Město budoucnosti: Abú Dhabí útočí na vaše smysly

Sekce: Sladký život Datum: 14.11.2016 Autor: Zuzana Černá
Jen hodinu jízdy od Dubaje narazíte na jedno z nejvíce inovativních a kreativních city na světě. Abú Dhabí není jen sídlem největších státních investičních fondů Spojených arabských emirátů a prvního automatu na zlato, ale je i metropolí s jasnou vizí. Chce se totiž stát městem budoucnosti. Tady je 5 důvodů, proč byste se tam rozhodně měli vydat.

1. Sídlo firmy Al Dar

Před nedávnem se zrodil jeden z architektonických solitérů, který prostě musíte vidět. Jedná se o ústředí firmy Al Dar, které se nachází osm metrů pod mořskou hladinou. Slavnému libanonskému architektovi Zariu Marwanovi bylo inspirací moře. Sídlo společnosti je ztvárněno jako mušle, do níž lze namalovat pentagram, který je symbolem spojení s vesmírem. 

Ústředí firmy Al Dar bývá často nazýváno „lentilkou“ a jeho zrod byl hektický, protože muselo být na přání tamějších šejchů postaveno do 30 měsíců. Důvodem byl první závod Formule 1, který se měl odehrát v jejím sousedství.

2. Hotel Yas

Ve stejné chvíli, kdy směřovala do finále výstavba sídla firmy Al Dar, v areálu Formule 1 spěl k závěru další projekt, a to budova hotelu Yas, jež se klene přímo nad závodní dráhou. Aby se stihl termín závodu, skleněné trojúhelníkové panely se na plášť musely poskládat rychlostí 140 panelů týdně s přesností na milimetr. Každý má své místo a strukturu, která v horkých dnech nabízí stín a večer umožňuje světelnou show.

3. Mrakodrap Capital Gate

Nejvýraznější dominantou na trase z letiště do centra je mrakodrap Capital Gate. Je vysoký 160 metrů a od 12. patra  se záměrně stavěl s vychýlenou osou. Mimochodem jeho sklon18 stupňů je čtyřikrát větší než nachýlení věže v Pise.

4. Vyhlídková věž Observation Deck

V posledních letech stavební rozlet Abú Dhabí nabírá na rychlosti, koneckonců výsledky lze spatřit z vyhlídkové věže Observation Deck, která je v samém srdci metropole. Stavby „na efekt“ ale přešly do hloubavější dimenze. Abú Dhabí se rozkládá na desítkách ostrovů, k nimž patří i tzv. Šťastné ostrovy, jejich významnou součástí je kulturní zóna s budovou galerie Louvre.

5. „Chytré“ Masdar City

Nejambicióznějším projektem Abú Dhabí je čtvrť Masdar, která se nachází nedaleko letiště. Je rozložena na šesti kilometrech čtverečních, investice do výstavby jsou zhruba 22 miliard dolarů a poskytne domov téměř 50 tisícům lidí.

Ve velkolepé čtvrti má také sídlo Masdarský institut pro vědu a technologie, který se snaží stvořit místo, jež bude přátelské hlavně pro chodce, cyklisty a pracuje s čistými technologiemi. Architekti proto navštívili starobylé uličky v Káhiře a Muscatu. Šlo o experiment, který měl prokázat, že umožňují takové proudění vzduchu, které je ochladí.

Proto jsou dnes v Masdar City do určitých míst umístěny unikátní 45metrové větrné věže v tradičním designu, jež pomáhají vhánět chladný vzduch do ulic, v nichž je o 15 až 20 stupňů nižší teplota než v pouštní krajině. Ke snížení teploty také přispěla výstavba na vyvýšeném povrchu.Nejčistší místo planety 

V Masdar City nebudou vypínače a kohoutky, senzory pomohou snížit spotřebu o polovinu, 80 % vody se bude recyklovat a zbytek tekutiny bude využit na zavlažování. Energii do města dodává pole 22 hektarů solárních panelů. Cílem je, aby v roce 2030 bylo Masdar City městem s téměř mizivou produkcí CO², proto se na ulicích testuje propojený systém dopravy malými elektromobily. Návštěvníci Masdar City už dnes mohou vidět první vodní osvěžovače vzduchu, terakotové stěny domů, které zdobí tradiční arabesky a exteriéry ve formě vchodů, zástěn a dveří z datlových palem, které přestaly rodit.

Pokud se chcete o všem, co se v Abú Dhabí děje, přesvědčit na vlastní oči, zamiřte s Palmyra Tour  na závody Formule 1 v Abú Dhabí, které se letos konají na konci listopadu, anebo kdykoli jindy od listopadu do května, kdy je v hlavním městě Emirátů nejpříjemněji.

Autorem textu je Hassan el Hassan.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Seznam.cz útočí i na televizi

Sekce: Byznys Datum: 07.01.1971 21:13
Seznam.cz cílí na využití internetu pasivní formou, jakou používáme běžně u televize.   Seznam.cz se neustále snaží přicházet s novými nápady a novinkami. Jde o to, aby neztratil své výsadní…

Čtyři nejvýznamnější kulturní počiny Arabského zálivu

Sekce: Cestování Datum: 13.09.2016 11:30
Nejlepší, největší, nejvýznamnější. Země Arabského zálivu nedají dopustit na okázalou přepychovost svých staveb a propojování východní a západní kultury. Podívejte se, co by rozhodně nemělo uniknout…

Město ve městě. V New Yorku se staví nej realitní projekt USA

Sekce: Bydlení Datum: 17.06.2016 17:00
V americkém New Yorku probíhá stavba celé nové čtvrti, která vyjde na nejméně 25 miliard dolarů. V těsném sousedství Manhattanu v blízkosti řeky Hudson roste největší realitní projekt současné…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.