„Rada ke startupům? Nikdy to nevzdávejte!", tvrdí majitel velké digitální agentury

Učte se od nejlepších

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 01.10.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Tomáš Wojcik je mozkem několika úspěšných startupů a také velké digitální agentury 2FRESH. V byznysu se mu velmi daří a za svou kariéru nasbíral nespočet zkušeností. Co radí mladým startupistům a začínajícím podnikatelům?

Tomáši, na čem podle tebe závisí úspěch startupu?

To je velice těžká otázka. V první řadě asi na tom, jestli daná věc skutečně řeší problém, který lidé mají. To se potom odrazí na číslech, která projekt generuje. Když jsou totiž čísla zajímavá, tak startup nemá nouzi o peníze, ať už investorské, anebo vlastní vydělané. Díky těmto prostředkům pak můžete celý byznys velice dobře škálovat, “marketovat” a prodávat. 

Co bys poradil lidem, kteří hledají pro svůj projekt investory?

To je vždy individuální. Když například spustíte svůj projekt a ten ještě negeneruje žádná pořádná čísla, těžko pak přesvědčujete investory o tom, že do vás mají investovat. Co však mají investoři rádi, je skvělý a odhodlaný tým, který celému projektu dá maximum. Musíte je přesvědčit, že přesně víte, co děláte a kam míříte. 

Jakou roli hrají zkušenosti?

Když investorům ukážete, že jste schopni něco reálně vytvořit a někam se dostat, aniž by vám někdo poskytl peníze, je to pro ně důkaz, že jste schopni vybudovat úspěšnou firmu. Zejména bych však všem poradil, aby se zkrátka nevzdávali. Spousta lidí vás bude odmítat, spousta lidí vám bude říkat, že to, co děláte, nebude fungovat. Nenechte se tím odradit a jděte si tvrdě za svým. Pokud jste přesvědčeni o tom, že jste na správné cestě, dejte tomu všechno a jděte do toho se vším, co máte. 

Jak doporučuješ mladým, třeba nepříliš zkušeným podnikatelům, aby vedli lidi, potažmo skládali svůj tým?

Lidé v týmu jsou základním stavebním kamenem každé firmy. Měli by citít vaší důvěru. Že je nekontrolujete, a že vám například nevadí, že jdou dnes domů o něco dříve, protože včera byli v práci déle. Pokud s vámi chtějí mluvit, měli byste naslouchat, co vám říkají, a reagovat na to. Vy jste pro ně člověk, který se o ně postará a který je maximálně podpoří, aby se mohli posunout dále. Těch věcí je daleko více, ale nakonec jde o lidskost. Ta ale nesmí být druhou stranou zneužívaná. Pak se nejedná o vyvážený vztah.

Co se týká skládání týmu, je to vždy běh na dlouhou trať. V celém procesu hraje roli několik faktorů. Jedním z nich je nějaká zkušenost daného člověka. Tím dalším je například to, jaký ten člověk je. Protože my razíme pravidlo, že člověk může být sebelepším, ale pokud je arogantní, nechová se dobře vůči svým kolegům, anebo jim naznačuje, že je lepší, nemá v týmu co dělat. Čili pokud bereme někoho k nám, tak především řešíme, jaký je dotyčný člověk. Co má rád, co chce dělat a jak může přispět celému týmu. Až poté se díváme, co všechno dělal a co má sebou. Ve výsledku je byznys přesně o tom, co jsem popsal… o lidech. 

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Nikdy se nevzdávejte! Dvakrát byl bezdomovcem, přesto ovládá miliardovou říši

Sekce: Osobnosti Datum: 24.04.2016 09:00
Poučku, že když se člověk za žádnou cenu nevzdá, dosáhne nakonec kýženého úspěchu, dokonale naplňuje král vlasových produktů John Paul de Joria (72). Během života byl dvakrát bezdomovcem a peníze…

16 vět, které nikdy neříkejte svým klientům

Sekce: Podnikání Datum: 26.06.2015 08:00
Slova představují v prodeji tu nejmocnější zbraň, lze s nimi zákazníka přesvědčit nebo zcela odradit. Největší problém nepředstavují správně zvolená slova, ale především nevhodně zvolené fráze a…

"Sociálně prospěšné" start-upy: Zisk až na druhém místě

Sekce: Byznys Datum: 17.09.2014 19:05
Podnikavý duch, touha změnit svět k lepšímu, ochota riskovat a zároveň odvaha být tím, kdo prošlape ostatním cestu, bývají nejčastějšími hnacími silami lidí, kteří se pustili do společensky…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kam investuje legenda Kobe Bryant nebo Jared Leto? Startupy některých celebrit vás překvapí

Sekce: Byznys Datum: 21.02.2017 21:30
Hollywoodští herci, zpěváci světového formátu nebo slavní sportovci. Někteří z nich své nemalé peníze investují do startupů v roli angel investorů. Jen loni takto protekly dvě miliardy dolarů. Kdo a…

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.