Sekce: Podnikání

Šli se svým produktem pro peníze na Kickstarter. Nakonec jejich firmu koupil Electrolux… za 5 miliard

Šťastný příběh s ještě šťastnějším koncem.
Datum: 13. 05. 2017 19.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Tento skoro až filmový příběh nastartoval Stephen Svajian, když v roce 2013 založil společnost Anova. Produktem, se kterým přišli na trh, byl přístroj na pomalé vaření ve vakuu, známé jako metoda sous-vide.

Taková věc by v jedenadvacátém století nebyla nijak objevná, kdyby se do ní nepromítly inovace. Dle slov zakladatele jej motivovaly konkrétně dvě. „Použít vědu a technologie, abychom změnili způsob, jakým lidé vaří. Zároveň jsme chtěli ke stolu pozvat všechny, tedy udělat přístroj cenově dostupný.” V roce 2013 přišli s prvním prototypem a o rok později již vstoupili na crowdfundingovou platformu Kickstarter. Tentokrát již se zařízením, které šlo pohodlně ovládat přes iPhone. V aplikaci si vyberete, jaký pokrm vaříte, a zmáčknete tlačítko Start.

Tato jednoduchá, leč možná technicky náročná inovace si okamžitě našla své fanoušky. Dne 6. května 2014 odstartovala kampaň a 17. června byla dokončena. Výsledek přesahoval 1 800 000 dolarů.

Nedávno - v roce 2016 - si úspěšně rozjetého projektu všiml gigant Electrolux, a tak vznik o několik měsíců pozdějil jeden z největších obchodů v segmentu. Anova byla koupena za naprosto neuvěřitelných 250 milionů dolarů. Cena jednoho přístroje začíná na zhruba stopadesáti eurech.

Co podle zakladatele stojí primárně za úspěchem společnosti? Není to ihned o produktu, jak by se mohlo zdát.

„Důvodem číslo jedna našeho úspěchu jsou lidé. Věnují svou vášeň budování chytré kuchyně budoucnosti. Podnikání bylo, je a bude o lidech. U nás je první KDO a až poté CO.”

Další články
Podnikání

Brankář Petr Čech koupil cyklistickou firmu

Článek
Rozhovory

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys
Článek
Podnikání

Jak se svým byznysem uspět v Africe?

Lákadla i rizika černého kontinentu
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.