Jak na peníze podle Warrena Buffetta? Přečtěte si 10 tipů od legendy

Sekce: Vzdělávání Datum: 24.11.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Warren Buffett patří mezi legendy investování. Jeho výsledky nemají konkurenci – za posledních 40 let na trzích si dokázal v průměru každoročně polepšit o 9,9 procenta. Jaké rady by udělil těm, kteří aspirují na podobný rekord?

1. Nikdy neprodělávejte peníze

Buffettovo pravidlo číslo jedna může znít až směšně jednoduše, ovšem má svůj význam. Pokud se hned ze začátku dostanete při investování do ztráty, je pak o to těžší dostat se do zisku. K první radě se váže i pravidlo: Nikdy nezapomínej na první pravidlo.

2. Získejte vysokou hodnotu za nízkou cenu

První pravidlo se výborně doplňuje s druhým. To, co platíte, je cena, to, co dostáváte, hodnota. Tratit peníze podle Buffetta znamená, že platíte cenu, která neodpovídá hodnotě, kterou získáváte. Jako příklad uvádí úroky na kreditních kartách či útraty za zbytné věci. Buďte jako Buffett a pracujte na skromnosti. “Ať už se bavíme o ponožkách, nebo akciích, rád nakupuji kvalitně, když věci musím platit,” říká sám Věštec.

3. Vytvářejte si zdravé finanční návyky

“Většina chování je o návycích a říká se, že řetěz návyků a zlozvyků nejde cítit, pokud už není pozdě se zlozvyků zbavit,” pronesl v minulosti Buffett, podle něhož se dají zvyky měnit, je třeba na tom však začít pracovat zavčas. Je třeba popsat, které návyky finančně prospívají a které naopak škodí. “Myslím, že jednou z největších chyb je nenaučit se šetřit. Šetření je totiž také zvyk.”

4. Vyhněte se dluhům, speciálně na kreditních kartách

Buffett se stal miliardářem a ikonou, protože dokázal, aby úroky pracovaly pro něj namísto toho, aby je platil on. “V tomto světě se nepotřebujete zadlužovat. Pokud jste dost chytří, vyděláte hromady peněz i bez jejich půjčování. Specificky si bere na paškál kreditní karty, lidé by se jich podle něj měli zbavit. “Úroky jsou absolutně nesmyslné. Kdybych si já půjčoval za 18 nebo 20 procent, byl bych na mizině.”

5. Mějte u sebe vždy nějakou míru hotovosti

Abyste byli méně náchylní k výkyvům, doporučuje Buffett držet hotovost. “Většinou máme nejméně dvacet miliard dolarů v hotovosti, většinou o dost více,” napsal o Berkshire Buffett v roce 2014 ve výroční zprávě. “Hotovost je pro firmu jako kyslík pro jednotlivce. Nemyslíte na něj, dokud vám nezačne scházet.”

6. Investujte především do sebe

“Investujte co nejvíce do sebe, jste ta zdaleka nejcennější část vašeho majetku. Cokoliv vám pomůže zvýšit váš talent a dovednosti, vás učiní cennějším. Všechno, co investujete do sebe, se vám vrátí desetkrát, navíc vám nic z toho nikdo nemůže zdanit, nebo dokonce vzít,” tvrdí Buffett.

7. Vzdělávejte se o penězích

Jednou z věcí spojenou s investicemi do sebe je i lepší správa vlastních peněz. Jako investor potřebujete především chápat riziko a umět s ním pracovat. “Čím více budete vědět o osobních financích, tím budete jistější a budete rizika všude zvládat lépe," doporučuje Buffett. Prostě se snažte jít večer spát o něco chytřejší, než když jste se ráno vzbudili. A jak na to? “Musíte hodně číst, tak se získávají vědomosti,” říká Buffett.

8. Pro své portfolio věřte indexům s nízkými náklady

Přestože řada rad od Buffetta se pro malého investora úplně nehodí, i pro něj má Buffett radu. Doporučuje mu indexové fondy. “Dejte 10 procent hotovosti na krátkodobé vládní dluhopisy a 90 procent peněz investujte do nízkonákladového fondu z indexu S&P 500,” zní jeho rada. Pokud takto začnete, povedete si podle Buffetta lépe než devadesát procent ostatních začínajících investorů.

9. Vracejte v rámci filantropie něco zpět

Buffett  je známým filantropem a spolu s přítelem Billem Gatesem stojí za výzvou Giving Pledge. “Pokud patříte mezi procento nejšťastnějších na planetě, dlužíte zbytku lidstva, abyste o nich alespoň přemýšlel.” Buffett spolu s Gatesem už k výzvě přivedli přes 130 miliardářů z celého světa a sami jdou příkladem.

10. Nahlížejte na peníze jako na dlouhodobou hru

“Dnes můžete sedět ve stínu, protože před mnoha lety tady na tom místě někdo zasadil strom.” Investice mají přece jen něco společného se zahradničením – o své plody a ovoce své práce se člověk musí starat. Volnost od dluhů, správné finanční návyky, schopnost šetřit, vše spolu souvisí. Díky tomu nebude problém se zaplacením škol potomkům či se zdrojem peněz na stáří. Ve výročních zprávách radí, že by lidé měli investovat s výhledem na několik dekád. 

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

7 rad Warrena Buffetta akcionářům Berkshire Hathaway

Sekce: Investování Datum: 16.08.2015 23:58
S každou účetní uzávěrkou zasílá Buffet pár rad svým akcionářům a příznivcům investování. Svých 7 dnes již legendárních rad se drží zuby nehty. Soudě dle výsledků Berkshire Hathaway není naškodu si…

Kam investovat své peníze? Přinášíme 5 akciových tipů pro rok 2017

Sekce: Investování Datum: 20.12.2016 13:00
Uvažujete o investování jako o své budoucí profesní dráze? Nebo jen chcete obohatit své portfolio o trochu riskantnější, ovšem zajímavá aktiva? Pro vás, kteří alespoň na jednu z těchto otázek…

Křetínský v Praze upíše miliardy a dál hraje riskantní hru

Sekce: Byznys Datum: 26.04.2016 09:00
Zdaleka nejaktivnější tuzemský dealmaker. Ale také člověk, který díky vysokému zadlužení firmy pořádně riskuje. Daniel Křetínský se nyní rozhodl část byznysu EP Industries, spadající pod energetický…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…