5 kroků, jak získat sebevědomí, které nutně potřebujete

Sekce: Rady a tipy Datum: 13.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Většina z nás se nerodí s příliš velkým sebevědomím. Pokud jej zrovna máme, tak se jeho výše odvíjí od dané situace. V něčem jsme si zkrátka jistí, v jiném naopak. Sebevědomí se naštěstí dá časem získat, proto vám nabízíme několik tipů, jak na to.

Sebevědomí lidé:

1) Se nevyhýbají odpovědnosti

Všimněte si, že sebevědomí lidé nesvalují vinu na ostatní. Jsou schopni přijmout důsledky svých rozhodnutí, ať už jsou pozitivní, či nikoli. Upřímnost, zejména k sobě samým, je prvním krokem k získání zdravé sebejistoty, a proto si nic nenamlouvejte.

2) Nepomlouvají

Jestliže jste přesvědčeni o nesprávném nebo hloupém jednání někoho druhého, obraťte se přímo na dotyčnou osobu. Strach konfrontovat druhé a říkat věci z očí do očí je znakem nedostatku jistoty. Buď s vašimi oponenty jednejte přímo, nebo vůbec.

3) Znají váhu svého “NE”

Sebevědomí lidé neslibují něco, co nemohou splnit. Jakmile si tedy o návrhu nejsou zcela jisti, raději v danou chvíli odmítnou. Naučte se proto říkat “ne”. Své stávající závazky tak dokážete dodržet a lidé vás budou brát vážně.

4) V případě potřeby požádají o pomoc

Nikdo není schopen dokázat vše zcela sám. Sebevědomí lidé se sice vyznačují nadprůměrnou samostatností, nicméně se v případě potřeby nebojí požádat o radu. Pokud tedy máte o něčem pochybnosti, obraťte se na zkušenější. Jednou tato role připadne vám. 

5) Neúspěch vnímají jako poučení

Sebejistí lidé nepovažují neúspěch za osobní selhání a konec všeho snažení, jako spíš za nástroj k růstu. Chápou, že na cestě na kýženým úspěchem budou muset překonat spoustu překážek a čím více jich překonají, tím zkušenějšími se stanou.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

6 lidí, které potřebujete k úspěchu

Sekce: Vzdělávání Datum: 08.05.2014 22:53
Neexistuje pilulka, která by vás okamžitě proměnila v úspěšného podnikatele. Existují však lidé, kteří vás za úspěchem mohou dovést. Kde je najít?

4 rady, které vám pomohou přestat se zajímat o názory okolí. Vůbec na nich totiž nezáleží

Sekce: Vzdělávání Datum: 12.02.2015 08:00
Je pro vás důležité, co si o vás myslí ostatní? Myslíte, že na tom skutečně tak moc záleží? Pokud ano, jste infikováni nemocí, která vás výrazně brzdí na cestě za vaším úspěchem. Poradím vám, jak se…

5 marketingových lekcí, které si lze vzít z prezidentské kampaně Donalda Trumpa

Sekce: Podnikání Datum: 29.08.2015 10:27
Je to už prakticky jisté. Donald Trump s přehledem a s předstihem zcela ovládl kampaň na republikánské prezidentské primárky, které se budou konat příští rok. Ať už s ním souhlasíte, nebo ne,…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte nejlepší cirkus v Česku? Díky němu máme Slevomat, Heuréku i Dámejídlo

Sekce: Podnikání Datum: 24.01.2017 20:00
V únorovém tištěném magazínu MontyRich na vás čeká exkluzivní rozhovor s Davidem Špinarem a Milanem Zemánkem. Jejich investiční skupina Miton stojí za vznikem nejpoužívanějších a nejznámějších online…

Štěpán Pírko: Dluhopisový vlak dojel do konečné stanice

Sekce: Rozhovory v investování Datum: 24.01.2017 12:00
Dluhopisy na tenkém ledu, komodity na vzestupu a tradičně silné akcie, kterými neotřásla ani prezidentská volba v USA. Se Štěpánem Pírkem, předsedou správní rady fondu Bohemian Empire, jsme tak…

Čeká nás konec globální ekonomiky? Čeho se obávají elity z Davosu?

Sekce: Byznys Datum: 23.01.2017 18:00
Setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu na sebe vždy upoutají ohromnou pozornost médií, ekonomů, světové veřejnost, rozličná protestní hnutí vystupující proti globalizaci nevyjímaje.