Sekce: Rozhovory

Radim Pařík: Nejlepší je vytvořit tým, kde nemáte zaměstnance, ale fanoušky

MontyRich červen 2017
Datum: 14. 05. 2017 19.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Má bohaté zkušenosti ze světa retailu. Působil v managementu mnoha společností a vedl i polský Kaufland. Nedávno se stal novým CEO investiční společnosti Delta Capital.

Co vás vůbec přivedlo k tomu, že vedete venture kapitálový fond?

Když čtrnáct let opakujete stejnou činnost, tak se z toho stane rutina. Každý den přicházíte do kanceláře, sednete do toho velkého koženého křesla za tím velikým stolem, zatímco vám vaše dvě asistentky nosí kávu. Koukáte do tabulek, které znáte nazpamět, protože to samé se stalo již loni a předloni. V takový moment se zeptáte sami sebe – chci takhle strávit zbytek života? Rozhlédnete se tedy doleva a doprava a potkáte se s někým, kdo vytváří něco opravdu zajímavého. No a když máte štěstí a můžete něco přinést, stanete se toho součástí.

Popsal byste mi, jak si definujete roli CEO?

CEO není pastýř, který vede ovce. Není to dráb, který na všechny dohlíží. Není to děd Vševěd, který má na všechno odpověď. CEO je podle mě trenér a trénuje lidi, aby excelovali v tom, co umí, a nedělali to, co neumí.

To je poměrně neortodoxní definice…

V manažerských poučkách je totiž spousta nesmyslů. Radí vám, abyste se zlepšovali v tom, co vám nejde. Ale pro boha, když neumíte zpívat, tak i kdybyste se svým učitelem zpěvu bydlel, stejně vám to bude k ničemu. Třeba ale umíte skvěle malovat, kdo ví. Přesně to je potřeba najít.

Jakým způsobem onen talent objevit?

Myslím, že nejlepší je vytvořít tým, kde nemáte zaměstnance, ale fanoušky. Když máte fanclub, tak se lidé roztrhají a udělají mnohem víc, než jste si vůbec kdy představil. A abyste vytvořil fanclub, tak s lidmi musíte mluvit, a to ne pouze o práci a o číslech. Řešíte společně zájmy a přání, z čehož si jako vedlejší produkt zjistíte talenty daného člověka.

Jak je to s tou kvalitou potravin v Česku? Co vás naučí retail? A proč čeká papír nový boom? Kompletní rozhovor s Radimem Paříkem naleznete v červnovém vydání MontyRich.

Další články
Podnikání

Jak vytvořit aplikaci, když o programování nemáte ani páru

Klíč je v lidech
Článek
Podnikání

Vertu Ti - mobil pro fanoušky Ferrari

Článek
Podnikání

Plzeňský Prazdroj láká fotbalové fanoušky

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.