Sekce: Rozhovory

Jiří Grund: V Česku se nám nyní daří nejvíce v historii, a přesto si všichni stěžují

Titulní rozhovor v dubnovém MontyRich
Datum: 22. 03. 2017 17.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Jiří Grund mladší nahradil před šesti lety svého otce v ředitelské židli rodinné firmy GRUND. Z koupelnových koberečků vytvořil sexy artikl a s buddhistickou filozofií sobě vlastní to dotáhl až do USA.

Když pomineme typ produktu, vnímáte nějaké odlišnosti mezi Amerikou a námi v lidské rovině?

Tamější lidé jsou nasáklí pozitivní energií a touhou po úspěchu. My v Česku máme nyní nejvyšší životní úroveň v historii, ale v novinách čtete, jak je všechno špatně a jak nízké máme mzdy. Všichni si z nepochopitelných důvodů neustále na něco stěžují, přitom většinou nemají reálný důvod. Třeba u nás ve firmě jsme dříve měli auto pouze my. Dnes nestačí parkoviště a i matky samoživitelky jezdí do práce autem. Tento nám snad vrozený pesimismus a plačtivost je největší bariérou rozvoje naší země. Proto nikdy nedosáhneme životní úrovně nejrozvinutějších ekonomik, protože tam si nestěžují na vládu nebo EU, ale vyvíjejí, vyrábějí a obchodují. Mění svět krok za krokem podle sebe a náskok se jen zvyšuje.

Vypadalo to někdy, že byste to auto neměli ani vy? Myslím to tak, že jste jako firma mohli skončit.

Když v roce 2004 vstoupila Čína do WTO, přišla s výrobky, které byly kvalitativně srovnatelné s našimi a nabízeli je za poloviční cenu. My jsme v té době jako továrna dodávali různým značkám, obchodním řetězcům a dalším. Tito klienti najednou během dvou let přešli k čínským výrobkům. V roce 2006 jsme tedy bojovali o přežití. Já jsem tento scénář očekával, proto jsem navrhl, abychom začali budovat vlastní značku, čímž jsme začali konkurovat naším zbylým zákazníkům… ti nás o to rychleji zařízli.

Ve vaší rodině to však nejsou pouze koupelnové doplňky. Jak to například vypadá s rezidenčními apartmány, které stavíte?

V současné době se staví infrastruktura. Přes polovinu apartmánů je již předprodaných. Letos na podzim se začnou stavět hrubé stavby. Celé je to navázané na náš hotel. Těm, kdo si apartmán koupí, se o to budeme starat a jim z vlastnictví apartmánu poplyne bez práce zajímavý roční výnos z pronájmu našemu hotelu v jimi daných termínech. Není to pouze o krásném výhledu na Sněžku, který je přesto dech beroucí.

Neláká vás vstoupit do vod venture kapitálu? Rozdávat jako investor rady a peníze?

Víte, já nejvíce na byznysu miluji tvoření. A když jste někdo, kdo posuzuje tvoření jiných, tak chtě nechtě boříte. To by mě nikdy nebavilo. Když jste ale zmínil ty rady, rád bych se v budoucnu tímto směrem ubíral. Mít nějakou platformu, skrze kterou bych předával své zkušenosti a znalosti mladým lidem…to by bylo skvělé!

Kompletní rozhovor s Jiří Grundem mladším naleznete v dubnovém MontyRich. Mimo jiné jsme pro vás zjistili, jak se investuje do komerčních nemovitostí, nebo čemu se věnuje (ex) realitní magnát Jean-Francois Ott.

PŘEDPLATNÉ MONTYRICH OBJEDNÁVEJTE NYNÍ!

Další články
Podnikání

Finanční poradenství v Česku. Komu se daří?

Článek
Podnikání

BMW se v Česku daří, zvýšilo tržby a udrželo zisk

Článek
Podnikání

Legendární kouč Vince Lombardi: Když promluvil, všichni poslouchali

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.