Recenze: Elon Musk

Po smrti Steva Jobse našla Amerika novou modlu v podobě rodáka z Jihoafrické republiky

Sekce: Recenze knih Datum: 07.01.2016 Autor: Milan Charvát
Dlouho očekávaný kousek. Jedna z těch mála knih, u které člověk už předem minimálně tuší, že to bude stát za to. A vážně, stojí to za to!
Sice jsem v podstatě hned na začátku prozradil závěrečné hodnocení, ale i tak bude užitečné si říct, co v knize čtenář najde. Protože asi ne každý sdílí nadšení pro vizionáře a startupy. I když, může někdo takový vážně existovat?

Elon Musk pochází z Afriky, založil PayPal a dnes vyrábí auta a rakety. Zhruba takovou představu jsem měl o Muskovi před samotným přečtením knihy. Pravda, trochu umocněnou tím, že o Tesle se dnes píše tak často a s takovým nadšením, že by Apple mohl brzy závidět. Mimochodem, právě srovnání se zakladatelem Apple, Stevem Jobsem, se Musk těžko může bránit. Stejně jako již zesnulý Jobs chce Musk měnit svět. Jeho největším snem je kolonizace Marsu.

Co je na knize hodně pozitivní, to je detailní popis každé etapy Muskova života. Ať už se jedná o jeho dětství, kdy se často uzavíral do sebe a byl šikanovaný, založení jeho prvního startupu, který mu vydělal peníze na založení PayPal, nebo Muskovy komplikované vztahy, vše je perfektně vykresleno a čtenář doslova "žije" příběhem jednoho snílka.

Poměrně zajímavé je také to, že při první žádosti autora Vanceho o spolupráci Musk odmítl, stejně jako už mnoho redaktorů před ním. Ale jak se kniha začala tvořit a čím dál více lidí z Muskova okolí bylo ochotných se podělit o svou zkušenost (ti nejbližší však zachovávali mlčenlivost stejně jako jejich "guru"), rozhodl se nakonec Musk redaktora sám kontaktovat a svůj příběh mu převyprávět. Obsah díky tomu dostal punc autenticity.

Kniha se hodí jak začínajícím, tak i zkušeným podnikatelům. Ti začínající se jistě budou inspirovat v Muskových podnikatelských začátcích a překonávání prvotních překážek, zkušenější se dozví, jak překonat stagnaci a neztrácet víru v úspěch, i když vám na účtu zbývá už doslova jen pár dolarů a proti vám stojí politici i média.

Jak už jsem napsal na začátku, kniha prostě stojí za to. Má něco přes 300 stránek a pokud před sebou máte volný víkend, volba je jasná.

Hodnocení: 10/10

Kniha: Elon Musk
Autor: Ashlee Vance
Vydává: Jan Melvil
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Elon Musk: Když se sny stanou skutečností

Sekce: Osobnosti Datum: 29.12.2014 09:00
Existuje muž, který dokáže i ty nejbláznivější sny zhmotnit v realitu a přinést světu to, o čem se jen ostatním může zdát. Možná jej nezná mnoho lidí, ale téměř každý ví aspoň o jednom z jeho…

Co mají společného miliardáři Jeff Bezos a Elon Musk? Oba nás chtěji dostat na Mars

Sekce: Osobnosti Datum: 28.09.2016 18:30
Jeff Bezos a Elon Musk. Pan Amazon a Pan Tesla. Jejich finance jsou obrovské, zkušenosti bohaté a plány ještě větší. Oba dva podnikatelé vidí budoucnost mimo naši planetu. Jak konkrétně vypadají tyto…

3 důvody, proč je Elon Musk novým Stevem Jobsem

Sekce: Osobnosti Datum: 27.10.2016 09:30
Když zemřel marketingový génius a vizionář Steve Jobs, lidé se začali ptát, kdo nahradí jeho místo vedoucího inovátora. Už nějakou dobu se zdá, že štafetu úspěšně převzal rodák z Jihoafrické…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…