Sekce: Podnikání

"Sociálně prospěšné" start-upy: Zisk až na druhém místě

Datum: 17. 09. 2014 19.05 / Autor: Karin Szczyrbová
Podnikavý duch, touha změnit svět k lepšímu, ochota riskovat a zároveň odvaha být tím, kdo prošlape ostatním cestu, bývají nejčastějšími hnacími silami lidí, kteří se pustili do společensky prospěšného podnikání. Jací jsou tito lidé, do jakých projektů vk

Takzvané sociální podnikání často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním postižením či sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Integrace lidí, kteří obtížněji hledají práci, však není jediným možným polem působnosti tohoto druhu podnikání. Společensky prospěšný podnik vzniká a funguje proto, aby pomáhal řešit nějaký společenský nebo environmentální problém. Pro takové podniky není zisk účelem, ale prostředkem k dosahování pozitivních změn ve společnosti.

Potenciál se skrývá ve studentech

Líhní podobných projektů jsou soutěže určené „mladým otevřeným hlavám“ - v oblasti společensky prospěšného podnikání je z tohoto pohledu významná soutěž Social Impact Award (SIA), kterou letos už třetím rokem pořádal Impact Hub Praha. Soutěž inicioval v roce 2009 Institute for Enterpreneurship and Innovation při Vídeňské ekonomické univerzitě a v současnosti se jí účastní studenti jak z České republiky, tak i ze Slovenska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Chorvatska, Švýcarska a Ruska.

Soutěží prošly, jak uvádí spoluorganizátorka soutěže Kristýna Gavriněvová, různé typy podnikatelských záměrů: „Od nápadů, jak recyklovat starý nábytek nebo textil, přes pomoc lidem na vozíku nebo ženám bez práce, až po vzdělávací a odborné služby, mobilní aplikace a výrobu a prodej šetrných produktů. Někdy jde o nápad v samém zárodku, jindy o aktivitu, která už probíhá.“ Samotný podnikatelský záměr je sice důležitý ale,: „pro nás je jedním z nejdůležitějších kritérií schopný tým, který má předpoklady nápad zrealizovat a udržet v chodu,“ dodává Gavriněvová.

Soutěž SIA studentům v mnohém usnadňuje realizaci jejich projektů. Díky ní si mohou svůj nápad ověřit a navíc jejím prostřednictvím vstoupit i do Impact Hubu, prostoru pro setkávání, inovace a podnikání, který je bezednou studnicí užitečných kontaktů. Díky soutěži se studenti učí principy společensky prospěšného podnikání a objevují výhody coworkingu.

Jak vítězové soutěže, tak i finalisté letošního ročníku měli například možnost využít intenzivní akcelerační program, který trval celé léto. Nebýt SIA, pak by se pravděpodobně nerozvinuly ani zajímavé projekty jako třeba Pragulic.

Celý článek najdete ZDE na Podnikovém Zpravodaji.

Další články
Podnikání

"Sociálně prospěšné" start-upy: Zisk až na druhém místě

Článek
Podnikání

"Sociálně prospěšné" start-upy: Zisk až na druhém místě – 2. část

Článek
Podnikání

Předzaložená společnost usnadňuje nejenom start podnikání

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.