Chcete úspěšně podnikat? Musíte myslet jako šampioni, říká zakladatel Uberu Travis Kalanick

Sekce: Rady a tipy Datum: 06.01.2017 Autor: Zdravko Krstanov
Král disrupce a modla startupového světa Travis Kalanick má k začátkům podnikání rozhodně co říct.

Pro mnohé rada již zbytečná, pro jiné neřešitelný problém. Kalanick tvrdí, že ve světě startupů je pro zakladatele zásadní, aby alespoň trochu rozuměl programování. On sám byl prý geekem vždy a začal s programováním velice brzy. Faktem zůstává, že většina zakladatelů technologických startupů kód ovládá, byť třeba minimálně. A protože se pořádá spousta akcí (viz hackathon pro začátečníky), kde lze do tajů kódu proplout, není zde prostor pro výmluvy.

A kde vzít podnikatelskou inspiraci? Především sami ze sebe. “Potřebovali jsme se v Paříži svézt, ale nemohli jsme najít taxi”, popisuje Kalanick začátky Uberu. Zcela nepochybně existuje něco, co vás rozčiluje. Nejlepší způsob, jak začít podnikat, je přemýšlet, jak onu věc či službu vylepšit. Díky tomuto prvotnímu zákaznickému mindsetu zvyšujete naději, že stejný problém trápí další lidi, tudíž má váš “zlepšovák” potenciální zákazníky.

Na poli marketingu radí Kalanick jedinou věc – mějte a prodávejte dobrý příběh. Nepochybně slyšíte o storytellingu ze všech stran, má to však své opodstatnění. Přběhy skutečně prodávají. Dokazuje to věda i praxe. Jednoduché, pravdivé vyprávění s důrazem na emoce.

Příkladem z praxe může být níže zmíněná reklama Googlu, vysílaná mimo jiné na sportovním svátku Super Bowl (2010). Experti na neuromarketing mapovali oční pohyby sledujících a studovali činnost jejich mozků. A právě díky příběhu se ukázalo, že je tato reklama jednou z nejlépe zapamatovatelných. Celkově jich bylo promítáno 63.A nakonec sebevědomí. Bez něj máte ve světě byznysu minimální šance. Kalanick o tom ví své a tvrdí, že abyste uspěli, musíte myslet jako šampioni. Jak si sebevědomí budovat? O tom jsme na příkladu CR7 psali ZDE.

 
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Jak úspěšně podnikat na internetu? Přečtěte si rady nejen od Jakuba Havrlanta

Sekce: Aktuality v podnikání Datum: 01.12.2016 13:00
V Pražském Grandior Hotelu se již tradičně konala akce mapující podnikání na internetu. Jak mezi řečníky, tak mezi posluchači jste mohli nalézt esa českého internetového byznysu. Byli jsme při tom a…

"Jen jeden z dvaceti mladých lidí začne reálně podnikat", říká Martin Kešner

Sekce: Osobnosti Datum: 25.08.2015 01:03
Rozhovor s investičním manažerem J&T Ventures a zakladatelem Nápadu roku, o nejčastějších prvotních podnikatelských přešlapech, či o výchově studentů v zaměstnance. I o tom, v čem začít podnikat a co…

Chcete ochutnat nejprodávanější pivo na světě? Pak musíte do Číny!

Sekce: Byznys Datum: 31.05.2016 17:30
Pakliže žijete v Evropě, pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. Z hlediska prodaného objemu však drží prvenství již od roku 2008. Stále netušíte?
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čeká nás konec globální ekonomiky? Čeho se obávají elity z Davosu?

Sekce: Byznys Datum: 23.01.2017 18:00
Setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu na sebe vždy upoutají ohromnou pozornost médií, ekonomů, světové veřejnost, rozličná protestní hnutí vystupující proti globalizaci nevyjímaje.

4 jednoduché triky, jak se z toho nezbláznit (zůstat v práci pozitivní)

Sekce: Rady a tipy Datum: 22.01.2017 19:30
I když vás vaše práce baví, krizovým situacím se pravděpodobně nevyhnete. Díky těmto tipům budete takové chvíle zvládat lépe.

Ztratil milion dolarů během 24 hodin. Vzpamatoval se a založil miliardový a zdravý byznys

Sekce: Osobnosti Datum: 21.01.2017 20:00
Daniel Lubetzky je důkazem, že odhodlání je klíčovým předpokladem podnikání.