x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Internetové akcie prudce rostou. Hrozí nám druhá dot com bublina?

Historie se (ne)opakuje

13.07.2017 / Martin Muller
Dnes je velmi populární předpovědět jednou za čas nějaký ten tržní krach či prasknutí finanční bubliny. Naposledy se začalo horlivě spekulovat o internetových fondech. Máte panikařit, nebo se to všechno zase přežene? Nejjednodušší je podívat se na fakta.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Vzpomínáte si ještě na dot com bublinu? S trochou nadsázky by se dalo říct, že přelom tisíciletí byl pro technologické (zvláště ty, které se zabývaly internetem) společnosti něco jako 20. léta minulého století pro filmaře. Atmosféra nového média, vidiny velkých zisků, bujaré dot com párty (v době největšího rozmachu jich jen v San Franciscu bylo 15 – 20 týdně) a vůně peněz ve vzduchu zatemnila spoustě lidí mysl a vyhnala ceny akcií do absurdních výšin. Jak to dopadlo, víme všichni.

Ale hrozí nám něco podobného i v současnosti? Spousta investorů se očividně obává, že ano. Akcie velkých internetových hráčů rostou raketovým tempem a odvětví jako celek už stihlo zacelit všechny finanční ztráty, které následovaly právě po splasknutí dot com bubliny. Merrill Lynch z Bank of America k tomu dodal, že investice do technologických fondů rostou nejrychleji za posledních 15 let.

First Trust Dow Jones Internet Index Fund vyrostl tento rok o 19 %, zatímco S&P „jen“ o 8,6 %. Internetové portfolio NASDAQ Powershares je na tom ještě lépe, vyletělo od začátku roku o celých 25 %. Až poslední dva červnové týdny se růst zastavil, to už zřejmě zafungovala panika mezi investory. V posledních červnových dnech spadl dokonce o několik procent. Art Cashin z UBS Financial Services dokonce prohlásil: „Pokud se propad technologického sektoru nezastaví, jsme v průšvihu.“

Čertík je venku z krabičky.

Máme se bát další bubliny?

Bát se můžeme vždycky, ale jaká jsou fakta? Podívejme se na možné nadhodnocení akcií skrze P/E poměr v globálním technologickém sektoru: ten je momentálně 18, zatímco kolem roku 2000 to bylo 50 a některé ceny akcií tehdy přesahovaly reálný zisk společností až 80x. Vrásky však analytikům dělají některé internetové fondy, např. už výše zmíněný NASDAQ má P/E okolo 60, což odráží právě silný růst internetových společností.

Vezměme si například technologického giganta – někdo by řekl dinosaura – Yahoo. Poté, co se minulý rok doslova „rozprodal na orgány“ (společnost prodala svou mailingovou platformu, zpravodajskou síť a sociální médium Tumblr – vše společnosti Verizon), zaznamenal tento rok nejvyšší růst za posledních 17 let. A to vše díky svému 15% podílu v čínském internetovém gigantovi Alibaba Group Holding Ltd. Finanční ředitelka čínské společnosti nedávno prohlásila, že v příštím roce očekává růst až 49 %. Akcie opět vyletěly vzhůru a Yahoo si mne ruce. Takových případů je na trhu více.

Není bublina jako bublina

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi rokem 2000 a 2017? Analytici poukazují především na to, že zatímco na přelomu tisíciletí byly internetové společnosti často „mladé a neklidné“ společnosti plné zbohatlíků bez finančního plánu, zato s chutí utrácet, dnes je situace opačná. Google, Amazon a další velcí hráči mají k poblázněným startupistům daleko. Dnešní internetoví giganti si v ničem nezadají s velkými hráči z tradičnějších odvětví, jako je třeba energetika nebo finanční sektor.

S tím souvisí rezervy, které si firmy byly schopné za léta klidného a stabilního růstu vybudovat. Velcí hráči dnes mají bez výjimky velké finanční polštáře, které by v případě velkých krachů zabránily naprostému zhroucení trhu, jako tomu bylo v minulosti. Investoři dnes také nenakupují slepě akcie kterékoli „žhavé“ internetové společnosti, která se vrhne na burzu. Jsou vybíravější, obezřetnější a investice více zvažují.

Typickým příkladem je Snapchat, který stále není schopný generovat solidní zisk a cena jeho akcií klesla na konci 4. červnového týdne zpět na 17 dolarů, za které se prodávaly při vstupu společnosti na burzu (IPO). Zdá se, že spousta investorů ztrácí s vidinou další bubliny chuť pouštět se do rizik, která jim až příliš připomínají chyby z dřívějších dob. Stejně nejistý osud čeká i Uber nebo Spotify, které zápasí se ztrátami a jejich úspěch je stále tak trochu virtuální. Vstup Pinterestu na burzu předpovídají analytici už 3. rok po sobě a zatím je ticho po pěšině.

Co si z toho všeho vzít?

Závěr je tedy jednoznačný – obezřetnost je na místě, ale druhá dot com bublina zřejmě zatím nehrozí. Internetové fondy už teď zpomalují, akcie Applu spadly na konci června z rekordních 155 dolarů na 142 a další velcí hráči zřejmě budou následovat.

Růstu zasadila ránu i masivní pokuta pro Google ze stejného období v řádu miliard eur za zneužívání monopolního postavení na trhu. Nestabilní společnosti se také na burzu nehrnou jako kdysi a investoři do nich nevkládají své celoživotní úspory. Trh se – snad – poučil.

Americký investor Timothy Draper předpovídal další bublinu už v roce 2013. Tehdy poukazoval na nadhodnocený Pinterest a nešťastnou koupi Tumblru právě společností Yahoo. Jak vidíme, o 4 roky později vedeme stále tutéž diskusi a stále se nic zásadního nestalo.

Jen nebožák Twitter je i po 11 letech stále ve ztrátě a jeho akcie setrvale klesají (nyní jsou na 20 dolarech za kus, pořádný sešup z rekordních 70 dolarů před lety), ať se na trzích děje cokoli. A zdá se, že ani horlivé užívání této platformy Donaldem Trumpem na tom nic nezmění.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování