x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jan Kaška: Americké akcie jsou drahé, nyní bych se jim vyhýbal

Rozhovor nejen o příležitostech na trhu

09.05.2017 / Zdravko Krstanov
„Přečetl bych co nejvíce věcí od Warrena Buffetta,“ říká o začátcích investování Jan Kaška, člen poradního výboru Charles Bridge Global Macro Fund. Kde vidí v současné době potenciál, jaké pozice drží a co hýbe s kapitálovými trhy?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Jan Kaška je členem Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Na finančních trzích se pohybuje zhruba deset let. Za svou kariéru prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze s hlavní specializací oceňování podniku a vedlejší specializací peněžní ekonomie a bankovnictví. Ve svém investičním zaměření se soustředí na makroekonomický výzkum, tematické investice a opční strategie za účelem systematického řízení rizika i lepšího cílení výnosů.

V současné (tedy i v "post-Trumpovské") době je DowJones téměř na vrcholu a obecně se akciím daří. Je podle Vás na obzoru nějaká větší korekce? Co ji případné může způsobit?

Nečekal bych v nejbližší době nějakou extrémní korekci. Samozřejmě se můžu mýlit a stát se může ledasco, na to investor musí být vždy připraven, ale teze, se kterou nyní pracuji, zní tak, že trhy čekají v rámci daňové reformy velkou repatriaci zisků zpět do USA a s tím i spojené buybacky. Tedy jakýkoliv pokles na trzích bude relativně brzy nakupován. Status quo by mohla změnit událost, která zavdá záminku k pochybám o uskutečnění této daňové reformy, např. rostoucí rozepře mezi demokraty a republikány či vnitrostranické neshody v rámci republikánské strany samotné.

Větší korekce by rovněž mohla nastat díky nějaké externalitě (např. válka na korejském poloostrově). Vzpomeňme, jak Fukushima srazila na kolena světový dodavatelsko-odběratelský řetězec. Trhy jsou nyní pod tak silným pozitivním sentimentem, že událost tohoto typu by mohla vést k uzavírání extrémně velkého počtu dlouhých pozic. 

Co byste si do portfolia v tuto chvíli nedal?

Vyhýbal bych se přímému nákupu amerických akcií. Jsou podle mě extrémně drahé. Rovněž velmi drahé jsou německé vládní dluhopisy.

Můžete zmínit nějaké pozice, které v současné chvíli držíte?
Nyní držíme long českou korunu vůči euru, long řecké akcie, long indické akcie. Jsme strukturálně short volatilitu, ale toto je tak populární trade, že se trochu děsíme možné konvexity při negativním vývoji, a proto short volatilitu aktivně hedgujeme shortem akciových indexů a pomocí opčních pojistek. 

Jak bude podle vás vypadat příští rok na kapitálových trzích? Co jeho podobu nejvíce ovlivní?
Příští rok bude ve znamení utahování monetární politiky v USA i v Evropě. Dočkáme se konce růstu rozvah centrálních bank a změny trendu ve finančních podmínkách. Utahující se monetární politika a vysoké valuace budou problém pro dlouhodobější dosahování zisků z akcií.

Představte si, že s investováním nemám zkušenosti, ale velice mne láká začít. Jak mám postupovat? Určit si nějakou "specializaci"? A okdud čerpat informace? Začít číst knihy? Účastnit se webinářů?

Můžete navštěvovat různé semináře a konference. Nyní budeme vystupovat na jednom minisemináři, který pořádá Lenka Rož Schánová. Obecně bych ale v rámci investování nehledal žádný svatý grál a nevěřil nikomu, kdo slibuje, že Vás naučí vydělávat dvouciferné částky či dosahovat garantovaných výnosů. Zapomeňte na obchodování měn a podobné eskapády. Pro lidi bez zkušeností bych začal s investováním do fondů. Přečetl bych co nejvíce věcí od Warrena Buffeta, který srozumitelně dává najevo, jak je těžké porazit aktivním řízením indexy. Nakombinoval bych vícero fondů různých typů (dluhopisy, akcie) a sledoval, jak se vyvíjí, co fondy nakupují, proč. Pak bych se zaměřil na poplatky. Pokud se vám bude zdát, že platíte moc, zkuste si obchodovat sami. Ale nikoliv obchodovat, ale koupit například ETF či individuální akcie a držet je. Pokud nebudete spokojeni s volatilitou či výkonností svého portfolia, teprve pak se začněte pídit po specializacích či detailech. 

Jaké povahové rysy by měl "dobrý" investor mít?
Trpělivost, pečlivost, skromnost a zdravý selský rozum.

MontyRich zve na workshop

Workshop se bude skládat z několika částí, kde Jan Kaška bude prezentovat přístupy, které mu ve fondu v minulosti umožnily vygenerovat zisk i v období, kdy akciové trhy stagnovaly. Bude se bavit o různých strategiích, při kterých využívá opce, a jak spekuluje na pokles neefektivních burzovních instrumentů. Zmíní se také o významu burzovních poplatků při obchodování a jak dokonce docílit toho, že burza bude za obchody platit nám. Ukáže vám také konkrétní příklady obchodů, jak strukturovat obchody, které minimalizují vaše riziko při investicích.

Registrujte se ZDE.


Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Roboti pro výběr akcií přichází. Čeká nás revoluce?

Co si o umělé inteligenci myslí investiční experti?

Článek

Stash & Co. aneb kde zhodnotit i 5 dolarů?

Investování pomocí aplikací a platforem

Článek

Burzovní index Harryho Pottera: Jaké jsou výnosy za 20 let existence?

Milionový příběh

Článek

3 aktuální hrozby pro akciové trhy. Na co se připravit a jak předejít ztrátám?

Štěstí přeje těm, co neusnou na vavřínech

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 3.)

Potenciál malých společnosti a střední Evropy se začíná probouzet

Článek

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 2.)

Jak dosáhnout na investiční rentu 30 000 Kč a proč se vyhnout dluhopisům USA?

Článek
Další články z rubriky Investování