Sekce: Podnikání

5 důvodů, proč je dobré naučit se obchodovat na burze

Datum: 17. 12. 2015 16.00 / Autor: Tomáš Durčák
Burzovní obchodování není jen nekontrolovaným hazardem, kdy jako v ruletě vsadíte na jednu ze dvou možností (trh bude růst / trh bude klesat) a doufáte, že jste se trefili a zároveň nepadne nula (trh neroste ani neklesá). Jde o mnohem sofistikovanější mec

Navrch má také nad populárním sportovním sázením, neboť ve chvíli, kdy provedete sázku a dostanete svůj tiket, je osud vašich peněz plně v rukou sportovců. Zde můžete svůj obchod kdykoliv ukončit, snížit své riziko, nebo si zvýšit svůj profit přikoupením kontraktů do profitabilní pozice.
 

Sportovní sázení, o jakém se vám ani nezdálo

Pokud bychom burzu úplně neznalým lidem měli přiblížit právě na příkladu sportovních sázek, představme si situaci, kdy máte vsazeno 1000 Kč na skutečnost, že tým A porazí tým B. Kurz je 2.00, a tak můžete buď dalších 1000 Kč vyhrát, nebo o svou sázku přijít. Standardně tím pro vás procedůra sázky končí, sednete si k TV, nebo internetu a sledujete zápas s vírou, že váš favorit zvítězí. Existuje zde samozřejmě jistá flexibilita (za cenu horšího kurzu můžete pokrýt i možnost remízy sázkou, že tým A neprohraje), kterou dodává zejména online live sázení. Stále však čelíte tomu, že tiket, kde jediná položka nevyjde, je celý pryč.

V burzovním obchodování by to za předpokladu výše zmíněné sázky vypadalo tak, že kdykoliv během zápasu byste si mohli za cenu krapet nižšího zisku svou výhru okamžitě vybrat. Pokud by tedy tým A kupříkladu již po 10 minutách zápasu vstřelil gól, mohli byste si ihned odškrtnout tuto položku jako výhru například s polovičním ziskem (500 Kč), nebo počkat až na konec zápasu pro celý zisk, pokud by se vám to vyplatilo. Kromě toho byste si mohli například ještě v 89. minutě znovu vsadit na tým A, aniž by se kurz nějak zásadně zhoršil.

Okamžitě si tak můžeme všimnout, že na burze máme pod kontrolou razantně větší část rizika, než u jiných rizikových způsobů investování. Přijde vám to i tak jako nedostatečně pádný důvod pro to, abyste do znalosti burzovních trhů investovali svůj čas? Zde je dalších pět skutečností, které by vás mohly přesvědčit:
 

1. Na burzovním parketu je úplně jedno, kdo jste

Ať už jste vysokoškolský profesor s tunou diplomů, nebo člověk se základním vzděláním, kterému se podařilo dát dohromady nějaký základní kapitál, který si může dovolit ztratit, trhům je to úplně jedno. Nepomůže vám zde žádný známý, čistý trestní rejstřík ani tučné konto. O svém úspěchu či neúspěchu rozhodujete pouze a jen vy. Chytrý chudák se zde může stát boháčem a bohatý hlupák chudákem.
 

2. Kromě sebe nepotřebujete nikoho dalšího

Burzovní byznys vám může růst a prosperovat bez nutnosti přijímání zaměstnanců nebo řešení problémů s novými zákazníky. Nezajímá vás konkurence ani nutnost pronajmout pro rostoucí podnik nové prostory. Od začátku až do konce si za předpokladu, že budete obchodovat na PC, vystačíte prakticky zcela sami. Váš broker je zde k dispozici pro dotazy, ale k samotnému obchodování jej u sebe mít vůbec nemusíte.
 

3. Krize nekrize, obchodníci vydělávají pořád

Tradeři na burzách zpravidla oproti všem ostatním krizi vítají. Velké pohyby trhů jim dávají paradoxní možnost vydělat si jen za použití několika základních tržních zákonitostí ještě víc peněz, než normálně. Chytrý a zkušený obchodník se tak prakticky nezajímá o to, jak je na tom naše hospodářství a zda čínské HDP opět rostlo. Poradí si a vydělá vždy.
 

4. Učit se můžete začit kdykoliv a zcela zdarma

Kvalitní informace pro každého začínajícího obchodníka jsou mnohdy na internetu dostupné zcela zdarma. Nepotřebujete žádnou školu, učitele ani kurz, abyste mohli trhy plně pochopit. Existuje rovněž celá řada tréninkových programů, na kterých si můžete burzovní obchodování bezplatně nanečisto vyzkoušet. Jste samoukem a možnosti máte téměř neomezené. Díky sociálním sítím se navíc můžete spojit s celou řadou úspěšných obchodníků, kteří rozdávají obchodní rady také zcela zdarma.
 

5. Flexibilnější způsob obživy najdete jen těžko

Je velmi reálné, že svobodnější povolání už zkrátka neexistuje. Obchodujete kdy chcete, co chcete a jak chcete. Nikdo nad vámi nestojí, nemusíte nikoho dalšího řídit. Ani vlastníci úspěšných firem většinou nemají tak masivní pracovní flexibilitu, jako tradeři, kteří nemají žádné povinnosti ani závazky. Celé jejich zaměstnání se odvíjí od jejich rozpoložení a nálady. Když nemají chuť obchodovat, nebo se jim aktuální vývoj na trzích nelíbí, prostě vypnou PC a jdou se věnovat rodině či koníčkům.

Další články
Podnikání

Jak během prvního měsíce na burze nepřijít o celý účet?

Článek
Podnikání

5 důvodů, proč není dobré být přehnaně milý a poslušný

Článek
Lifestyle

6 důvodu, proč žádat více, než chcete dostat. A proč vám to dají.

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.