x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nestíháte a odkládáte dokončení úkolů? Pomodoro vás zachrání!

17.06.2017 / Petra Zlámalová
Také se vám někdy tříští pozornost na více úkolů? Skáčete z jedné činnosti na druhou a žádné se nevěnujete s absolutním nasazením? Jak to vyřešit? Pomůže vám technika Pomodoro.
Nejlepších výsledků dosáhnete tak, když se budete soustředěně po určitý čas věnovat nějaké činnosti a poté si uděláte krátkou přestávku na obnovení sil.

Francesco Cirillo stojí za zrodem techniky zvané Pomodoro a vymyslel ji už v polovině 80. let minulého století. Ač se vám může datum vzniku této techniky zdát historické, kupříkladu největší myšlenky pocházely už z dob antiky. Váš čas totiž není nekonečný a je třeba se ho naučit trávit efektivně. Respektive zefektivnit práci, abyste měli více času na radosti života a rodinu.

Ze začátku vám tento postup možná bude cizí, ale čím více ho budete trénovat, tím větší získáte praxi v dotahování úkolů. Svůj čas tedy nemarněte!

1) Vytvořte si seznam úkolů, na jejichž začátku budou vaše denní MIT (Most Important Tasks – tedy úkoly, které vás nejvíce posunou – více o systému MIT naleznete v tomto článku). Je jedno, zda máte na MIT a To-do seznamy zvlášť, nebo jeden, to teď není jakkoliv podstatné. Cíle MIT si seřaďte podle důležitosti.

2) Nastavte si budík nebo časomíru na 25 minut a věnujte se nerušeně činnosti a prvnímu MIT. Pokud máte s koncentrací problém a jste zvyklí pracovat na deseti úkolech najednou, klidně časomíru nastavte na mnohem kratší interval a postupem času ho navyšujte.Všechno je vždy o tréninku.
 
3) Vyvíjejte soustředěnou činnost po celou dobu, než se ozve zvuk budíku. Zkuste od úkolu neodbíhat ani v myšlenkách. Všichni zažíváme občas těkání myšlenek nebo denní snění, tady budete možná v pokušení mnohem víc, právě proto, že na sebe tlačíte, abyste činnosti věnovali 100procentní pozornost. Pokud se v myšlenkách vzdálíte, zkuste se na pár sekund koncentrovat pouze na svůj dech, což vás vrátí zpět do přítomnosti a vrátíte se k činnosti naplno.


4) Jakmile se ozve zvukový signál, odškrtněte si úkol, tzn. Pomodoro jako splněný. Zasloužíte si 5minutovou přestávku. Během ní se můžete věnovat něčemu, co máte rádi a dobíjí vás energií. Kupř. poslechu hudby, zavolat příteli nebo jen zavřít oči a na nic nemyslet. Je to jen na vás.
 
5) Následně celý postup zopakujte, dokud nedokončíte první MIT. A stejně postupujte i v případě druhého MIT, případně třetího.

6) Nezapomínejte na pravidelné přestávky. Ty dělejte nejen po každém bloku, ale po 3–4 blocích Pomodoro. Po těch zařaďte přestávku delší, 15–30 min. Sami budete překvapení, jak produktivita vaší práce vzroste a koncentrace se zvýší. Určitě nemá cenu sedět hodiny bezcílně nad prací s nízkou efektivitou a říkat si, že "musíte". Naopak právě odškrtávání bloků a cílů ve vás přiživuje sebevědomí a vědomí úspěchu. Naučíte se díky tomu také věci dotahovat a vyhnout se syndromu tzv. "posledních metrů", kdy máme tendence těsně před dosažením úkolu/cíle zpomalit anebo ho odložit.

7) V blocích Pomodoro pokračujte, dokud nesplníte všechny důležité cíle, které jste si pro onen den předsevzali. V rámci osobního systému odměn se také odměňte. Může to být klidně drobnost, ale self - motivace je důležitá.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Česká soutěž s výstavou, která létá po celém světě

V zahraničí uznávaný fotograf Patrick Marek se pro nás rozpovídal o vzniku prestižní jazzové výstavy a úspěchu ve světě

Článek

Listopadový MontyRich je tu. Bude se investovat do nemovitostí i virtuálních měn

Když chcete měnit svět

Článek

Tři důvody, proč se místo klasických kanceláří nastěhovat do coworkingu

Makáme společně

Článek

Karel Janeček: Máme v Česku výjimečné mozky, ubíjí nás ale negativismus

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledá se Event manager pro magazín MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Staňte se Social media managerem MontyRich!

A pojďte s námi měnit svět

Článek
Další články z rubriky Byznys