x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Zelená horečka stoupá. Jak na tom vydělat?

23.02.2017 / Jan Železný
Ještě nedávno představovala tabu, dnes se jedná o jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů v Severní Americe. Marihuana v posledních letech těží ze změny přístupu státních úřadů, jež ji začínají vnímat benevolentněji a umožňují její užití pro lékařské i rekreační účely. Rodí se tak nové průmyslové odvětví, jehož těžištěm jsou USA. Právě zde se investice do zelené rostlinky stává módou, díky níž zaznamenávají akcie řady dosud neznámých firem raketový růst.

Říká se, že zakázané ovoce nejlíp chutná. Přestože toto na biblický příběh o ráji navázané přísloví původně nemělo na mysli marihuanu, masový vzrůst zájmu o ni popisuje naprosto přesně. Řeč zde přitom není o lehkomyslné mládeži či kriminálních sítích, ale o řadě seriózních investorů, kteří v této plevel připomínající rostlině vidí jedinečnou příležitost na výrazné znásobení vloženého kapitálu. Dosud nelegální status marihuany se totiž v mnoha zemích svobodného světa postupně mění, což dává vzniknout zcela novému segmentu progresivních firem.

Centrem jejich bujení se přitom stávají Spojené státy spolu s Kanadou, kde do tohoto moderního odvětví ročně tečou miliardy dolarů. Dle mnohých se přitom nejedná pouze o rizikový kapitál nadšených spekulantů, ale akcie na konopí navázaných společností se již objevují i v portfoliích řady seriózních investorů. Ne nadarmo se proto hovoří o vzniku tzv. green rush, tedy jakési „zelené horečky“, jíž podlehli mnozí (název je odvozen z anglického výrazu pro „zlatou horečku“, tedy gold rush, pozn. red.). Jaké příležitosti se tedy před investory nabízí a dokážou vyvážit poměrně výrazná rizika s tímto byznysem spojená?

Zapomeňte na tabákové společnosti! Je tu marihuana

Hovoříme-li o legálním marihuanovém trhu, stále máme na mysli především její pěstování pro experimentální a lékařské účely. Takovéto využití umožňuje nejenom Kanada, ale už i 29 států USA, tedy více než polovina Unie. Konopí se zde přitom používá jako podpůrný prostředek k léčbě řady závažných onemocnění. Dobře známy jsou jeho pozitivní účinky při řešení psychických onemocnění od relativně „banálních problémů“ jako jsou deprese až po vážné stavy schizofrenie.

Novinkou jsou pak studie hovořící o blahodárném vlivu marihuany při potírání negativních dopadů chemoterapií u rakovinou postižených pacientů, a to především v tlumení bolestí a stavu nevolností. Faktem však zůstává, že zrak podnikatelů a investorů míří především k uzákonění tzv. rekreačního užívání, tedy postavení marihuany na úroveň alkoholu či tabáku – tj. značně regulované, avšak zákonem tolerované drogy. Zde se čeká velký průlom především v Kanadě, kde liberální vláda...

Celý článek o tom, jak vydělat na "zeleném trendu", naleznete v březnovém MontyRich. Objednávejte již nyní!

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování