10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (4.)

Sekce: Recenze knih Datum: 26.11.2015 Autor: Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Číslo 4: Silver, Nata: Signál a šum

Matěj Turek, CFA, portfolio manažer, Meridon Global Equity Fund.

Proč jste si vybral zrovna tuto knihu?

MT: Kniha Signál a šum otevírá velmi důležité téma racionálního rozhodování na základě dostupných informací. Jako praktická příručka je vlastně takovým varováním před dvěma extrémy, ke kterým jako investoři tíhneme. Na jedné straně máme tendenci přeceňovat své rozumové schopnosti, upravujeme si informace tak, aby nám zapadaly do našich předem daných představ, pro stromy často nevidíme les. Na druhé straně často býváme v pokušení rezignovat na racionální postupy, protože od nás vyžadují úsilí. Kniha ukazuje, že existuje zlatá střední cesta a že jsme při dodržení určité disciplíny schopni nejen činit užitečné předpovědi, ale dokonce se i zlepšovat.

V čem konkrétním se vaše investiční filozofie změnila po přečtení této knihy?

MT: Nešlo o žádnou převratnou změnu, ale spíš o dílčí změny v každodenním přemýšlení o mém investičním procesu. Dva příklady za všechny:

    1    U všech významnějších nových informací o společnostech, které mám v portfoliu, se snažím aplikovat jednoduchou matematiku Bayesovy věty. Silver ukazuje praktický příklad, jak racionálně zpřesnit odhad pravděpodobnosti, že vás podvádí partnerka. Stejně tak lze ale Bayesovu větu použít třeba pro odhad dalšího vývoje kauzy koncernu Volkswagen.

    2    Velmi pečlivě se snažím oddělovat signál a šum ve výkonnosti fondu. Když z ní odfiltruji tržní volatilitu a víceméně náhodné “úspěchy” a “neúspěchy”, vidím mnohem jasněji, které mé investiční hypotézy fungují, jaký typ rozhodnutí mi jde a kde se naopak potřebuji zlepšit.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?

MT: Kniha jasně ukazuje, že pro úspěšné rozhodování nevystačíme s povrchními poučkami. Postupy, které vedou k úspěchu, jsou v každém odvětví trochu jiné, ale vždy vyžadují určitou “výpočetní kapacitu”. Existuje nějaký důvod, proč by investování do akcií mělo být jednodušší nežli třeba předpovídání počasí nebo šachy?

Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?

MT:  Signál a šum je populární knížka určená širokému publiku, tedy nejen investorům.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 

MT: Ne. Signál a šum nepředstavuje nějakou investiční nebo filozofickou ideologii, ale praktický pohled na to, jak se zlepšovat v rozhodování.

Matěj Turek je portfolio manažerem fondu Meridon Global Equity Fund. Před založením fondu byl manažerem poradenské firmy EY, kde spolupracoval na významných místních i mezinárodních privátních transakcích od prodeje rodinných firem po velké přeshraniční investice. Je členem rady CFA Society Czech Republic, organizace prosazující nejvyšší standardy v etickém přístupu a vzdělání investičních profesionálů.

 
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (3.)

Sekce: Recenze knih Datum: 17.11.2015 19:00
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou…

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (5.)

Sekce: Recenze knih Datum: 13.12.2015 17:00
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou…

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (1.)

Sekce: Recenze knih Datum: 09.11.2015 22:00
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.