x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Válka, nebo akceptace? Státy přemýšlí, jak naložit s bitcoinem

12.07.2017 / Jan Železný
Vlády předních světových ekonomik tomuto novému prostředku směn věnují čím dál více pozornosti. Jejich přístup přitom sahá od akceptace a úvah o rozumné regulaci až po snahy jejich užívání potlačit. Jakou budoucnost tedy politici digitálním měnám chystají?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Z historie známe mnoho příkladů, kdy nástup nové technologie způsobil doslova revoluci. Povětšinou se jednalo o vynálezy, které pomohly vybojovat důležitá střetnutí, umožnily šíření informací dosud netušenou rychlostí či změnily dosud zaběhlý systém fungování společnosti. S určitou mírou nadsázky by do této kategorie mohl být zařazen i nástup kryptoměn v čele s bitcoinem. Zdánlivě okrajová idea na vytvoření digitálního prostředku směny, který by nabízel plnou anonymitu, totiž během několika let opustila neprostupné prostředí IT nadšenců a přilákala první odvážné investory.

Ti do ní postupně nasměrovali miliardy amerických dolarů a způsobily ohromnou volatilitu digitálních měn. Nárůsty ceny v řádkách stovek procent střídaly stejně významné pády. Vznikly první specializované burzy, veřejnost vyslechla příběhy bitcoinových milionářů a srdcervoucí svědectví absolutních krachů portfolií. Někdy v této době se do celé diskuze zapojily i vlády největších světových ekonomik, které začaly horečně zkoumat, jaký vliv má bitcoin a jemu podobní na současný finanční svět. Přestože jejich přístup byl zpočátku silně negativní, v posledních měsících se zdá, že se karta pomalu obrací.

Zázračný příběh

Zájem vlád o digitální měny je naprosto logický a jen letmý pohled na vývoj cen některých z nich za poslední půlrok mnohé napoví. Tak kupříkladu ethereum, u nás méně známý, přesto v zahraničí populární souputník bitcoinu, zaznamenal v půli června naprosto katastrofální propad, když jeho cena na pár vteřin klesla z úrovně 319 dolarů za kus až na pouhých 10 centů. Událost se dodnes nepodařilo...

...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jaké to je, když zmizí 85 % všech fyzických bankovek? Nepříliš šťastné, zní z Indie

Modiho krok do neznáma

Článek

Trhy čeká propad, na kterém můžete vydělat

Jaké klíčové metriky a údaje sledovat?

Článek
Další články z rubriky Investování