Hrdinové ze Star Wars díky Magic Leap ve vašem obýváku

100 miliardový startup a výzvy virtuální reality

Sekce: Startupy Datum: 26.06.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Tajemný startup Magic Leap, který má již nyní bez uvedení jediného výrobku na trh hodnotu přes 4,5 miliardy dolarů, se spojil s trikovým studiem Lucasfilm ILMxLAB. Společně hodlají lidem do jejich obýváků přinést oblíbené postavy ze série Star Wars.

Fanoušci hvězdné ságy si tak budou moci sednout kolem stolu se svými oblíbenými postavami, například droidy C-3PO a R2D2. Magic Leap oznámil partnertsví s Lucasfilm ILMxLAB, díky čemuž si tuto zkušenost budou moci již brzy dopřát. xLab vznikla teprve v minulém roce, aby fanouškům série mohla přinášet nové způsoby interakce.

Šéf Magic Leap Rony Abovitz nepřinesl více detailů, je však jistě, že postavy nebudou jen stát, ale budou s vámi i mluvit. Neodbytný C-3PO vás tak bude obtěžovat různými dotazy k misi, přičemž je jako vždy pesimistický: “Hledá nás armáda imperiálních vojáků, určitě nás rozstřílí!” Droid R2D2 zase lidem v obýváku klidně promítat hologram se zprávou od princezny Leii (viz přiložené video). Půjde o zcela nový zážitek a to je teprve začátek objevovování toho, co rozšířená virtuální realita dokáže. A Magic Leap v něm může hrát prim.

“Ve společnosti Magic Leap tvoříme nový svět, kde se dokonale propojuje digitální realita s fyzickou a umožňuje nové úžasné zážitky," řekl Rony Abovitz, zakladatel, prezident a generální ředitel společnosti Magic Leap. Společnost Magic Leap vyvíjí zařízení, které by znamenalo odklon od tradičních televizí směrem k virtuální realitě přímo v obývacích pokojích. Její hlavní pracovní náplní je vývoj "filmové reality", která se má od virtuální a rozšířené reality lišit právě tím, že posune onu realitu o notný kus kupředu a přidá ještě interaktivitu.

Podle Abovitze bude zážitek prý připomínat zčásti Matrix a zčásti Harryho Pottera. “S Magic Leap váš mozek nerozezná, co je realita a co už Magic Leap, pro mozek jde prostě o realitu,” je si jistý Abovitz. Cokoli může člověk dělat na chytrém telefonu, může dělat i s Magic Leap, obrazovkou je svět okolo. A jak celý ten zázrak funguje?

Nová filmová realita

Obraz je vytvářen pomocí dynamického digitálního světelného pole, které se vytváří uvnitř speciálního přístroje, který si uživatel nasadí na hlavu. Následně se mu díky zabudovaným křemíkovým optickým kabelům obraz promítne na sítnici oka, přičemž vzniká dojem, že trojrozměrný obraz obživl přímo před nimi. Vzhledem k softwaru a technologii lze takto převést do života celou škálu objektů, přičemž díky vysokému rozlišení se obraz jeví jako opravdu skutečný a vzniká rozšířená realita. Firma pro podobné výjevy začala používat nový termín “kinematografická realita”.

Pod svá křídla již dokázal Magic Leap získat řadu veteránů z oboru. Například z novozélandského trikového studia Weta (které založil Peter Jackson a stálo za všemi speciálními efekty v trilogii Pána prstenů) spolupracuje s firmou Richard Taylo. Na důvěryhodnosti přidal firmě i renomovaný sci-fi spisovatel Neal Stephenson, který se k firmě připojil jako expert v prosinci roku 2014.

Pokud skutečně z dílny Magic Leap vyskočí produkt, o jakém tvůrci hovoří, rozhodně by to znamenalo revoluci v celé řadě odvětví. Děti ve školách by se nemusely učit například biologii z obrázků v knížkách, ale z 3D modelů. Historické bitvy v rámci hodin dějepisu se jim budou moci promítat přímo na lavici před nimi.

Výraznou pomoc pak v podobě plastických modelů dostanou strojaři či designéři nebo architekti. Další využití této technologie se nabízí především v oblasti zábavy a her, ale i například ve zdravotnictví.

100miliardová hodnota bez produktu

Zajímavostí určitě nezůstává ani fakt, že současná hodnota firmy, přestože ještě ani nepředstavila finální produkt, činí po několika investičních kolech firem venture kapitálu již přes 4,5 miliardy dolarů.

V říjnu 2014, když firma ještě pracovala v utajeném módu, již dokázala získat obří investici ve výši 540 milionů dolarů od venture kapitálu z firem jako Google, Qualcomm či Andreessen Horowitz. V prosinci loňského roku dokázal Magic Leap získat od investorů částku 827 milionů dolarů, letos v únoru pak dalších 800 milionů, což hodnotu celé společnosti vyhnalo na více než 4,5 miliardy dolarů (přes 106 miliard korun). Mezi firmami, které zainvestovaly, byl například i obří asijský portál Alibaba.com.

Společnost Magic Leap nesídlí jako řada jiných nadějných technologických firem v kalifornském Silicon Valley, ale na Floridě a pobočky má i ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Izraeli.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Ať vás velké tržby provází. Vyrobte hračku pro Star Wars a máte vystaráno

Sekce: Podnikání Datum: 27.04.2016 18:00
Nejen herci bývají magnety filmů a miláčky diváckých srdcí. Například celosvětově známá sága Hvězdných válek je pro miliony fanoušků takřka náboženstvím. Ruku v ruce s tím jdou i útraty fanoušků za…

Jachta Galactica Star - Luxus, který by stál za hřích

Sekce: Lifestyle Datum: 22.04.2015 20:00
Holanská firma Heesen Yachts si vybudovala pověst velmi sofistikovaného stavitele jachet, který se nebojí ve svých návrzích zkoušet nové designerské i aerodynamické prvky a instalovat do svých lodí…

Virtuální realita: Velká příležitost pro vývojáře i pro investory

Sekce: Byznys Datum: 28.09.2015 08:00
Výrazná část současných startupů se opírá o hry a chytré aplikace. Platformy Android a iOS daly za vznik nespočtu milionářů, kteří často ani nepředpokládali, že si jejich “pokus“ získá takovou…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…