Jak důležité je mít svůj vzor

Sekce: Vzdělávání Datum: 01.07.2014 Autor: Tomáš Durčák
Vzhlížíte k někomu? Je to váš mentor, nebo člověk úspěšný ve vašem oboru? Správná volba, i když není to vždy tak úplně bez úskalí.


Mentor pro vás neexistuje proto, aby vám ukázal, jak to ve světě chodí a co byste měli udělat. Je tady proto, aby vás nakopl svým vlastním směrem a jen korigoval případné vychýlení z tohoto směru, dodával inspiraci a samozřejmě nekonečnou kritiku v kombinaci s nikdy nekončící nespokojeností. Někoho, kdo vás neustále chválí a opakuje jen pozitiva, nepotřebujete, protože co umíte a co vám jde, přece již dávno víte. O pohádkách a chvále nebudete mít žádný důvod hlouběji přemýšlet.
 

Máte vzor? Překonejte ho!
 

Pamatujte, že svůj skutečný vzor poznáte tak, že se vám jej jednou podaří překonat a především – že jej budete chtít za každou cenu překonat. Na tento fakt často nadšení hledači úspěchu zapomínají a zaměňují snahu dohnat svůj vzor za pouhý obdiv jeho osobnosti a kariéry.

Ten sice dokáže zažehnout emoce a možná i vnější motivaci, ale rozhodně nikoho nedonutí vyhrnout si rukávy a vyrovnat se své oblíbené hvězdě. Abyste se jednou mohli stát úspěšnými, musíte nejdříve sami být osobností, odlišnou od všech ostatních, a to ať chcete, nebo ne.

Možná znáte celou řadu případů lidí, kteří ještě jako malí měli svůj idol, avšak nešlo jen o obdivování plakátů na stěně jejich dětského pokoje. Šlo o ryzí inspiraci, která dokázala rozdmýchat vášeň, a dnes tito lidé se svými dětskými idoly spolupracují, soupeří, nebo už je dávno překonali a nechali za sebou.

Proč? Měli v sobě špetku chamtivosti, avšak v dobrém slova smyslu. Byli tzv. pozitivně chamtiví, jinak řečeno draví, což jim pomáhalo držet se předem vymyšleného plánu a dotahovat věci do konce bez ohledu na okolnosti. Pozitivní chamtivost je tím, co hýbe světem, protože nás nutí neusínat na vavřínech ve chvíli, kdy se nám něco podaří, ale jít dál a překonávat klidně i sám sebe, když už nikdo jiný k překonání nezbyl.
 

Využijte informací, inspirujte se a obdiv nechte spát
 

Hlavní výhodou skutečného vzoru je velké množství informací, které můžete velmi rychle nasát z jeho života, knih, myšlenek, nebo osobních rozhovorů. Pro mnoho lidí je prvním krokem při studiu svého vzoru jeho život, dětství, začátky v byznysu a klíčová rozhodnutí. Určitě je dobré mít o těchto věcech povědomí, ale popravdě vám příliš mnoho výhod do práce nepřidají. K čemu vám reálně bude informace o tom, že Warren Buffett podal své první daňové přiznání ve 13 letech? Zvlášť, když se ji dozvíte třeba ve svých 20 letech?

Mnohem důležitější je mít povědomí o tom, čeho všeho váš vzor dosáhl, co vybudoval a co se mu podařilo. Zde je vaše skutečné měřítko pro srovnávání, které musíte chladnokrevně přijmout. Jestliže na vás výsledky někoho úspěšného udělají pouze dojem, není to ten pravý. Až když uvnitř pocítíte touhu vyrovnat se takovým výsledkům, jste na správné adrese.

Nebojte se mít víc vzorů
 

S Buffettem jsem samozřejmě přestřelil a upřímně to není úplně šťastný příklad, neboť zejména v byznysových začátcích vám jakožto jeden z nejúspěšnějších lidí na světě příliš nepomůže. On je úplně nahoře, vy úplně dole. Pracovitost a podobné přednosti vám nadiktuje každá příručka začínajícího podnikatele, proto si nemusíte číst jeho životopis. Na druhou stranu – proč byste měli pro inspiraci a nové poznatky hned běžet až na vrchol?

Možná by nebylo od věci najít si pro začátek někoho dostupnějšího, s kým lze reálně prohodit pár slov a mnohem lépe sledovat jeho práci. Co třeba nějaký lokální podnikatel, kterému se viditelně daří? Možná je lepší mít nakonec víc než jen jeden vzor a vytvořit si z nich jakési schodiště, podle kterého můžete odstupňovat své cíle, naplánovat svou vizi a pustit se do práce. Každý podnikatel má navíc svou pravdu, své názory a své postupy, takže víc vzorů rovná se potenciálně víc pohledů na věc, a to nikdy nemůže být na škodu.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Důležité jsou vyjasněné hodnoty a disciplína

Sekce: Byznys Datum: 06.01.2016 21:00
Segment finančního poradenství je pro mnoho ambiciózních lidí prvním krokem na jejich cestě za úspěšným životem. Proto jsme se rozhodli pro rozhovor se ženou, která to ve světě finančního poradenství…

3 triky, díky kterým si zapamatujete důležité detaily

Sekce: Vzdělávání Datum: 13.11.2014 08:00
Všechno je to jen ve vaší hlavě. Jak si zapamatovat jména všech důležitých společností, se kterými chcete navázat spolupráci? Jak se vlastně jmenovala ta nová restaurace, kde jste měli před časem…

Chcete vyvinout skvělý produkt? Proč je důležité začít u sebe

Sekce: Vzdělávání Datum: 23.04.2015 08:00
A je to tady. Už jste se rozhodli, že chcete podnikat – prodávat své vlastní produkty nebo služby. Kde tedy začít? Ať už máte nějaký nápad na předmět svého podnikání nebo ho teprve hledáte, častou…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…