Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 21.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Jeho majetek atakuje hranici 50 miliard dolarů. Našli byste tam telekomunikace, nemovitosti, finanční služby, tabákové firmy, ropu nebo například hotely. Přesto se Slim drží několika obecných zásad, které by se daly formulovat v následujících bodech.

Investuje v době krize a začněte brzy

Na trhu převládá negativní sentiment a většina investorů vyprodává a panikaří. V ten moment vstupuje miliardář do hry. Proč? Zdravé a silné společnosti mohou v tomto případě být značně podhodnocené, čímž se dostanete k jejich akciím levně. Podívejte, zda firmy mají unikátní produkt, po kterém je poptávka či domantní postavení v sektoru a zdravé cash flow.

Jste studenti a našetřeno máte maximálně pár tisíc? Začněte investovat. Princip investování spočívá ve zhodnocování vložených prostředků. Ono slavné “až budu mít dostatek kapitálu” nemusí s pasivním přístupem nikdy nastat.

Mějte jednoduchou organizační strukturu

V případě, že již podnikáte, nevytvářejte zbytečné úrovně managementu a manažery si vychovávejte in-house. Posilujte vlastní HR oddělení a starejte se o to, aby vašim zaměstnancům nic nechybělo. Zřiďte funkci Chief Happiness Officer. Vyplatí se to.

Zisky vracejte zpět do firmy

Klíčem k úspěchu jsou reinvestice. Vzít první milion a koupit si za něj nové auto, vás možná uspokují v krátkodobém horizontu. V dlouhodobém ale zjistíte, že nemáte na benzín. Jak říká Carlos Slim: “Jestli Walmart investuje miliardu a ostatní sto milionů, je jasné, kdo vyhraje.”

Zjistěte, kdy jste spokojení

Slim neměří úspěch penězi ani tím, že někdo jiný uznává vaši práci. Je zcela nepodstatné, jak jste na tom finančně nebo jaký sociální status máte, když “…jste nalezli harmonii mezi vaší duší a emocemi. Nejcennější věci, jako láska a přátelství, se stejně koupit nedají.”

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Carlos Slim Helú: Obchodník tělem i duší

Sekce: Byznys Datum: 27.04.2014 19:04
Drží si pozici druhého nejbohatšího muže světa. Jeho rodné Mexiko přitom není typickým rodištěm miliardářů. Jak se dokázal dopracovat k bohatství?

Jak nejbohatší raper Jay-Z k miliardám přišel? Jednoduše - začal podnikat

Sekce: Osobnosti Datum: 18.05.2015 10:00
Existuje jen málo příběhů začínajících v newyorském Brooklynu, na jejichž konci byste očekávali afroameričana, rapera a teprve pětačtyřicátníka s hodnotou majetku ve výši zhruba 520 milionů dolarů …

Tommy Hilfiger: „Školu jsem nesnášel. Nemohl jsem se dočkat, až začnu podnikat”

Sekce: Osobnosti Datum: 07.10.2016 10:30
Pro jedince, kteří po dovršení své plnoletosti stále neví, čím by chtěli být, se vysokoškolské studium jeví jako dobrá volba. Naopak pro ty, které škola pouze obírá o čas, jenž by mohli vložit do…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flexibilní pracovní doba, jídlo zdarma a wellness aneb na co slyší talentovaní miléniálové

Sekce: Byznys Datum: 15.01.2017 21:00
Jak dostat ty nejbystřejší mladé mozky k sobě do firmy?

Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Sekce: Rady a tipy Datum: 14.01.2017 21:00
Zakladatel společnosti Alibaba má jedinečnou morálku a v byznysu si zachovává selský rozum. Co doporučuje?

K čemu je univerzita? Naučí vás vycházet s lidmi s odlišnými názory, tvrdí Tim Cook

Sekce: Osobnosti Datum: 13.01.2017 21:00
Jedním z nejdůležitějších aspektů v byznysu je udržet si svou vizi. V Applu o tom vědí své, neb si za více než 30 let existence vysloužili nálepku rebelů. Jak uvažují v jedné z nejznámějších firem…