Sekce: Podnikání

Zapomeňte na General Motors a Ford. Nejhodnotnější automobilkou Ameriky se stává Tesla

Silicon Valley střídá Detroit
Datum: 11. 04. 2017 16.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Není zisková, prodává řádově méně aut a konstantně nestíhá termíny. Přesto se Tesla svou pondělní valuací přehoupla přes General Motors a před zhruba dvěma týdny přes Ford. Následovala korekce a Tesla tak GM znovu dýchá na záda. Tento pomyslný závod vypovídá o tom, že žijeme v nové době, kdy firmy žene dopředu víra.

Pro začátek nějaká čísla. Automobilka Ford prodala v roce 2016 přes šest a půl milionů aut a vydělala 4,6 miliardy dolarů. General Motors za stejnou dobu prodala deset milionů vozů a přišla si na více než 9 miliard dolarů. Tesla vizionáře Muska dodala 76 tisíc vozů a zaznamenala ztrátu ve výši 675 milionů dolarů. Ale nenechme se zmást, v dnešní době nejde valuace se ziskovostí ani zdaleka ruku v ruce. Jak říká Václav Pavlečka – valuace odráží současnou míru důvěry v budoucnost.

Investoři, jak se zdá, mají víru v budoucnost poměrně velkou. Jen za poslední měsíc akcie Tesly poskočily o více než 17 procent. Cena akcií indikuje, že všichni od titulu očekávají růst v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: Yahoo Finance
Respektovaná investiční banka Piper Jaffray nyní zvýšila cílovou cenu titulu na 368 dolarů. Analytik Alex Potter v pondělí sdělil, že elektromobil od Tesly sedm měsíců testoval, což jeho důvěru ve společnost ještě více utvrdilo. „I se všemi možnými risky si investoři nemohou dovolit akcie Tesly ignorovat,” napsal klientům. Tesla prý v lidech evokuje reálné emoce jako optimismus a svobodu. Její CEO je navíc jakýmsi hrdinou, jehož nerespektují pouze osobnosti z byznysu, ale také široká veřejnost.

Velké naděje Potter vyjádřil také na adresu gigatovárny, díky níž má být údajně společnost schopná v roce 2018 vyrobit na půl milionu aut, snížit náklady a zvýšit marže. Velké množství analytiků z Wall Street, a to včetně Pottera, věří, že Tesla přestane být ztrátovou někdy v roce 2019.

Muskův elektrický sen jde ale dobrým směrem. Za první kvartál tohoto roku dodala Tesla přes 25 tisíc vozů (Model S a X), což je oproti loňskému stejnému období sedmdesátiprocentní nárůst. Kdo jiný by navíc dokázal, aby si 400 tisíc zákazníků předobjednalo produkt, který uvidí nejdříve za rok? 

Tesla je dost možná takovým Applem automobilového průmyslu – vždyť prodeje iPhonu dosahovaly v počátku tak malých cifer (z hlediska market share), že se tomu v Nokii smáli…a jak nakonec dopadli.

Další články
Podnikání

Ředitelka General Motors radí, jak na prvních 90 dní v novém zaměstnání

4 tipy od nejmocnější ženy v automobilovém průmyslu
Článek
Podnikání

Tesla Motors opět rozšíří své modelové portfolio

Článek
Podnikání

Kellner převezme O2 arenu a vábení Tesla Motors do Česka

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.