Rozjíždíte vlastní podnikatelský nápad? Desítka příčin proč to start-upům nevyjde

Jakých chyb je třeba se vyvarovat, když chcete vytvořit milionový byznys

Sekce: Startupy Datum: 28.06.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Máte úžasný podnikatelský nápad? Chcete s ním prorazit? Tak si v následujících řádcích přečtěte, jakých chyb byste se měli vyvarovat, aby se vše podařilo pokud možno na první pokus. Riziko smrti začínající firmy je totiž velké.
Jakých chyb je třeba se vyvarovat, když chcete vytvořit milionový byznys?

Pokud si myslíte, že založit a dovést svůj start-up k úspěchu je dnes snadnější než kdy jindy, máte zřejmě pravdu. I tak ovšem více než devadesát procent start-upů neuspěje a na velké peníze od investorů se nikdy nepodívá. Navíc nadpoloviční většina firem (51 procent) do pouhých pěti let od založení zkrachuje. Čím je to způsobeno a kde zakladatelé z řad začínajících podnikatelů dělají hlavní chyby?

Server CB Insight provedl analýzu na základě “parte” 101 start-upů z poslední doby a z nich vyplynuly nejčastější chyby, kterých se začínající firmy dopouštějí. Podle CB Insights za většinou krachu start-upů stojí hlavně fakt, že výrobek nenašel odpovídající trh a zákazníky. Podle známého investora do start-upů Marca Andreessena je právě existence správného trhu pro daný výrobek absolutně zásadní. Z analýzy CB Insights vyplývá, že plných 42 procent mladých firem zanikne, protože po jejich produktu není poptávka od zákazníků. Dalším katem bývá nejčastěji fakt, že firmě dojdou peníze (29 %) a třetí nejčastější případ start-upové smrti je z důvodu špatného týmu. 

  1. Žádný trh – na trhu po výrobku či službě není poptávka – 42 procent startupů kvůli tomu skončilo.
  2. Firmě dojdou peníze – ať už vinou podfinancování od samého počátku, nebo start-up i přes investorská kola peníze neuváženě utratil – 29 procent případů.
  3. Nesprávný tým – nedostatek lidí s vizí, správnou motivací a patřičnými zkušenostmi – 23 procent.
  4. Prohra s podobným rivalem – díky kombinaci různých chyb firmu často předstihne konkurence z oboru – 19 procent.
  5. Cena a problém s náklady – řada firem vytvoří sice dobrý, ale příliš nákladný produkt, což má za následek nižší tržby i zisk – 18 procent.
  6. Slabý produkt – pokud od samého počátku není zaměření pouze a hlavně na produkt, zákazníci mohou být z výrobku zklamáni – 17 procent.
  7. Neodpovídající byznys model – mít jen velký nápad nestačí. Již od počátku by měl být kladen důraz na monetizaci vlastního nápadu a podle toho směřovat své kroky – 17 procent.
  8. Slabý marketing – někteří zakladatelé se mýlí v tom, že jejich výborný produkt se bude prodávat sám, nebo reklamu vedou špatnými kanály a cílí ji na špatné lidi – 14 procent.
  9. Ignorace zákazníků – rozptýlení a neshody mohou odvést pozornost od zaměření na potřeby zákazníků – 14 procent.
  10. Špatné načasování výrobku – příliš uspěchaný nebo naopak pomalý start produktu může další chod firmy zásadně ovlivnit – 13 procent.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

START-UPY: Labutí píseň jednorožců? Investoři radši šváby

Sekce: Startupy Datum: 12.04.2016 09:15
Levné peníze na světových trzích měly za následek prudký nárůst investic do start-upů - jednorožců – tedy mladých firem, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Investoři si na začátku letošního…

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Sekce: Investování Datum: 06.04.2016 09:53
Ač by se to někomu nemuselo zdát, přece jen pražská burza drží v něčem prvenství i mezi světovými velikány. Co do srovnání objemu obchodů je sice trpaslíkem, na frak však konkurentům dává v…

"Sociálně prospěšné" start-upy: Zisk až na druhém místě

Sekce: Byznys Datum: 17.09.2014 13:30
Podnikavý duch, touha změnit svět k lepšímu - to bývají nejčastější motivy lidí, kteří se pustili do společensky prospěšného podnikání. Jací jsou tito lidé, do jakých projektů vkládají své úsilí a…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.