Brašnář Roman Tlustý o podnikání: „Čím větší jste srdcař, tím lepší práci děláte”

Důležitá je i trocha punku

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 18.10.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Technologické startupy, finanční deriváty a miliardové úpisy na burze. V takovém prostředí působí rukodělní lokální výroba jako pouťová atrakce. Na dříve standardní proces se dnes lidé chodí dívat jako do muzea. A vyrazili jsme i my - do dílny Romana Tlustého.

Naše cesta za ruční prací nevede na Moravu, nýbrž na Prahu 10, kde vedle automobilového dealera sídlí Brašnářství Tlustý. V prosklené budově, skrze kterou lze vidět Tlustého logo, se po výšlapu několika schodů dostáváme do dílny. Široký openspace s přístupem denního světla po bližším nahlédnutí působí jako mix poválečné a naší doby. Celý prostor je oddělen pomyslnou příčkou, jež vymezuje dvě hřiště. V tom větším se nachází stroje, z nichž některé pamatují mladého Henryho Forda. Druhou částí je office a showroom. Právě tam dostávají výrobky první tvar. Zatím tužkou. Někde mezi těmito dvěma světy rezonuje Roman Tlustý, zakladatel firmy.Setkáváme s rockerem, který je dle svých slov mostem mezi dvěma generacemi. “Ty mladý [třicátníci] mi nerozuměj, a starší zase už nemaj na všechno nervy”, vysvětluje muž se sříbrným řetězem na kalhotech. Roman Tlustý přijel do Prahy autobusem a útočiště našel nejprve v Národním divadle. Připravoval kožené kostýmy pro herce “od Borise Reznera po Hrušinského”. Ve stejné dílničce také příjmal zákazníky na opravu kožených oděvů. Jeho životní cesta jej zavedla až k výrobě opasku pro prezidenta. Přesto nevidí ve své výrobě pro politku místo. “Lidem třeba vadí, že náš produkt putoval také na Hrad. Jenže už nevědí, že já to neřešim, já se znal i s prvním Vaškem i s druhým…s každým jsem byl na pivu. To už nikdo nevidí”.Přirozeně jsme se přesunuli do skladu. Malá místnost od podlahy ke stropu plná kůží různých barev, povrchů a velikostí. “Vidíte tohle? To se celý musí vyříznout, je to nepoužitelný”, ukazuje Tlustý na šrám jedné z kůží. Pečlivé vybrání dodavatele je pro výrobní proces základ. Máme kůže z Čech, Itálie i Ameriky. Všude musíte jezdit a vybrat si to, na dobrý slovo se dneska nehraje. Pokud nebudeme za materiálem cestovat, všichni nám pošlou šmejd”, odpovídá zakladatel na otázku ohledně pracovních výjezdů.


Po celou dobu našeho rozhovoru nenápadně kontroluje svůj tým. “Snažím se najít takovou tu střední cestu. Nesmím být moc benevolentní, to vede k laxnosti. Na druhou stranu tady chci pohodovou atmosféru…nakonec v tom musí být trochu punku”, dodává s úsměvem. Tým tvoří skutečně pracovníci několika generací. Při příchodu nás uvítal mladík věkem po maturitě, zatímco naproti u stroje vyměřuje kožené plátno mistr se třicetiletou praxí. Je evidentní, že všechny spojuje jedna věc - láska k řemeslu. "Musíte být srdcař. Čím větší jste srdcař, tím lepší práci děláte”, potvrzuje Tlustý. Láska však není jediný potřebný aspekt poctivého řemesla. Romana Tlustého dovedla tam, kde je, paradoxně krize. V ten nejtěžší moment, kdy už se schylovalo k prodeji strojů, vstoupil do jeho života kamarád Ivan Petrův. Společnou chutí do práce a tohou po úspěchu překonaly překážky a dnes jsou, dle slov Romana Tlustého, pro ostatní inspirací.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Pokud na burze řešíte emoce a psychiku, děláte něco špatně

Sekce: Investování Datum: 16.07.2015 11:00
Prakticky každá kniha o spekulování a investování na burzovních trzích, kterou dnes otevřete, obsahuje kapitolu o psychologii obchodování. Autoři na mnoha stránkách obšírně rozebírají, jak…

Podnikatel týdne: Roman Abramovič a jeho divoký byznys

Sekce: Byznys Datum: 02.12.2014 14:00
Miliardář Roman Abramovič je veřejnosti známý jako majitel fotbalové Chelsea. Jak tento muž přišel ke svému pohádkovému jmění?

ČSOB vykáže zisk větší než 15 miliard korun

Sekce: Byznys Datum: 08.01.1971 00:11
ČSOB vykázala za rok 2012 zisk na úrovni 15,3 miliardy korun.   Československá obchodní banka (ČSOB) uveřejnila své výsledky za rok 2012. Nedošlo k výraznému překvapení, ale přesto částka 15,3…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kam investuje legenda Kobe Bryant nebo Jared Leto? Startupy některých celebrit vás překvapí

Sekce: Byznys Datum: 21.02.2017 21:30
Hollywoodští herci, zpěváci světového formátu nebo slavní sportovci. Někteří z nich své nemalé peníze investují do startupů v roli angel investorů. Jen loni takto protekly dvě miliardy dolarů. Kdo a…

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.