Sekce: Rozhovory

Rada ke startupům? Nikdy to nevzdávejte, tvrdí majitel velké digitální agentury

Datum: 01. 03. 2017 19.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Tomáš Wojcik je mozkem několika úspěšných startupů a také velké digitální agentury 2FRESH. V byznysu se mu velmi daří a za svou kariéru nasbíral nespočet zkušeností. Co radí mladým startupistům a začínajícím podnikatelům?

Tomáši, na čem podle tebe závisí úspěch startupu?

To je velice těžká otázka. V první řadě asi na tom, jestli daná věc skutečně řeší problém, který lidé mají. To se potom odrazí na číslech, která projekt generuje. Když jsou totiž čísla zajímavá, tak startup nemá nouzi o peníze, ať už investorské, anebo vlastní vydělané. Díky těmto prostředkům pak můžete celý byznys velice dobře škálovat, “marketovat” a prodávat. 

Co bys poradil lidem, kteří hledají pro svůj projekt investory?

To je vždy individuální. Když například spustíte svůj projekt a ten ještě negeneruje žádná pořádná čísla, těžko pak přesvědčujete investory o tom, že do vás mají investovat. Co však mají investoři rádi, je skvělý a odhodlaný tým, který celému projektu dá maximum. Musíte je přesvědčit, že přesně víte, co děláte a kam míříte. 

Jakou roli hrají zkušenosti?

Když investorům ukážete, že jste schopni něco reálně vytvořit a někam se dostat, aniž by vám někdo poskytl peníze, je to pro ně důkaz, že jste schopni vybudovat úspěšnou firmu. Zejména bych však všem poradil, aby se zkrátka nevzdávali. Spousta lidí vás bude odmítat, spousta lidí vám bude říkat, že to, co děláte, nebude fungovat. Nenechte se tím odradit a jděte si tvrdě za svým. Pokud jste přesvědčeni o tom, že jste na správné cestě, dejte tomu všechno a jděte do toho se vším, co máte. 

Jak doporučuješ mladým, třeba nepříliš zkušeným podnikatelům, aby vedli lidi, potažmo skládali svůj tým?

Lidé v týmu jsou základním stavebním kamenem každé firmy. Měli by citít vaší důvěru. Že je nekontrolujete, a že vám například nevadí, že jdou dnes domů o něco dříve, protože včera byli v práci déle. Pokud s vámi chtějí mluvit, měli byste naslouchat, co vám říkají, a reagovat na to. Vy jste pro ně člověk, který se o ně postará a který je maximálně podpoří, aby se mohli posunout dále. Těch věcí je daleko více, ale nakonec jde o lidskost. Ta ale nesmí být druhou stranou zneužívaná. Pak se nejedná o vyvážený vztah.

Co se týká skládání týmu, je to vždy běh na dlouhou trať. V celém procesu hraje roli několik faktorů. Jedním z nich je nějaká zkušenost daného člověka. Tím dalším je například to, jaký ten člověk je. Protože my razíme pravidlo, že člověk může být sebelepším, ale pokud je arogantní, nechová se dobře vůči svým kolegům, anebo jim naznačuje, že je lepší, nemá v týmu co dělat. Čili pokud bereme někoho k nám, tak především řešíme, jaký je dotyčný člověk. Co má rád, co chce dělat a jak může přispět celému týmu. Až poté se díváme, co všechno dělal a co má sebou. Ve výsledku je byznys přesně o tom, co jsem popsal… o lidech. 

Další články
Podnikání

Nikdy se nevzdávejte! Dvakrát byl bezdomovcem, přesto ovládá miliardovou říši

Článek
Podnikání

Ondřej Bartoš ke startupům: Ve střední Evropě vidím nedostatek ambicí

Tři rady pro startupisty
Článek
Podnikání

Rozjíždíte vlastní podnikatelský nápad? Desítka příčin proč to startupům nevyjde

Jakých chyb je třeba se vyvarovat, když chcete vytvořit milionový byznys
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.