Zakladatel Skype: Lidé s titulem se často bojí riskovat, a to je špatně

Sekce: Rady a tipy Datum: 03.02.2017 Autor: Zdravko Krstanov
Niklas Zennström, mnohými zapomenutý muž technologického světa, je otcem nadčasové aplikace Skype. Nyní se věnuje především venture kapitálu, čímž získává zkušenosti z druhé strany. Jaké jsou byznysové zásady muže, který nás naučil telefonovat přes internet?

Zennström je zakladatelem hned několika společností (KaZaA, Altnet, Joltid), zdaleka největší disrupci však způsobil online komunikační aplikací Skype. Začínajícím podnikatelům radí, aby nezaháleli, tvořili co nejdříve a v žádném případě se nebáli chyb, které dříve či později udělají. “Mou největší chybou bylo, že jsem nezačal podnikat dříve,” uvedl v souvislosti s tím, že před podnikáním strávil devět let v roli zaměstnance.

Častým problémem mnoha firem je prý fakt, že nabírají nové lidi na základě vysoškolského vzdělání. “Přijmete někoho s MBA, se skvělým životopisem… a někdy je to prostě příliš perfektní. Později zjistíte, že takový člověk není ochoten riskovat.”

Přitom jedině vůle vstoupit do neznáma může vést k disrupci a objevení neobjeveného. “Když jsme rozjížděli Skype, žádný z analytiků nám nevěštil velkou budoucnost…Google na tom byl v začátcích podobně.”

A co trh? Zennström startupistům radí, aby mysleli globálně, a to od prvního dne. “Založili jsme firmu v Lucembursku, developery jsme měli v Estonsku a následně jsme se přestěhovali do Londýna. Internet nezná hranic.”

Je také důležité nespoléhat se pouze na lokální partnery. Ti globální jsou pro velký tržní podíl základem. “Musíte cestovat po světě, abyste nalezli správné partnery. My strávili nějaký čas v Číně, Brazílii, Japonsku i v USA.”

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Podnikání po česku: Často jen jako přivýdělek

Sekce: Byznys Datum: 16.09.2014 11:49
Čeští zaměstnanci, ale i důchodci, nebo ženy na mateřské dovolené, čsi často přivydělávají formou samostatné výdělečné činnosti. Jsou totiž úplně, nebo výrazně osvobozeni od placení záloh na…

Proč se tak často ti nejbohatší rodí z těch nejchudších?

Sekce: Vzdělávání Datum: 30.04.2015 12:00
Víte, proč se ty nejkrásnější sny rodí v té největší chudobě? Je to jednoduché - štěstěna nehledí na peníze ani na společenské postavení. Pokud jste tomuhle schopni uvěřít, máte šanci jednou poznat…

D1 – Špatné, ale očekávané

Sekce: Byznys Datum: 09.01.1971 00:00
Ne nadarmo lidé s alespoň průměrnými ekonomickými znalostmi očekávali, že vyhlášením vítězů tendrů boj o rekonstrukci dálnice D1 neskončí. A měli pravdu. Jsou známi vítězové prvních tří tendrů na…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.