Komu patří a jak vypadá nejdražší dům světa?

Ledová místnost se sněhem, heliporty, lázně…

Sekce: Sladký život Datum: 14.06.2016 Autor: Zuzana Černá
Luxus, luxus a ještě jednou luxus. V nejlidnatější zemi světa stojí dům, který je nejdražším soukromým majetkem na světě.

Na jihu indického města Bombaje stojí dům, který lze jen těžko přehlédnout. Okázalost totiž z tohoto 27patrového věžáku čiší na první pohled. 

Dům stojí v luxusní ulici Altamont Road. Při svých 27 patrech měří 170 metrů. Stropy jsou totiž abnormálně vysoké, takže ve srovnání jsou ekvivalentně vysoké 60patrové domy. Tuto výšku pak drží pohromadě obdivuhodná konstrukce, navržená tak, aby odolala i zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály.

Nejdražší dům světa je pojmenován Antilla, podle bájného ostrova v Tichém oceánu. O jeho nevšední architektonický návrh se postarala chicagská kancelář Perkins & Will. Hodnota stavby se pak odhaduje na jednu až dvě miliardy dolarů.

A není se čemu divit. Uvnitř se totiž nachází devět výtahů, tři heliporty, 6 parkovacích pater s kapacitou až pro 168 vozů, bazény, kaple pro modlení, lázně, kino s padesáti sedadly, taneční sál, tělocvična, vnitřní a vnější bar, terasovité zahrady s nádherným výhledem na Arabské moře rozkládající se na třech patrech a také místnost celá z ledu s opravdovým sněhem. Ta v Indii určitě přijde vhod, teploty v létě tu totiž nezřídka přesahují 40 °C. 

Majitelem Antilly je Mukesh Ambani, nejbohatší muž Indie a 36. nejmocnější muž světa. Abmani je magnátem, držícím mimo jiné největší podíl společnosti Reliance Industries Limited, a jeho vlastnictví činí přes 20 miliard dolarů. 

Samotnou stavbu domu ale provázely nemalé potíže a spekulace. 

Pozemek totiž dříve patřil sirotčinci Currimbhoy Ebrahim Khoja Yateemkhana, který poskytoval vzdělání znevýhodněným dětem.  Jeho odhadovaná cena byla přes 22 milionů dolarů, Ambani jej ovšem zakoupil za pouhé 3 miliony. Nastaly soudní spory o to, zda předchozí vlastník měl vůbec právo pozemky prodat, navíc se přidaly pře o ilegální parkoviště a námitky indického námořnictva. V Bombaji totiž nebylo dovoleno stavět na budovách heliporty. Ty také vadily i Ministerstvu životního prostředí, jelikož podle něj nesplňovaly hlukové limity. 

Napřed se tedy předpokládalo, že rodina v domě vůbec nebydlí. Podle některých za to mohlo i to, že rozložení neodpovídá indickému tradičnímu učení. Nicméně Ambani později potvrdil, že jeho rodina tam žije od září 2011. O jejich komfort a údržbu domu se stará 600 zaměstanců, kteří zde mají i vlastní relaxační místnost.

Podívejte se, jak vypadá Antilla zvenku i zevnitř:

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Nejdražší & nejluxusnější módní značky světa

Sekce: Lifestyle Datum: 17.04.2015 18:00
Každá z následujících módních značek má svá specifika a každá z nich je něčím výjimečná. Dle statistik si nejlépe vede značka Louis Vuitton, která je v oblasti luxusní módy nejpopulárnější na světě,…

Nejdražší ulici světa najdeme v malém francouzském městě Épernay. Proč zrovna tady?

Sekce: Lifestyle Datum: 21.04.2015 15:00
Žebříčků, které poukazují na nejvyšší ceny aut, jachet, nemovitostí nebo různorodého luxusního zboží, je celá spousta. Podobnému srovnání se nevyhnuly ani ulice ve světových metropolích, ve kterých…

Komu patří české pivo (1.)

Sekce: Byznys Datum: 14.10.2014 11:26
V Česku se vaří pivo ve 48 průmyslových pivovarech a více než dvou stovkách minipivovarů. Zároveň je ale poměrně silně koncentrovaný – hlavní podíl na něm drží pár velkých hráčů. Postupně si…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.