Chcete být správným lídrem? Devět tipů jak na to

aneb jak vybudovat a vést skvělý tým

Sekce: Podnikání Datum: 18.09.2016 Autor: Petr Pokorný
Dlouhodobě zaměstnaní lidé jen těžko pochopí, jak je těžké být leaderem. Na první pohled to může vypadat tak, že nadřízený nemusí tolik pracovat. Má však absolutní zodpovědnost a musí na vlastní pěst provádět klíčová rozhodnutí, aniž by podléhal strachu nebo nejistotě z výsledku.

Skutečnými leadery se stanete až v momentě, kdy vaše schopnosti budou odpovídat této pozici. Pokud leadery nejste, nebo si jako leadeři nepřipadáte, zkuste si projít body, které na vás čekají níže, a které reprezentují klíčové schopnosti pravého leadera.

1. Sdělení vaší vize

Abyste mohli svůj tým efektivně vést, potřebujete mít dokonalý přehled nad společností a jistotu, že všichni kráčíte směrem ke stejnému cíli. Proto je nadmíru důležité, abyste každému jasně vysvětlili svojí vizi, filozofii podniku, která vám má dopomoci dostat se k cíli.

2. Pocit vášně a závazku až za hranice byznysu

Toto přesvědčení udržuje tým pohromadě a pomůže mu překonat jak zlé, tak i dobré časy v podnikání. Budování byznysu je někdy těžší, než se zdá, nebo než si můžete zpočátku představit. Známý autor a podnikatel Seth Godin jednou řekl: „průměrný okamžitý úspěch trvá šest let,“ a to je optimista. Dobrý leader musí být schopen nezpomalovat ani v horších časech, ani v lepších časech. Byznys pro něj musí být vždy na prvním místě, protože každé jeho zaváhání bude i zaváháním jeho podřízených.

3. Experti díky zkušenostem

Skutečnými experty se můžeme stát jen díky praxi. Žádná kniha vám nedá lepší zkušenosti, než samotný život. Pokud si jako experti nepřipadáte, nemusí být tím, že jste si vybrali špatné místo, ale aspoň s jistotou víte, že je před vámi ještě hromada práce na sobě samém. Doplňujte poznatky knihami i zkušenostmi ostatních a nebojte se vrhnout do neznámých vod.

4. Dokonalá síť vztahů

Vytvořte síť vztahů, ve které nebudou jen vaši oblíbenci, ale všichni, kdo vás mohou posunout nějakým způsobem dále. Tuto síť neustále posilujte a rozšiřujte. Nemusíte mít stovku kamarádů, ale udržovat dobré vztahy se známými, kteří vám mají co nabídnout, není nikdy na škodu. Nikdy nevíte, odkud přijde neopakovatelná příležitost.

5. Ochota činit včasná rozhodnutí a přijmout opatření

Včasná rozhodnutí se postarají o postup vaší firmy, pomalá rozhodnutí ji buď neposunou nikam, nebo jí dokonce ublíží. Schopnost dělat rychle dobrá rozhodnutí bohužel není něčím, co si můžete načíst z knihy. Jde nicméně o klíčovou vlastnot, bez které nebudete schopni vést žádný podnik bez ohledu na jeho velikost. Strach a odkládání důležitých rozhodnutí se může stát začátkem konce vaší společnosti.

6. Sebekázeň a předvídatelnost

Lidé neradi následují vůdce, který je nepředvídatelný a nejistý. Snažte se, abyste na své okolí působili důvěryhodným a sebejistým dojmem. Toho dosáhnete jen tím, že budete sebejistě konat. Vaše slovo musí vždy platit, nelze jej pravidelně měnit podle toho, jak se vyspíte. Pak vás totiž nebude nikd obrát vážně.

7. Neustálá kreativita

Buďte neustále kreativní a klientům se nebojte nabízet něco nového. Jedná se o riskantní proces, ale pokud s novinkou neuspějete, berte to jako skvělou zkušenost a inovujte dál. Jedině tak zjistíte, co klienti opravdu chtějí.

8. Využijte obchodní růst pro blaho lidí

Pokud se vám daří, tak své kolegy řádně odměňte. Stejně tak i partnery nebo dodavatele. Nejenže si je nakloníte, ale zároveń jim naznačíte, že váš prospěch se může rovnat jejich prospěchu. Na první pohled nerozumné rozhazování zisků tak může ve skutečnosti společnosti přinést ještě víc peněz.

9. Nikdo se leaderem nenarodí

Leaderem se nikdo nenarodí, ale může se jím stát v průběhu života. Nečekejte na nikoho, aby vám ukázal správnou cestu, tu totiž určujete vy a podle toho vždy jednejte. Jedině tak budete leadery, které bude chtít každý následovat.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Nejúčinnější droga podnikatelů - svoboda

Sekce: Vzdělávání Datum: 26.02.2015 08:00
Říká se, že kdo jednou okusí a zvykne si na pravou svobodu, už nikdy není schopen změny. Moc dělat si, co chceme a navíc přesně takovým způsobem, jakým chceme, aniž by nad námi neustále někdo stál a…

Chcete řídit loď a zažít výjimečnou dovolenou? Vše o zkouškách pro získání kapitánského průkazu

Sekce: Lifestyle Datum: 25.03.2015 15:00
Kdo alespoň jednou netoužil být kapitánem lodi? Ať už motorové jachty nebo plachetnice. Trávení dovolené na soukromé lodi získává stále větší oblibu. Už dávno přitom nejde o zábavu jen pro smetánku,…

5 Time management tipů pro líné podnikatele, kteří pořád nestíhají

Sekce: Vzdělávání Datum: 07.05.2015 09:00
Budování byznysu není žádný med. I když pomineme to nejdůležitější – zisk, máte stále asi milion různých věcí, které je potřeba udělat. A aby toho nebylo málo, každý vyřešený problém zpravidla…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…