Moët Hennessy Louis Vuitton. Jak dělá byznys král luxusu Bernard Arnault?

Sekce: Rady a tipy Datum: 28.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Jeden z nejbohatších lidí planety a hlava skupiny LVMH - Bernard Arnault - je inovátor. A věří v decentralizované vedení.

Obrat pařížské LVMH dosahuje desítek miliard eur. Pod její křídla spadá přes 60 luxusních značek, z nichž za zmínku stojí (kromě výše jmenovaných) například Dom Pérignon, Hublot nebo Dior.

Skupinu dvě desetiletí vede Bernard Arnault, který je mnohými považován za inovátora segmentu luxusních výrobků. Sám říká, že byznys je jako tenis - bojujete a na konci si podáte ruce. Čím ale bojuje?

Velkolepou reklamou

Když probíhaly rekonstrukce pařížského butiku Louis Vuitton, nechal Arnault na lešení postavit obří maketu ikonických firemních kufrů. To, co by jiní nazvali vyhozením 1,5 milonu dolarů z okna, se stalo legendárním reklamním poutačem, který už z dálky přitahoval davy zvědavců.

Dalších 20 milionů pak stála velkolepá párty u příležitosti otevírání butiku na Páté avenue. Tváří akce a související kampaně byla Jennifer Lopez, což se hojně odrazilo v médiích. Na každé paparazzi fotografii měla “JLo” při sobě svou kabelku Louis Vuitton.

Celebrity tedy prodávají, musíte však vědět, kdy je použít.

Vytvářením závisti

Cílem kabelek prý není generovat peníze, nýbrž vytvářet závist. Přesně v tomto duchu vyjede z koncernu každý rok limitovaná edice, kde kabelka za pět tisíc dolarů není ničím výjimečným. 

Tento diskurz take podtrhává fakt, že Louis Vuitton nezná výprodej. Produkty, které se neprodají, se jednoduše zničí. Takto má Arnault jistotu, že se nedostane do situace, v níž se ocitl Michael Kors. Tedy že se značka stane natolik dostupnou, až zcela přestane zajímat svou cílovou skupinu z “vyšších sociálních vrstev”.

Decentralizovaným vedením

Každý z členů impéria LVMH dostane na začátku roku rozpočet. Arnalut se s jeho týmem poté stáhne do pozadí a nechá domům volné ruce. Tato strategie podtrhává to, co prohlašují další zkušení CEOs - najměte skvělé lidi a nechte je dělat svou práci.

“Stanovte cíle a zmizte” - Roman Staněk, nejúspěšnější Čech v Silicon Valley

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Louis Vuitton: Ze dna společnosti k vyhlášenému luxusu

Sekce: Osobnosti Datum: 27.04.2015 09:00
I ty nejkrásnější a nejexkluzivnější nápady mohou vzniknout v té největší chudobě, jakou si lze představit. Dokonalým příkladem toho, jak se z absolutního dna dostat až mezi smetánku, je Louis…

Kdo kraluje žebříčku nejvíce padělaných značek? Louis Vuitton to není!

Sekce: Byznys Datum: 20.04.2016 11:00
Asi každý z nás se již v životě setkal s padělkem. Boty, oblečení, kabelky, ale dokonce i hodinky a brýle. To vše je v hledáčku skupin, které se zaměřují na padělání výrobků známých značek a jejich…

Superjachta Serene, která přepsala definici luxusu

Sekce: Lifestyle Datum: 05.01.2016 14:00
Italský stavitel lodí Fincantieri je největším v Evropě a od roku 2013 čtvrtým největším na světě. Státní podnik staví nejen vojenská plavidla, ale také lodě pro komerční účely. Právě u této…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte nejlepší cirkus v Česku? Díky němu máme Slevomat, Heuréku i Dámejídlo

Sekce: Podnikání Datum: 24.01.2017 20:00
V únorovém tištěném magazínu MontyRich na vás čeká exkluzivní rozhovor s Davidem Špinarem a Milanem Zemánkem. Jejich investiční skupina Miton stojí za vznikem nejpoužívanějších a nejznámějších online…

Štěpán Pírko: Dluhopisový vlak dojel do konečné stanice

Sekce: Rozhovory v investování Datum: 24.01.2017 12:00
Dluhopisy na tenkém ledu, komodity na vzestupu a tradičně silné akcie, kterými neotřásla ani prezidentská volba v USA. Se Štěpánem Pírkem, předsedou správní rady fondu Bohemian Empire, jsme tak…

Čeká nás konec globální ekonomiky? Čeho se obávají elity z Davosu?

Sekce: Byznys Datum: 23.01.2017 18:00
Setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu na sebe vždy upoutají ohromnou pozornost médií, ekonomů, světové veřejnost, rozličná protestní hnutí vystupující proti globalizaci nevyjímaje.