x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Virtuální realita: snová investice s nejistou návratností

23.02.2017 / Jan Železný
Je tu s námi již více než třicet let, do světla reflektorů se však dostává až teď. Virtuální realita je dosud považována spíše za výsadu hráčů počítačových her a IT nadšenců, podle expertů ale potenciálně představuje dosud neprobádaný miliardový trh. Jak na tom může profitovat individuální investor?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Máte pocit, že už jste na světě vše viděli a není nic, co by vás ještě překvapilo? Připadá vám každodennost nudná? Pak možná právě pro vás je určena virtuální realita slibující zcela novou dimenzi multimediálních zážitků. Únik do snového světa fascinujících obrazů přitom není žádnou novinkou. První zařízení zprostředkovávající interakci s jinými světy se začala objevovat již v 90. letech (například Sega VR). Vždy se však jednalo o spíše okrajovou součást herního světa, jemuž dominovaly stolní počítače a těžké kazetové konzole s připojením k běžným televizorům. Důvodem neúspěchu byl rovněž fakt nedostatečného technologického pokroku, který znemožňoval adekvátně rychlou odezvu obrazu na reakce uživatele.

Výsledkem tedy bylo v lepším případě zklamání, v horším nefalšovaná nevolnost. Doba však již výrazně pokročila a po laptopech se skvělým rozlišením obrazu, štíhlých televizích a smarphonech se k nám virtuální realita vrací zpět jako dávno odhozený bumerang. Tentokrát se však veze na vlně nejnovějších technologických inovací a pomocí speciálních brýlí a joysticků nabízí netušené zážitky. Přestože se běžnému čtenáři může celá věc jevit nepochopitelná, řada investorů v ní spatřuje příležitost, jež se objevuje jednou za dekádu, ne-li generaci a již tedy není radno podceňovat. Ostatně na počátku tohoto roku tomu bylo právě 10 let od uvedení první generace podivně vyhlížející „malichernosti“ s názvem iPhone. Ta od té doby dobyla svět a jasnozřivým akcionářům Applu přinesla tučné zisky. Není tedy divu, že investoři berou příchod další, byť jen zdánlivě podobné novinky vážně.  

Nástup velkých hráčů – Facebook boduje

Je již zvykem, že zdrojem nových technologických inovací se čím dále častěji stávají malé startupy. Nejinak tomu bylo i v případě virtuální reality. Pokud byste se však na světových burzách snažili najít jejich akcie, pravděpodobně byste skončili s nepořízenou. Většinu významných projektů již ostatně dávno pohltily zavedené technologické společnosti, které v nich spatřovaly vhodný doplněk svých primárních obchodních aktivit. Pravděpodobně nepřekvapí, že průkopníkem mezi těmito velkými hráči se stal Facebook. Globálně působící sociální síť Marka Zuckerberga je totiž vyhlášena svojí „průzkumnou“ činností, v jejímž rámci se snaží identifikovat nové slibné firmy se zajímavými technologickými produkty či službami.

Jak na virtuální realitě může vydělat drobný investor? Čtěte v březnovém investičním speciálu MontyRich!

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování