x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Karel Janeček: Máme v Česku výjimečné mozky, ubíjí nás ale negativismus

13.08.2017 / Zdravko Krstanov
Excentrik. Matematik. Kreativec. Miliardář. Společenský reformátor. Gymnasta a oddaný bojovník za lepší zítřky. Tváří zářijového čísla plného inovací je miliardář Karel Janeček.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Někteří miliardáři propadnou golfu na soukromých hřištích, jiní začnou sbírat jachty nebo pořádat výpravy na Servení pól. Karlu Janečkovi učarovala gymnastika. Sešli jsme se proto na neobvyklém místě - v zaprášené tělocvičně SK Hradčany. Oděný do půl těla nám uprostřed svého tréninku oznámil, že tělocvična brzy dostane novou tvář díky rekonstrukci. Nepochybně za přispění jeho peněz. U vchodu je seznam podporovatelů, kde kromě Karla Janečka nalezneme i Václava Dejčmara. Pánové z RSJ podporují tolik projektů, že to nestíháme monitorovat.

A to je ostatně dobře. Smysluplně rozdávat není tak snadné, jak by se na první mohlo zdát. Když ale máte podíl ve firmě, která je největším hráčem na poli market makingu, nemusíte se na vydělávání tolik soustředit. Zde hledejme příčinu, proč Karel Janeček tráví drtivou většinu svého času věcmi, které s byznysem jen pramálo souvisí. Z rozhovoru poznáme, že to byl i jeho cíl.

Karle, označením “miliardář” se v Česku může pyšnit velmi málo lidí, přibližně dvě stě. Co pro vás takto velké peníze znamenají?

Možnosti. Víte, já chtěl být odmalička bohatým. Chtěl jsem vydělat velké peníze, abych měl plnou svobodu… abych mohl dělat důležité věci a měnit svět.

A máte nyní pocit, že děláte důležité věci a měníte svět?

Ano, mám. Se svojí aktuální životní a pracovní náplní jsem plně spokojen. Moje práce je velkou výzvou s tou nejvyšší ambicí: Inspirovat a pomoci lidské společnosti k revolučním změnám a k dosažení nového stupně evoluce života.

Je tohle důvodem, proč ráno vstanete a věnujete se projektům se společenským dopadem?

Jsem hluboce přesvědčen o tom, že žijeme v historicky ojedinělém milníku civilizace. Přibližujeme se rozhodujícímu okamžiku, který nazývám sociální singularitou. Přicházejí velké změny, které buď způsobí, že si budeme žít o mnoho lépe, s nesrovnatelně vyšší kvalitou života pro všechny, nebo se zničíme. A teď nemluvím jen o Češích, ale o celém lidstvu.

Myslíte si, že máme jako Češi na nějaký konkrétní segment talent?

Češi jsou extrémně kreativní a technologicky zdatní. Máme naprosto výjimečné mozky. Důvodem, proč to není vidět, je, že na druhou stranu jsou někteří Češi obrovskými negativisty. Když se pak kreativní člověk, který něco vytváří, setká s negativismem, tak ho to ubije.

...

Jak se negativismu zbavit? Proč nás čeká skvělá budoucnost a proč bychom si měli více hrát? Nejen to Karel Janeček prozrazuje v zářijovém vydání MontyRich, které je zaměřeno na inovace. Mluvili jsme s lidmi, kteří vytváří umělou inteligenci. Dozvěděli jsme se, v čem můžeme být jako Češi naprostou světovou špičkou. Zjistili jsme, proč nám firmy dokážou vnutit věci, které nepotřebujeme. Řekneme vám, proč každá škola potřebuje 3D tiskárnu i jak svůj mozek doslova naprogramovat na úspěch.


Pokud nechcete hledat ikonku s předplatným, klikněte na tento řádek.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Česká soutěž s výstavou, která létá po celém světě

V zahraničí uznávaný fotograf Patrick Marek se pro nás rozpovídal o vzniku prestižní jazzové výstavy a úspěchu ve světě

Článek

Listopadový MontyRich je tu. Bude se investovat do nemovitostí i virtuálních měn

Když chcete měnit svět

Článek

Tři důvody, proč se místo klasických kanceláří nastěhovat do coworkingu

Makáme společně

Článek

Hledá se Event manager pro magazín MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Nestíháte a odkládáte dokončení úkolů? Pomodoro vás zachrání!

Článek

Staňte se Social media managerem MontyRich!

A pojďte s námi měnit svět

Článek
Další články z rubriky Byznys