x
Zapomenuté heslo
Předplatné

​Sázka na jistotu: Čtyři top dividendoví aristokrati tohoto léta

06.07.2017 / Martin Muller
Vybrali jsme pro vás 4 pozoruhodné zástupce tohoto vzácného druhu, o kterých byste měli začít vážně uvažovat.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Aby se společnost kvalifikovala jako „dividendový aristokrat“, musí svým akcionářům nejen pravidelně vyplácet dividendu, ale také ji nepřetržitě zvyšovat po dobu nejméně 25 po sobě jdoucích let. To není úkol pro každého, při pečlivém hledání ale pár desítek takových společností na burzách najdete.

1.    McDonald’s: Ze zdravých dividend se netloustne

Komunisté chtěli poroučet větru a dešti, nepovedlo se jim to. McDonald’s zkusil poručit akciovému trhu a uspěl. Ať se za posledních 41 let dělo cokoli, tenhle potravinářský gigant nepřestával a nepřestává zvyšovat a vyplácet dividendu se stejnou neúprosností, s jakou roste váha konzumentů jeho produktů. Ve 2. čtvrtletí tohoto roku zvýšil „Mekáč“ globální prodeje o 4 %, což na první pohled není nijak závratné číslo, ale jeho konkurenti jsou na tom ještě hůře, mnohdy v záporných číslech.

Dalo by se říci, že v tomto případě nezdravé jídlo produkuje zdravou dividendu: roční výnos je asi 2,5 %. Ve zředěných ziscích (diluted EPS) je růst dokonce 18 % díky kombinaci provozní efektivity na prodejnách a odvážného programu zpětného odkupu akcií. Firma je tak jen 6 měsíců od splnění svého tříletého plánu vrátit investorům 22–24 miliard dolarů, který měla splnit až na konci roku 2019.

Docela působivá čísla, nezdá se vám? S tím však samozřejmě kráčí ruku v ruce cena akcií, která je na 22,4násobku očekávaných výnosů tohoto roku. Na akciích McDonald’s prostě nezbohatnete přes noc, ale pro trpělivé a ambiciózní investory s dlouhodobým investičním horizontem jde o sázku na jistotu.
 

2.    ExxonMobil: Ropný držák v dobách krize

Ropný gigant ExxonMobil vyplácí svým akcionářům dividendy už přes 100 let, jejich hodnotu pak uplynulých 35 let bez přestávky stabilně zvyšuje. A nejde přitom o nějaké setiny procent „aby se neřeklo“, průměrný roční růst je neuvěřitelných 6,4 %. Dokonce i v uplynulém roce, kdy trh s ropou zažil nejhorší otřes za uplynulá desetiletí a ceny ropy spadly na minima, která nikdo nepamatuje, si ExxonMobil udržet růst alespoň 2,7 %. 

Čím to, že se ropákům z ExxonuMobilu tak daří? Jejich trik je jednoduchý – udržovat stabilní cash flow. V minulém roce šlo dokonce o jedinou společnost s volným peněžním tokem (free cash flow) z celého ropného byznysu. A to prosím v hodnotě 9,7 miliardy dolarů. 

Generování obřích finančních sum je přitom způsobeno disciplinovaným přístupem k alokaci kapitálu, kdy se investice zaměřují na projekty, které vedou k vysoké návratnosti vloženého kapitálu. Jinými slovy: finančníci ExxonuMobilu mají oko na solidní investice. V uplynulém desetiletí měla proto firma návratnost vloženého kapitálu na 20 %, zatímco její konkurenti se pohybovali mezi 10–15 %. 

Firma plánuje vkládat velkou porci svého cash flow do atraktivních projektů i v budoucnu, na konec tohoto desetiletí plánuje investici v hodnotě 70–80 miliard dolarů. To by mělo zajistit růst finančního polštáře, zvyšování dividend, a tím pádem i spokojenost akcionářů.
 

3.    Ecolab: Pořádek v portfoliu musí být

Sanitační a úklidové společnosti jsou obecně řečeno velmi jistou investicí, protože čistota a pořádek je jednou ze základních parametrů, kterými se měří civilizovanost světa. Trhy mohou padat, CEO rezignovat jako na běžícím pásu, ale všechny ty prázdné kanceláře a úřady práce bude muset pořád někdo uklidit a vydezinfikovat.

Dnes navíc žijeme v době regulací a směrnic, takže každá druhá společnost má stanovené alespoň minimální standardy čistoty pro své zaměstnance i zákazníky. To vše hraje úklidovým společnostem jako je Ecolab do karet. Není to „sexy byznys“, ale zajistí vám stabilní přísun peněz. A o to přeci jde, ne?

Firma byla založena téměř před sto lety a za tu dobu si vydobyla pověst neotřesitelného matadora ve svém oboru. Stojí na 4 základních principech: „Čistá voda, bezpečné jídlo, nadbytek energie a zdravé životní prostředí.“ Prodává širokou škálu produktů, vyráběných na míru místním regulacím a specifikům. 

Právě v tom tkví její síla a odsud čerpají její akcie svou spolehlivost. S funkčním modelem se může management v klidu věnovat zvyšování zisku a vyplácení akcionářů. Finanční rezervy jdou nejčastěji na inovace a chytré akvizice. Tento přístup vynesl Ecolabu jen za posledních 8 let růst o 155 %. Jednoduchý, ale velmi účinný plán.
 

4.    Procter & Gamble

Retailový obr si v uplynulých letech prošel dramatickými turbulencemi. Za posledních pět let se jeho výkon pohyboval pod průměrem trhu a ve všech svých hlavních segmentech ztrácel rok co rok tržní podíly. Začínalo se zdát, že neotřesitelné autoritě dochází dech.

Právě proto přišlo vedení s novou strategií, která má P&G vrátit zpátky do sedla. Management rozprodal přes 100 přidružených značek a získaný kapitál investoval pouze do těch nejziskovějších oblastí. Zatím se zdá, že to funguje – na tento rok společnost odhaduje návrat do kladných čísel.

Mohlo by se zdát, že v takové situaci jde spíše o rizikovou investici. To byste se ale pletli, P&G zvyšuje výnos z dividend už 61 let po sobě a ani ekonomické problémy mu v tom nezabránily. Nejde o žádná závratná čísla, spíše o stabilní cca 3% růst. V portfoliu tak bude hrát roli solidního základu, o který se můžou opřít investice s nejistější budoucností. 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování