Sekce: Rozhovory

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Datum: 28. 02. 2017 08.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se vrátila do Čech, aby zde pomáhala inovativním firmám k financím. Andrea Lauren nevěří, že svět velkého byznysu patří pouze mužům. V cover story MontyRich říká, že ale je třeba mít ostré lokty.

Andreo, před startem své kariéry jste studovala v Dánsku. Přineslo vám tamější studium něco, co by to české nemohlo nabídnout?

Začínala jsem s vysokoškolským studiem již v Česku na Vysoké škole ekonomické. To byl rok 1988, kdy jsme skládali zkoušku z politické ekonomie kapitalismu. O rok později jsme stávkovali a profesoři nás neměli co učit. S pěti vystudovanými semestry jsem přišla do Dánska. Tam si prohlédli můj index a řekli, že mi mohou uznat maximálně matematiku. Začala jsem tedy studovat od začátku a ihned jsem pocítila fundamentální rozdíl. Na VŠE předměty učili, a možná i nyní učí, ryze teoreticky. Učíte se statistiku a různé vzorce a vlastně nevíte proč. V Dánsku byla statistika aplikovaná, takže jste hned chápali souvislosti a jak ji použít v praxi.

Mladým lidem byste tedy studium v zahraničí doporučila?

Rozhodně doporučuji každému, aby si zkusil jeden nebo dva semestry studia na zahraniční univerzitě. Dnes je k tomu spousta možností, spousta studijních programů.

Dá se ve světě bankovnictví uspět bez vysokoškolského titulu?

Ve většině oborů ne. Je to v podstatě již základní podmínka k pohovoru. Pokud jste ale šikovný na poli technologií, například v analýze velkých dat, pak vidíme ve světě stále rychleji rostoucí poptávku po takových specialistech a vysokoškolský diplom od nich nikdo nežádá. Spousta zakladatelů slavných technologických firem se ani neobtěžovala vysokou školu dodělat. Přesto bych doporučila vystudovat kvalitní vysokou školu, ideálně v zahraničí.

Jsou peníze hlavní motivací investičních bankéřů?

Určitě ne. Ta práce je plná vzrušení a adrenalin, který s touto prací přichází, je daleko větší motivací než peníze. Jsou momenty, kdy se setkáváte se CEOs velkých korporací, s ministry a s premiéry. Těmto lidem poté radíte, jak realizovat věci, o nichž se píše na titulních stránkách novin, jak udělat veřejnou nabídku akcií nebo nepřátelské převzetí společnosti, jejímiž akcionáři jsou ty největší světové fondy.

kompletním rozhovoru s Andreou Lauren se dozvíte, jak vypadá pracovní prostředí Londýna, co ji přivedlo zpět do rodného Česka nebo proč nyní pomáhá inovativním firmám k penězům. Březnový MontyRich objednávejte jako předplatné ZDE!

Další články
Podnikání

Česká spořitelna vydělala 11 miliard, její matka je ve ztrátě

Článek
Podnikání

Fenomén světa módy Ralph Lauren

Článek
Podnikání

HB Reavis získal druhou významnou akvizici v Londýně

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.