x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Další Silicon Valley? Může jím být komunistický Laos, tvrdí někteří investoři

09.03.2017 / Jan Železný
Jedno přísloví říká, že peníze nikdy nespí. A opravdu! Volný kapitál se neúnavně přesouvá po světě a hledá nová místa, kde by mohl zapustit kořeny. V posledních letech se jednou z jeho oblíbených destinací stala také jihovýchodní Asie. A tak se po Vietnamu, Kambodži a Thajsku do hledáčku angel investorů dostává i donedávna zapomenutý komunistický skanzen Laos.

Chudá země ukrytá mezi horskými průsmyky a džunglemi bývalé Francouzské Indočíny přitom podle mnohých skrývá netušený investiční potenciál a mohla by se jednou stát i technologickým hubem regionu.

O tom, že jihovýchodní Asie je investičně slibným regionem, si již cvrlikají i vrabci na střeše. Zatímco západní svět se potýká s anemickým růstem a čínský hospodářský zázrak pomalu uvadá pod tíhou řady vnitřních problémů, zdejší státy spolupracující v rámci sdružení ASEAN (Association of Southeast Asian Nations, pozn red.) se pyšní nálepkou nejrychleji rostoucí oblasti na planetě. Tak například země jako Myanmar (bývalá Barma) a Kambodža očekávají letos až 7 % růst HDP, následují neméně dynamicky rostoucí Vietnam a Filipíny s 6,1 % respektive 6,3 %. Pozornost angel investorů, tedy zkušených podnikatelů, kteří se zaměřují na zdánlivě riskantní investice do malých firem v teprve se rodících odvětvích a na neprobádaných trzích, se však nyní začíná upínat i k Laosu – zemi, o níž se dosud hovořilo spíše v negativech.

Slet angel investorů v srdci komunismu

A není se čemu divit. Laos se díky své vnitrozemské poloze, hůře přístupnému terénu a především komunistické vládě jedné strany řadí mezi nejméně rozvinuté oblasti světa. Jeho převážně socialistická ekonomika je postavena na zemědělství, jež tvoří až 23 % HDP a zaměstnává 73 % obyvatel. Zbytek hospodářské činnosti se váže především k těžbě nerostného bohatství v podobě zlata, cínu či mědi. Až 22 % Laosanů dle dat Factbooku CIA z roku 2013 žije pod hranicí chudoby, přičemž země se nachází na 173. místě na světě v podílu HDP na...

...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Velká bitva o Alibabu: shortovat, nebo investovat?

Shorteři ztrácí miliardy, ale věří v prudký krach čínského giganta

Článek

Udělejte místo pro Fedcoin! Čeká oficiální kryptoměna již za dveřmi?

Bublina nebo budoucnost?

Článek

Nikdo by neměl očekávat, že na forexu zbohatne za týden, říká ředitel Bernstein Bank

Rozhovor se Stefanem Straublem

Článek

Proč se Japonci obávají Brexitu? Odpověď hledejme u Toyoty

Co bude s investicemi?

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Těmto 3 akciím se za posledních 10 let dařilo nejvíce

Investice (téměř) bez rizika nejsou sci-fi

Článek

Investujte do whisky a zbohatněte s grácií

Trh prudce roste a stále se na něm dá dobře vydělat

Článek
Další články z rubriky Investování