Chybí vám kapitál pro rozvoj podnikání? Pak vás bude zajímat tato alternativa

Půjčka není vždy ideální cestou

Sekce: Rozhovory v investování Datum: 27.05.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Kam pro peníze, když se vám nechce do banky? Pomocí equity crowdfundingu můžete získat investici od profesionálů i nadšenců, a to výměnou za minoritní podíl ve vaší firmě. O specifikách tohoto druhu financování jsme hovořili s Andreou Lauren.
Andrea Lauren je výkonnou ředitelkou finanční skupiny Roklen a zároveň také CEO nového projektu Fundlift, který startuje právě dnes. Jedná se o první equity crowdfundingovou platformu v České republice. 

V jakou chvíli je pro mne výhodné umístit svou nabídku (společnost) na fundlift?
V době, kdy mám již tržby a možná i zisky, ale vidím velké příležitosti k expanzi a hledám růstový kapitál. V některých případech jej mohu získat i od banky, ale když chci třeba i pozvat své zákazníky, aby ko-investovali do mé firmy, a podpořit tím třeba i růst počtu zákazníků a tržby, je to spojení dvou věcí, financování a marketingu, a je v tom i velký komunitní prvek. Financování přes Fundlift se dá použít v kombinaci s dalšími formami financování, včetně bankovního dluhu nebo financování od soukromého investora.
 
Pro jaké typy projektů je crowdfunding ideální? Pokud to lze nějak zobecnit.
Ideálním projektem je takový, který má silný manažerský tým, má inovativní produkt nebo službu, která si už našla své zákazníky, má dobrou znalost svého trhu a koncového zákazníka, ví, jak se na ten trh dostat, respektive na něm růst, a dokáže řídit svůj růst, tedy svou spotřebu hotovosti. 
Obecně je to vhodné pro veškeré typy výroby a služeb inovativních produktů, které jsou B-2-C, tedy mají koncového zákazníka / spotřebitele. Ať se jedná o výrobu potravin, nebo řetězec prodejen, nebo sportovní zařízení, nebo internetovou službu.
 
Čeho by se měl člověk, dávající svůj projekt / svou společnost na Fundlift, potažmo každou crowdfundingovou platformu, vyvarovat?
Crowdfundingové platformy se liší typem financování (dary versus investování), a to je odvozeno od stádia vývoje firmy. V každém případě se jedná o financování max. do výše minoritního podílu na firmě a financování růstu, konkrétní potřeby dle business plánu. Nikdo by neměl chtít tímto způsobem prodávat většinu firmy, protože investoři spoléhají na zakladatele, že firmu aktivně řídí. Vždy by měl být jasný plán, na co se peníze použijí a kdy bude třeba další kolo financování, případně jakým způsobem se bude investorům splácet, pokud se jedná třeba o dluhopis.
 
Existují také nějaká negativa či rizika (equity) crowdfundingu? Jak pro příjemce investice, tak pro investora.
(Equity) crowdfunding má omezenou likviditu, tedy pro investory je v případě navýšení základního jmění firem třeba čekat, kdy bude další kolo financování, případně nabídka na odkup od nějaké větší firmy, protože růstové firmy málokdy mohou platit dividendy. Samozřejmě je možné prodávat podíly, které investor přes (equity) crowdfunding získá, ale žádný organizovaný trh na to ještě nějakou dobu fungovat nebude. Příjemce se musí naučit aktivně s investory komunikovat o všech důležitých ukazatelích, včetně finančních výsledků. To je pro mnoho firem vlastněných jedním nebo málo zakladateli skutečná změna. 
 
Jsou stanovena nějaká minima a maxima toho, kolik lze vybrat / jakou část firmy "upsat"?
Jedná se o minoritní podíly, případně o emise konvertibilních dluhopisů směnitelné do minoritních podílů, nebo o dluhopisy, kdy v každém případě firma touto cestou může poptávat max. 1 milion EUR, jinak by musela publikovat prospektus, který schvaluje Česká národní banka.

 
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Trvalo 6 let, než vytvořila revoluční „plastelínu“. Pouhé 4 dny stačily, aby získala milion liber!

Sekce: Byznys Datum: 05.08.2015 09:00
Na první pohled nepříliš vábná hmota s nejasným účelem. Přesto si vydělala na svou expanzi milion liber (téměř 40 milionů korun) v průběhu pouhých 4 dnů! Přesně to je revoluční „plastelína“ Sugru.…

Jak založit crowdfundingový portál? Ptali jsme se Ladislava Pelikána

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 10.11.2016 10:30
Chcete pomoci zajímavým projektům k penězům? Nemusíte být vždy v roli investora. Nabízí se možnost založit vlastní crowdfundingovou platformu. Níže se dozvíte, jak na to.

10 tipů, jak posunout své podnikání dopředu

Sekce: Podnikání Datum: 13.02.2015 08:00
Základy podnikání si lze osvojit prakticky z každé levné příručky na trhu. A vlastně proč někam chodit, stačí zapnout PC. Pokud máte talent a schopnosti, je dost možné, že i se základními znalostmi…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kam investuje legenda Kobe Bryant nebo Jared Leto? Startupy některých celebrit vás překvapí

Sekce: Byznys Datum: 21.02.2017 21:30
Hollywoodští herci, zpěváci světového formátu nebo slavní sportovci. Někteří z nich své nemalé peníze investují do startupů v roli angel investorů. Jen loni takto protekly dvě miliardy dolarů. Kdo a…

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.