Sekce: Podnikání

Chcete být správným lídrem? Devět tipů jak na to

aneb jak vybudovat a vést skvělý tým
Datum: 18. 09. 2016 09.00 / Autor: Tomáš Bönisch
Dlouhodobě zaměstnaní lidé jen těžko pochopí, jak je těžké být leaderem. Na první pohled to může vypadat tak, že nadřízený nemusí tolik pracovat. Má však absolutní zodpovědnost a musí na vlastní pěst provádět klíčová rozhodnutí, aniž by podléhal strachu nebo nejistotě z výsledku.

Skutečnými leadery se stanete až v momentě, kdy vaše schopnosti budou odpovídat této pozici. Pokud leadery nejste, nebo si jako leadeři nepřipadáte, zkuste si projít body, které na vás čekají níže, a které reprezentují klíčové schopnosti pravého leadera.

1. Sdělení vaší vize

Abyste mohli svůj tým efektivně vést, potřebujete mít dokonalý přehled nad společností a jistotu, že všichni kráčíte směrem ke stejnému cíli. Proto je nadmíru důležité, abyste každému jasně vysvětlili svojí vizi, filozofii podniku, která vám má dopomoci dostat se k cíli.

2. Pocit vášně a závazku až za hranice byznysu

Toto přesvědčení udržuje tým pohromadě a pomůže mu překonat jak zlé, tak i dobré časy v podnikání. Budování byznysu je někdy těžší, než se zdá, nebo než si můžete zpočátku představit. Známý autor a podnikatel Seth Godin jednou řekl: „průměrný okamžitý úspěch trvá šest let,“ a to je optimista. Dobrý leader musí být schopen nezpomalovat ani v horších časech, ani v lepších časech. Byznys pro něj musí být vždy na prvním místě, protože každé jeho zaváhání bude i zaváháním jeho podřízených.

3. Experti díky zkušenostem

Skutečnými experty se můžeme stát jen díky praxi. Žádná kniha vám nedá lepší zkušenosti, než samotný život. Pokud si jako experti nepřipadáte, nemusí být tím, že jste si vybrali špatné místo, ale aspoň s jistotou víte, že je před vámi ještě hromada práce na sobě samém. Doplňujte poznatky knihami i zkušenostmi ostatních a nebojte se vrhnout do neznámých vod.

4. Dokonalá síť vztahů

Vytvořte síť vztahů, ve které nebudou jen vaši oblíbenci, ale všichni, kdo vás mohou posunout nějakým způsobem dále. Tuto síť neustále posilujte a rozšiřujte. Nemusíte mít stovku kamarádů, ale udržovat dobré vztahy se známými, kteří vám mají co nabídnout, není nikdy na škodu. Nikdy nevíte, odkud přijde neopakovatelná příležitost.

5. Ochota činit včasná rozhodnutí a přijmout opatření

Včasná rozhodnutí se postarají o postup vaší firmy, pomalá rozhodnutí ji buď neposunou nikam, nebo jí dokonce ublíží. Schopnost dělat rychle dobrá rozhodnutí bohužel není něčím, co si můžete načíst z knihy. Jde nicméně o klíčovou vlastnot, bez které nebudete schopni vést žádný podnik bez ohledu na jeho velikost. Strach a odkládání důležitých rozhodnutí se může stát začátkem konce vaší společnosti.

6. Sebekázeň a předvídatelnost

Lidé neradi následují vůdce, který je nepředvídatelný a nejistý. Snažte se, abyste na své okolí působili důvěryhodným a sebejistým dojmem. Toho dosáhnete jen tím, že budete sebejistě konat. Vaše slovo musí vždy platit, nelze jej pravidelně měnit podle toho, jak se vyspíte. Pak vás totiž nebude nikd obrát vážně.

7. Neustálá kreativita

Buďte neustále kreativní a klientům se nebojte nabízet něco nového. Jedná se o riskantní proces, ale pokud s novinkou neuspějete, berte to jako skvělou zkušenost a inovujte dál. Jedině tak zjistíte, co klienti opravdu chtějí.

8. Využijte obchodní růst pro blaho lidí

Pokud se vám daří, tak své kolegy řádně odměňte. Stejně tak i partnery nebo dodavatele. Nejenže si je nakloníte, ale zároveń jim naznačíte, že váš prospěch se může rovnat jejich prospěchu. Na první pohled nerozumné rozhazování zisků tak může ve skutečnosti společnosti přinést ještě víc peněz.

9. Nikdo se leaderem nenarodí

Leaderem se nikdo nenarodí, ale může se jím stát v průběhu života. Nečekejte na nikoho, aby vám ukázal správnou cestu, tu totiž určujete vy a podle toho vždy jednejte. Jedině tak budete leadery, které bude chtít každý následovat.

Další články
Podnikání

Nejúčinnější droga podnikatelů - svoboda

Článek
Podnikání

8 tipů, jak vést skutečně efektivní firemní porady

Inspirujte se v českém Y Softu
Článek
Lifestyle

Chcete řídit loď a zažít výjimečnou dovolenou? Vše o zkouškách pro získání kapitánského průkazu

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.