x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nejčastější investiční chyby mileniálů? Neznalost, neochota a marnivost

Mezi mladými panuje nezájem o finance

09.06.2017 / Martin Muller
Pokud se před kamarády, kolegy nebo známými prsíte, kolik peněz máte na účtu, děláte to špatně. Mít na běžném účtu uložené vysoké sumy je stejná hloupost jako cpát je vytištěné na bankovním papíře pod matraci – ztrácejí na hodnotě.

Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak tomu zabránit, je uvést je do pohybu – tedy začít investovat. Ale ví tohle i současná generace mileniálů, která právě v houfech vstupuje do ekonomicky aktivní fáze života? Podle všeho ne. Podívejte se, co si o investicích myslí typický mileniál (všechna čest výjimkám).

Rozpočet? To je jen pro vládu a firmy

Aby člověk mohl investovat, musí mít co. A přesně to mileniálové často nemají. Jejich rodiče a prarodiče pak nevěřícně kroutí hlavami, kam všechny ty peníze mizí, když oni sami v jejich věku už z polovičního platu zakládali rezervní fondy pro své potomky.

Odpověď je přitom jednoduchá: neschopnost vést si rozpočet. Ekonomicky aktivní mileniálové vtrhli do globalizovaného světa, kde je vše na dosah, stačí jen mít peníze. Zatímco generace X strávila aktivní léta ve světě rozděleném železnou oponou a generace baby boomers musela z poválečných ruin vybudovat základy nového světa, mileniálové mají vše jako na dlani.

Denně na ně útočí tisíce možností, jak své peníze okamžitě utratit, a takovým svodům se jen těžko odolává. Proto ve výsledku žijí „od výplaty k výplatě“ a většinu ani nenapadne s investicemi začít, protože peníze zkrátka „někam mizí“.

Na investice mám dost času

Tohle tvrzení se v případě mileniálů může protáhnout stejně jako čekání na Godota. Než mileniálové vůbec získají dobře placenou práci a začnou si zakládat finanční rezervy, táhne jim na třicet. V tu chvíli už dost z nich (i když zdaleka ne tolik jako u předchozích generací) myslí na založení rodiny. A co si budeme povídat, k založení rodiny potřebuje člověk každou volnou korunu. 

Ti, kteří rodinu nechtějí, zase odjíždějí na cesty kolem světa, pořizují si nejmodernější technologické výstřelky a tak dále. S investicemi proto čekají a čekají… až je v mnoha případech nakonec už pozdě.

Raději nebudu moc riskovat

Není se ani co divit. Zkuste si třeba v Česku zajít na pobočku nějaké banky a poradit se s někým o možných investicích. Často se dočkáte tirád o tom, jak je trh kolísavý, zisky můžou padat a že nejlepším produktem je životní pojištění nebo stavebko. Doma k tomu přidají rodiče své „životní zkušenosti“ (rozumějte: „Teta Jarmila jednou investovala přes známého a přišla o padesát tisíc!“) a je vymalováno.

Kdy jindy ale investovat odvážně, než v mládí? Tehdy má člověk největší potenciál na trhu práce, po vyhazovu najde nové místo mnohem snáz než padesátník a případné drobné finanční ztráty ho nemusí tolik trápit. Všichni víme, že investice je dlouhodobá záležitost. Jeden rok vám portfolio o 4 % klesne, aby další dva roky rostlo o 6 %. Tak to chodí, jenže mileniálové to často netuší, protože…

Já žádné rady nepotřebuju

Generaci mileniálů se často přezdívá generace DIY („do it yourself“ neboli „udělej si sám“). S tím, jak informační dálnice proťala všechny kouty světa, si dnes na internetu můžete zjistit všechno: jak zapnout pračku, opravit kotel nebo ušetřit na letenkách do Thajska. Není třeba se s nikým bavit, vyhledávat tipy a rady.

Jenže na internetu není vše a dobrou finanční radu aby tam člověk pohledal. Samozřejmě, že i v reálu můžete narazit na vykutáleného „finančního poradce“, který vás může snadno přivést na mizinu. Stačí ale jen použít zdravý selský rozum a investovat např. do relevantních knih nebo se místo poradců s pochybnou pověstí obrátit na zkušenějšího známého, kolegu, případně si zajít pro radu do prověřené instituce, která nemá zájem oškubat klienta do poslední kočuny.

Jen pro ten dnešní den…

Kdo za posledních 40 let investoval na Standard & Poor’s 500, získal v průměru zhodnocení 10 %. To vám nedá ani sebelepší spořicí účet nebo stavební spoření. Jenže to chce čas a důvěru, kterou mileniálové často nemají, protože jim relevantní informace chybí. Protože myslet na 20 nebo 30 let dopředu není něco, co by běžného mileniála trápilo. Ten chce žít tady a teď, omotat si svět kolem prstu, cestovat a užívat si. A ideálně zbohatnout rychle, ze dne na den. Jinak to za tu snahu nestojí.

Stačí se ale podívat třeba na investorskou „superstar“ Warrena Buffeta a jeho názory na zisk majetku. Stále dokola a dokola opakuje mantru, že zbohatnout rychle je fantazie, která se málokomu povede, ale snaha o ni přivede spoustu lidí na mizinu. Jedním z jeho známých výroků je, že zbohatnout pomalu se dá velmi snadno. Jen to chce uvažovat v delším časovém horizontu.

Když už investovat, tak do životního stylu

Znáte to, skončí studentská léta, přežívání na polotovarech a levném pivu, a přijde první pořádná práce se super platem. Co všechno si najednou člověk může dovolit! Začne si místo turka dávat frappéčko se skořicí, přestane jezdit „sockou“ a koupí si první auto, obnošené sáčko vymění za sadu pracovních košil a místo konversek začne chodit pěkně v kožených polobotkách. Zkrátka – investuje do společenského statusu.

Ten přitom vypadá jinak. Nejste bohatí v momentě, kdy si koupíte pár kusů oblečení, zaplatíte povinné ručení a na prázdném účtu vám hvízdá meluzína. Skutečný společenský status přichází v momentě, kdy si můžete tohle všechno dovolit a pořád vám zbývá dost peněz na investice a slušný život. Ten se přitom bez investování a dlouhodobého plánování získává jen stěží.

Vyjeďte si na svém účtu balanc za poslední měsíce a zamyslete se nad tím, jestli náhodou neděláte stejné chyby. Nemusí to totiž být jen mileniálové, kteří uvažují v podobně krátkodobém horizontu. „Lepší shořet než vyhasnout“ se krásně říká v pětadvaceti, ale většina z nás se stejně dožije nejmíň šedesátky. A to už je na nějaké investování dost pozdě. Přitom stačí málo – nebát se, vzít libovolnou sumu a vrhnout se do toho. Začít se dá i s málem, po troškách. Ani Řím nepostavili za den.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Roboti pro výběr akcií přichází. Čeká nás revoluce?

Co si o umělé inteligenci myslí investiční experti?

Článek

Stash & Co. aneb kde zhodnotit i 5 dolarů?

Investování pomocí aplikací a platforem

Článek

Burzovní index Harryho Pottera: Jaké jsou výnosy za 20 let existence?

Milionový příběh

Článek

3 aktuální hrozby pro akciové trhy. Na co se připravit a jak předejít ztrátám?

Štěstí přeje těm, co neusnou na vavřínech

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 3.)

Potenciál malých společnosti a střední Evropy se začíná probouzet

Článek

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 2.)

Jak dosáhnout na investiční rentu 30 000 Kč a proč se vyhnout dluhopisům USA?

Článek
Další články z rubriky Investování