x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Místo akcií Jordan nebo Adidas Yeezy. Jak vypadá burza tenisek, do které investoval i Eminem?

Investice 21. století

03.07.2017 / Zdravko Krstanov
Akcie, komodity, certifikáty... Jordan, Air Force 1, Adidas Yeezy.

V e-commerce se rodí projetky vskutku různorodé. Jedním z nejzajímavějších přírůstků posledního roku je StockX. Jedná se o burzu, kde se střetává nabídka a poptávka vzácných modelů tenisek od firem jako Nike nebo Adidas. Podle zakladatelů je tento trh ohromný a údajně dosahuje šesti miliard dolarů.

Potenciál zřejmě vidí i investoři, kteří dokončili další kolo financování, které firmě přineslo šest milionů dolarů. Mezi novými investory se objevil i herec a podnikatel Mark Wahlberg. Doplnil tak původní investorskou sestavu, v níž vynikal zejména rapper Eminem. 

Na StockX je momentálně listovaných přes 40 tisíc párů bot. Z těch nejvýznamějších, jako například Jordan, jsou dokonce tvořeny celé indexy, které mapují objem obchodů za posledních 24 hodin. Byznys model StockX je závislý na transakcích, kdy si z každé bere určité procento.

CEO společnosti Josh Luber magazínu Fortune sdělil, že komunita lidí zapálených pro tenisky tu existuje asi tak dlouho jako první boty Air Jordan. S expanzí e-commerce se začaly vzácné kousky prodávat na stránkách typu eBay. Nikdy jste však nevěděli, zda je požadovaná cena opodstatněná a zda náhodou nedostanete padělek. V dnešní době ovšem hrají data prim, na což společnost StockX vsadila. Jako kupující máte představu, že jste nenaletěli drahé nabídce. Jako prodávající naopak získáváte data o tom, jak cenu nastavit. StockX také ručí za 100% originalitu každého páru.

Teoreticky vzato nic nebrání tomu, aby obdobným způsobem vznikaly burzy dalších věcí, u kterých již nyní existuje velký trh. Zkuste si udělat průzkum, co vše doma lidé mají a co z toho se relativně hodně přeprodává na offline či online místech. Nikde není napsáno, že se podobná inovace nemůže zrodit u nás. Sbírali jste hokejové kartičky?

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování