává, že by se FANG dostal do dlouhodobé recese, spíš naopak. Jestli v něčem spočívá budoucnost, jsou to právě technologie a internet. 

Jedna pence vás pošle ke dnu
Ještě absurdnější je případ amerického konglomerátu 3M (dříve Minnesota Mining and Manufacturing Company), který vyrábí vše od elektronických materiálů přes zdravotní pomůcky až po barvy a laky.

Ve 2. čtvrtletí zaznamenala stabilní 4% růst, přesto se její akcie po tomto oznámení propadly o 5 % a její akcie se prodávaly o více než 10 dolarů levněji. 

Důvodem byl pravděpodobně titěrný rozdíl mezi skutečným růstem a odhadem analytiků. Dividenda na akcii byla ve 2. čtvrtletí 2,58 dolarů, zatímco analytici předvídali 2,59. Rozdíl jedné pence na dividendách poslal ceny akcií okamžitě ke dnu, a kdo tehdy nakoupil, neudělal chybu.

Akcie se pomalu zotavují, na svou původní úroveň se ale ještě stále nevrátily. Pořád ještě máte čas.

Čekat na zázrak se nevyplácí
Podobně dopadl i Domino’s Pizza, jeden z největších pizza-řetězců světa. Ten dokonce s devítiprocentním růstem v USA překonal odhad analytiků z Wall Street o více než procento, přesto šly jeho akcie nosem dolů a mezi 24. a 27. červencem ztratily přes 30 dolarů.

Viník? Slabší růst na mezinárodním poli a nejspíš i „zmlsaní“ investoři, kteří po letech silného růstu čekali ještě větší zisky. Jinými slovy: místo realistických čísel čekali zázraky.

Tohle bylo jen pár příkladů z nedávné doby, podobné situace se na akciových trzích vyskytují poměrně často a jde jen o to být ve správnou dobu na správném místě a nepodlehnout panice.

Některé akcie padají z dobrých důvodů a je namístě držet se od nich dál, pokud ale spatříte menší zakolísání velké a doposud stabilní firmy, aniž by cokoli nasvědčovalo její dlouhodobé krizi, je to vaše šance na dobrý obchod.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování