x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Komentář odborníka: Konec intervencí ČNB? Okamžité posílení koruny v řádech desítek procent nečekám

Komentář Aleše Vávry, portfolio manažera Metatron Capital

29.03.2017 / Zdravko Krstanov
Konec intervencí ČNB na oslabování koruny bude jistě letošní událostí číslo jedna, a tak je zcela přirozené, že toto ukončení kurzového závazku vyvolává spousty otázek a vede se kolem toho veřejná debata.

Švýcarská zkušenost

Nechci se pouštět do polemik, zda oslabování koruny z makroekonomického hlediska bylo nutné, či nikoliv, a už vůbec ne, kdy bude případný EXIT nebo jestli už není pozdě.

Rád bych však upozornil na některá fakta, která doposud moc nezazněla, a to především z pohledu (podle mého názoru) chybného srovnávání post EXITového vývoje české koruny podle švýcarského franku. Tehdy Švýcarská národní banka víc než 3,5 roku také oslabovala frank, který v den ukončení operací jednorázově posílil až o 30 %. Situace ČNB, respektive koruny, je úplně jiná. Předně hlavním důvodem „vzdání se“ boje o slabší frank bylo rozhodnutí ECB závést masivní monetární expanzi tzv. QE, která již v USA probíhala. ECB svůj program, kdy v počátku měsíčně odkoupila až 50 mld. Eur aktiv, oznámila přesně týden po tom, co SNB ukončila intervenci. Druhý fakt, který byl také pro exit SNB neméně podstatný, je, že v té době stála SNB proti rublu, neboť díky sankcím proti ruské aktivitě na Krymu ze strany USA a EU byl nákup „fixovaného“ švýcarského franku s vidinou budoucího posílení logickou operací pro všechny rublové držitele.

A proto okamžité jednorázové posílení franku souviselo s tím, že je to rezervní měna, kterou „kotují = obchodují“ snad všechny velké banky na světě. Navíc situace na trzích tehdy byla jiná, neboť pětileté bondy všech hlavních ekonomik světa (i Švýcarska) něco nesly = nebyly záporné. 

ČNB aktuálně nestojí proti tak velké síle, jako to bylo v případě SNB, proto tuto analogii nelze podle mého názoru vyvodit. Jsem názoru, že ČNB má situaci zcela ve svých rukou. Nemůže (z logiky konstrukce) tak jako SNB zavést sice záporný PRIBOR, ale může stejně jako SNB klidně přistoupit nepřímo k záporným sazbám prostřednictvím PENALTY rate, který by zavedla na úložky u ČNB. 

Osobně si dokáži představit, že by se ČNB alespoň v počáteční fázi po EXITU rozhodla EURo (které má v rezervách) neprodávat, tedy nekupovat zpět korunu. Mezibankovní  trh by si pak korunu prodával mezi sebou, ale především EURo (proti koruně) by se nedalo v tak velkém množství „koupit“. Vedlo by to k roztažení spreadů a možná i ke krátkodobému oslabení koruny. V takto „nejistém trhu“  by  už  jen slovní intervence, za kolik je ČNB ochotna koruny kupovat zpět, trh ustálila, a to i bez aktivní účastni na trhu, která jistě přijde.

Ano, koruna v horizontu let může posilovat, pakliže se nám bude makroekonomicky dařit.  Rozhodně ale nečekám okamžité posílení koruny v řádech desítek procent. Stejně jako to měla Švýcarská centrální banka ve svých rukou, má to ČNB dnes také. EXIT ČNB rozhodně nepovažuji za příležitost, která přijde jednou za život tak, jako tomu bylo u franku.

MontyRich vás zve na workshop!

Jak investovat do technologických společností 

Anotace: Aleš Vávra vám prozradí svůj postup při výběru technologických akcií do portfolia, jaké faktory při výběru jsou pro něho klíčové, ale také jaké technologické firmy má právě teď v hledáčku.

Datum: 19. dubna od 18:00 hodin

Registrace na: http://www.ceskainvesticniakademie.cz/planovane-akce/Autorem textu je Aleš Vávra – portfolio manažer HF long/short Equity, jednoho z fondů kvalifikovaných společností Metatron Capital. Zároveň působí jako externí poradce J&T Banky, ve které pracoval přes 8 let na pozici tradera a další 4 roky jako poradce předsedy představenstva. Při výběru investic se zaměřuje především na fundamentální analýzu, a to především na rozvinutých trzích. Sledovat jej můžete ZDE.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Roboti pro výběr akcií přichází. Čeká nás revoluce?

Co si o umělé inteligenci myslí investiční experti?

Článek

Stash & Co. aneb kde zhodnotit i 5 dolarů?

Investování pomocí aplikací a platforem

Článek

Burzovní index Harryho Pottera: Jaké jsou výnosy za 20 let existence?

Milionový příběh

Článek

3 aktuální hrozby pro akciové trhy. Na co se připravit a jak předejít ztrátám?

Štěstí přeje těm, co neusnou na vavřínech

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 3.)

Potenciál malých společnosti a střední Evropy se začíná probouzet

Článek

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 2.)

Jak dosáhnout na investiční rentu 30 000 Kč a proč se vyhnout dluhopisům USA?

Článek
Další články z rubriky Investování