Začínal u kopírky a vařil kávu kolegům. Dnes řídí milionové finanční impérium

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 19.10.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Řídí jednoho z historicky nejstarších a současně největších burzovních obchodníků u nás. V BH Securities, kde je ředitelem a předsedou představenstva, ale kdysi začínal jako řadový zaměstnanec. Milovník rudých Ferrari, příznivec zlata Zdeněk Lepka v hlavním rozhovoru listopadového MontyRich o zhodnocování peněz, náhodě i naivitě dnešních studentů.

Mám půl milionu a přijdu za vámi s tím, že je chci zhodnotit. S bankovním úrokem se nespokojím, rád bych pět a více procent ročně. Poradíte mi, jak vydělat? 

Když chcete pět a více procent ročně, musíte přijmout fakt, že se z té minimálně rizikové sféry přesouváte do více rizikové. Z hlediska rozdělení bychom zhruba 30 procent kapitálu pravděpodobně investovali do dvou fondů, deset až patnáct procent do nějakého alternativního aktiva, kterým může být právě zlato. A zbývající část by záležela na tom, zda jste ochoten přijmout riziko ztráty části prostředků. Pokud ne, vybrali bychom bezpečnější formu, například nákup korporátního dluhopisu namísto akcií. 

A kde se vůbec nachází Češi jako investoři? 

Samozřejmě jsme se výrazně posunuli. Někdy v roce 1993 jsme s kapitálovými trhy začínali a celé to vzniklo díky kuponové privatizaci. Za tu dobu jsme prošli řadou změn a otřesů typu splasknutí internetové bubliny nebo hypoteční krize v letech 2008– 2009. Upřímně nevím, zda je současný směr správný, nebo ne, a to zejména kvůli regulacím, které dle mého názoru nejsou vždy ku prospěchu.

Jak vidíte dnešní mileniály, pro který je svět investic sexy. Mají šanci v něm uspět? 

Aby více makali a nebyli naivní. Nedávno jsem byl na jedné konferenci ve Vídni. Tam proti sobě postavili pět manažerů včetně mě a pět současných vysokoškolských studentů. Zde bylo krásně vidět, jak odlišné názory na fungování společností obě skupiny mají. Dnešní generaci by se dle slov studentů líbilo, kdyby mohli do práce na půl devátou a ve čtyři domů, aby měli čas na své koníčky. Hlavně, aby nemuseli moc pracovat, protože „v Applu a v Googlu to tak je”. Převládá pocit, že na ně všude budou čekat s otevřenou náručí. V žádném případě nebudou stát u kopírky či vařit kávu ostatním. Nedokážu to pochopit a téměř nebylo možné jim vysvětlit, že i takto někdy začíná cesta k úspěchu.

Z back office jste se přes makléře vypracoval až k členství v představenstvu v 
BH Securities. Snil jste o takové kariéře?
 

O tom jsem skutečně nesnil (smích). V dětství jsem jako určitě každý malý kluk snil o tom, že budu řidičem kamionu nebo popelářem. Poprvé jsem se s kapitálovými trhy, potažmo s kuponovou privatizací setkal v Bratislavě, kde jsem studoval střední školu. V tamní finanční skupině jsem dostal brigádu, a když se poté otevírala pobočka v Praze, kde jsem shodou náhod pokračoval ve studiu, šel jsem do oné firmy pracovat na zkrácený úvazek při škole.

Jak si v roli klienta vybrat ten správný fond?  Proč se již nemůžeme spoléhat na fundament a proč se většina dnešních finančních regulací mine účinkem? To a mnohem více čtěte v listopadovém vydání magazínu MontyRich

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Zdeněk Lepka: Úspěch může začít i od kopírky

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 08.11.2016 09:30
Řídí jednoho z historicky nejstarších a současně největších burzovních obchodníků u nás. V BH Securities ale kdysi začínal jako řadový zaměstnanec. Milovník rudých Ferrari, příznivec zlata Zdeněk…

Jim Pattison je miliardář, který začínal na pumpě a dnes drží světové rekordy

Sekce: Osobnosti Datum: 02.03.2015 08:00
Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 7,8 miliardy dolarů (necelých 180 miliard korun) třetím nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi atraktivně, ale…

Stáž „Tři na třetí“ s Klubem investorů

Sekce: Vzdělávání Datum: 08.03.2016 09:30
Klub investorů ve spolupráci s Aakon Capital, RSJ PE a J&T Ventures nabízí studentům 3. a 4. ročníků ekonomických oborů možnost devítiměsíční stáže. Zajímají tě kapitálové trhy, private equity nebo…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.