Podnikání vás musí bavit, pouze pro peníze to dělat nelze, tvrdí multimilionář Tony Hsieh

Sekce: Rady a tipy Datum: 16.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Znáte Zappos? Online obchod s obuví a módou, za který v roce 2009 Amazon zaplatil přes miliardu dolarů. Tony Hsieh do Zapposu vstoupil jako investor a poradce, později jej však v roli CEO vynesl do raketových výšin. Jakých zásad se drží?

Především by vás mělo podnikání, respektive budování firmy bavit. Nejde přitom o to, abyste byli nadšenci výsledného produktu. “Nikdy mne nezajímaly boty, mou vášní byl vždy zákaznický sevis a firemní kultura," uvedl Hiesh.

Seznam několika základních hodnot by pak měl znát každý zaměstnanec. Měly by být natolik flexibilní, aby je pochopili kdekoli – v každé vaší pobočce. Hsieh uvádí příklad, kdy měl Zappos centrální sklad v Kentucky a firemní pobočku v Číně.

Co se týče leadershipu, drží se jednoduchého pravidla – když chcete zaměstnance motivovat, musíte je nejprve inspirovat. Ukázat, že vám jde o něco víc než o zisky. Že chcete udávat trendy a zlepšovat služby pro zákazníky. Hsieh tvrdí, že s tímto přístupem navíc finančně uspějete. Jinými slovy, když nebudou peníze na prvním místě, přijde jich prý víc.

I takto vypadají kanceláře v Zappos

Ačkoli počet zaměstnanců přesahuje tisíc, zachovává si Zappos jakousi startupovou atmosféru. Hsieh s lidmi ve firmě komunikuje otevřeně a na rozdíl od jiných CEOs píše personalizované e-maily. Pro své lidi také pořádá četné neformální akce, a to dokonce i ve své vile.

Nesmírně zajímavá je samotná strategie, jakou Hsieh využívá při najímání nových lidí. Zappos nyní sídli v Las Vegas a většina kandidátů musí do Nevady přiletět. Na letišti je poté vyzvedne řidič, který je celý den vozí firemním vozem – od prohlídky města až po několik pohovorů. Na konci dne si HR pracovník promluví s řidičem a otáže se, jak se k němu kandidát choval. "Je zcela jedno, jak probíhaly pohovory. Pokud se dotyčný choval k řidiči neslušně, práci u nás nedostane," říká Hsieh.

A protože jsme se chtěli přesvědčit, zda se v Zapposu opravdu dobře pracuje, zeptali jsme se Jaysona, který byl zrovna na živém chatu firmy.Zappos je prý zcela jinou společností, než ve kterých Jayson pracoval. Pochvaluje si rodinnou atmosféru a fakt, že se v práci nemusí přetvařovat. Jeho odpověď nás zkrátka utvrdila v tom, že Zappos je firmou, pro kterou je radost pracovat.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Do aukce kmitočtů půjdeme, ale pouze za těchto podmínek, tvrdí PPF mobile Services

Sekce: Byznys Datum: 12.01.1971 00:51
Černý kůň aukce jenž stále stojí o pozici 4. operátora pod záštitou Petra Kellnera reaguje na nové podmínky aukce, jež Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil.   ČTÚ spolu s představením nových…

4 tipy, jak získat investorské peníze na rozjezd svého podnikání

Sekce: Rady a tipy Datum: 30.01.2017 20:00
V dnešním dynamickém a konkurenčním prostředí nestačí mít pouze dobrý nápad. Přimět někoho, aby do vašeho byznysu nalil peníze, je extrémně těžké. Přesto existuje několik povahových rysů, které jsou…

Tony Robbins: Soustřeďte se na cíl, nikoli na své obavy

Sekce: Rady a tipy Datum: 04.01.2017 20:00
Tony Robbins je skutečným profesionálem ve svém oboru a pomáhá extrémně bohatým a vlivným lidem po celém světě. Níže vám proto přinášíme jeho několik byznysových zásad.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.