Sekce: Podnikání

10 nejhloupějších vět, které můžete říct při propouštění

Datum: 28. 10. 2014 08.00 / Autor: Petr Pokorný
Dávat někomu padáka, to je činnost, do které se každý nerad pouští. Když je ovšem nevyhnutelná, raději se vyhněte některým větám, které možná na první pohled vypadají dobře, ale ve skutečnosti se hodí jen do filmových a seriálových scénářů.

Umět někoho šikovně vyhodit, to není nic snadného. Nejtěžší je najít ta správná slova. Dokonce i ten nejformálnější postup se může zvrtnout v trapas tehdy, když řeknete něco, co sice protokol radí, ale do aktuální situace se vůbec nehodí. Vyhazov rovněž často doplňujeme irelevantními připomínkami, které nechce nikdo slyšet. My si nyní představíme 10 nejhloupějších vět, kterým byste se měli vyhýbat opravdu velkým obloukem.

1. „Podívej se, je to pro mě velmi těžké.“

Koho zajímá, že je to pro vás těžké? Dotyčného zaměstnance určitě ne. V tu chvíli si zaměstnanec pomyslí: „Opravdu je to pro tebe těžké jo?  A co mám asi říkat já?“

Také nikdy neříkejte: „Podívej, já nevím, jak to říct.“ Víte, jak to říct, jen se ta skutečnost špatně říká. Zaměstnanec se v tu chvíli do vás nevcítí, takže zapomeňte, že by mohl pochopit vaší situaci.

2. „Rozhodli jsme se, že je potřeba udělat změnu.“

Vy jste snad nějaký kouč NBA? Pokud vy děláte svojí práci dobře a váš zaměstnanec jí dobře nedělá, pak přinejmenším tuší, proč ho vyhazujete. Nemusíte mu to nijak zdlouhavě vysvětlovat, jen mu chápavě ukažte dveře.

3. „Dořešíme to později.“

Vyhazov pro zaměstnance znamená, že pro něj jeden proces skončil a jiný proces započne. Nesnažte se to prodlužovat a už vůbec mu to nesdělujte před ostatními, aby měl čas se s nimi pomalu rozloučit. Jestliže opustil proces, tak proto, že se do něj nehodí, nebo jej narušuje. Proto není potřeba nic zbytečně protahovat.

4. „V porovnání s Richardem nejsi tak dobrý.“

Nikdy neporovnávejte při vyhazování jednoho zaměstnance s druhým. Vyhodili jste ho proto, že nesplňoval požadavky a ne proto, že by byl jeho kolega výkonnější. Podobných narážek a odůvodnění se raději zdržte.

5. „Ok, promluvme si, řeknu ti proč.“

V tuto chvíli zaměstnanec sedí a poslouchá vaše argumenty, to nikdy nedělejte. Sdělte mu jako hotovou věc, že jste se tak rozhodli a že váš názor už nic nezmění. Pokud budete sdělovat argumenty, tak se z toho dotyčný bude cítit jen hůř. Většinou už mu těmito slovy nijak nepomůžete, spíš naopak.

6. „Jsi dobrý zaměstnanec, ale potřebujeme snížit stavy.“

Pokud je to pravda, tak to tímto stylem opravdu řekněte, ale dejte si pozor, abyste nepoužívali snížení stavů jen jako výmluvu. Pokud vás zaměstnanec zklamal, buďte upřímní. Uděláte tak mnohem lépe.

7. „Oba dva víme, že tu nejsi šťastný a že by bylo dobré najít lepší cestu.“

Vy snad víte, kde by měl zaměstnanec hledat svojí stříbrnou nitku? Těžko. Proto mu raději sdělte, že musí odejít, protože nesplňuje požadavky pozice a pro oba to takto bude mnohem jednodušší.

8. „Odejdi z budovy.“

Nikdy po někom nechtějte, aby okamžitě do 10 minut odešel. Je to velmi netaktní, když nějaký zaměstnavatel takto postupuje. Buďte přinejmenším formální, slušní a sdělte danou věc bez emocí, ale nikdy se nechovejte jako arogantní pitomci.

9. „Rozhodli jsme se, že musíš odejít.“

Nikdy neříkejte „MY“! Dotyčný si pak může myslet, že myslíte všechny, co s vámi pracují, a nabýt dojmu, že je celým kolektivem nesnášen. Mluvte raději za sebe v první osobě.

10. „Jestli je tady něco, co pro tebe mohu udělat.“

A to je jako co? Koupení známky na dopis s životopisem, utěšování, nebo snad sbalení věcí? Jediné, co můžete udělat, je to, že mu dáte poslední výplatu, případně doporučení a popřejete mu hodně štěstí. Minimálně ve chvíli, kdy někoho vyhazujete, nemá tato osoba ani pomyšlení na nějakou přátelskou činnost s vámi.

Další články
Podnikání

Tři příklady špatné komunikace, díky které zákazníci odchází ke konkurenci

Online i offline
Článek
Podnikání

9 snadných kroků k povýšení

Článek
Podnikání

11 věcí, které jsou špatně v nevyspaném mozku

Myslíte si, že probděná noc není ničím hrozným a v pohodě se další noc dospíte? Chyba, škodíte si a ne zrovna málo.
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.