Myšlenky na peníze - největší bída chudých

Sekce: Vzdělávání Datum: 27.10.2014 Autor: Tomáš Durčák
Čím více na ně myslíte, tím méně jich nakonec máte. Prostředek ke svobodě i zhouba dnešní doby pro překvapivě velké množství lidí.
 
Každý z vás má zajisté ve svém okolí aspoň jednoho člověka, jehož realita se točí pouze kolem peněz, i když sám nemá téměř nic.
 

Peníze, peníze a zase peníze

Snaha upínat se v myšlenkách na peníze jednak zabíjí motivaci a zároveň vás dokáže překvapivě snadno poslat mimo realitu, kde finanční fanatici velmi rychle zapomenou na elementární způsob vydělávání peněz – práci. Nemají vizi úspěchu a peněz spojenou s vlastním projektem, který by chtěli vytvořit a dovést k dokonalosti.
 
Místo toho veškerou svou energii neustále vkládají do hledání systémových kliček a cest k rychlému a bezstarostnému zbohatnutí. Určitě znáte případy osob, které mají každý týden jinou senzaci a jiný „zaručený způsob“ (iluzi), jak být za měsíc ve vatě. Vůbec peníze nevidí jako pouhý prostředek k dosažení svých cílů – peníze jsou oním cílem, který podle jejich přesvědčení dokáže zajistit všechno ostatní včetně štěstí, zdraví a doživotní spokojenosti.
 

Citové pouto k penězům je nesmysl

Realita nicméně bývá většinou někde jinde a nejhorší je, že takovým lidem jejich vzdušné zámky vymluvíte jen hodně těžko. Svou touhu po snovém zbohatnutí mají totiž velmi úzce spjatou s emocemi, a pokud vše nejde jako po másle, jsou často nevrlí a chovají se až poraženecky. Naopak když se daří, jsou přehnaně sebevědomí, na všechny strany rozdávají úsměvy a slibují hory doly.

Stačí však, aby se během dalšího dne něco opět nepodařilo, a pozitivní nálada je ta tam. Dokáží takto měnit své nálady klidně každý den. Na základě neúspěchu svého nepromyšleného plánu, který držela po hromadě jen vidina nereálných zisků, jsou pak schopni dlouhodobě deptat své blízké nebo ničit pracně budované mezilidské vztahy. To vše díky něčemu tak pomíjivému, jako jsou peníze.

Dalším kritickým nedostatkem je povětšinou kompletní absence jakékoliv aspoň hrubé vize. Na získání dostatku peněz se finanční fanatici soustředí tak vehementně, že i když se k nim nakonec dostanou, nemají vůbec představu, jak dál a většinou to končí buď hromadou zakoupených nesmyslů, nebo ještě hůř vznikem nějaké gamblerské závislosti.
 

Dobrovolně pohřbené vlohy

Takoví lidé bohužel taktéž nikdy nenaleznou svou pravou vášeň, nebo o ní sice budou podvědomě vědět a dokonce se jí možná budou i sem tam věnovat, avšak v opojení myšlenkami o zbohatnutí zbrkle pohřbí svůj talent a potenciál. Činnosti, které podstupují na své cestě za uspokojením ega, toužícího po financích, je navíc často ani nijak extra nenaplňují, ani neuspokojují.

Jejich pochybné přesvědčení propaguje to, že člověk musí vydržet chvíli trpět, aby dosáhl finanční svobody, a poté si mohl do konce života užívat, což samozřejmě funguje jen v hlavě, ale tváří v tvář realitě se podobné představy velmi rychle rozplývají.
 

Ovládejte finance, nenechte se ovládat jimi

Nebo myslíte, že se světová kapacita na neurochirurgii při své 12 hodinové náročné operaci neustále zabývá tím, kolik mu ona operace vydělá? Že uznávaný právník při snaze sestavit pro vás kvalitní a neprůstřelnou obhajobu neustále sleduje hodiny a počítá, kolik mu každá minuta práce přinese na účet peněz? Ne, takto svět úspěšných skutečně nefunguje. Finanční zabezpečení je pro tyto lidi sice příjemnou, avšak vedlejší věcí.

Mít přehled a pořádek ve financích je už jiná otázka týkající se finanční gramotnosti a čísla jsou samozřejmě základem každého dobrého byznysu. Avšak při kontrole čísel vaší firmy byste rozhodně neměli být emočně naladění. Jedná se o racionální a logické výsledky, které je potřeba ve stejném duchu i přijímat, ať už jde o pozitivní či negativní výsledek. Profit je dobrá věc, ale nechat se jím unést znamená ustrnout a přestat růst minimálně na úrovni osobnosti.

Pamatujte, že když vás nějaká činnost skutečně baví, čas při ní ztrácí svou důležitost a cítíte mimořádně velké vnitřní uspokojení, budete takovou činnost pravděpodobně dělat nejlépe. A peníze už si vás pak automaticky najdou, ať chcete, nebo ne.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Robert Kiyosaki – Finanční učitel, nebo podvodník?

Sekce: Byznys Datum: 11.12.2014 20:00
Člověk, který už v roce 2008 předpovídal velkou bublinu na realitním trhu, velké problémy amerických bank Goldman Sachs a Lehman Brothers i to, že nakonec bude americká centrální banka FED muset hru…

3 finanční chyby, díky kterým nikdy nebudete milionáři

Sekce: Podnikání Datum: 24.12.2014 09:00
Říká se, že dělat to, co dělají všichni, je téměř vždycky špatně. Většina totiž nikdy nebude bohatá, ba ani šťastná. Proto toto pravidlo platí v otázkách zacházení s financemi dvojnásobně. Jeden jako…

Příběhy „nešťastníků“, kteří vyhráli v loterii

Sekce: Lifestyle Datum: 31.03.2015 12:00
Výhra v loterii je snem všech sázkařů i nesázkařů. Spolu s miliony si spojují naprostou ekonomickou svobodu a bezstarostný život. Nemůžou se ale více mýlit! Přijmout výhru je totiž mnohdy těžší než…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…