Sekce: Podnikání

Šli se svým produktem pro peníze na Kickstarter. Nakonec jejich firmu koupil Electrolux… za 5 miliard

Šťastný příběh s ještě šťastnějším koncem.
Datum: 13. 05. 2017 19.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Tento skoro až filmový příběh nastartoval Stephen Svajian, když v roce 2013 založil společnost Anova. Produktem, se kterým přišli na trh, byl přístroj na pomalé vaření ve vakuu, známé jako metoda sous-vide.

Taková věc by v jedenadvacátém století nebyla nijak objevná, kdyby se do ní nepromítly inovace. Dle slov zakladatele jej motivovaly konkrétně dvě. „Použít vědu a technologie, abychom změnili způsob, jakým lidé vaří. Zároveň jsme chtěli ke stolu pozvat všechny, tedy udělat přístroj cenově dostupný.” V roce 2013 přišli s prvním prototypem a o rok později již vstoupili na crowdfundingovou platformu Kickstarter. Tentokrát již se zařízením, které šlo pohodlně ovládat přes iPhone. V aplikaci si vyberete, jaký pokrm vaříte, a zmáčknete tlačítko Start.

Tato jednoduchá, leč možná technicky náročná inovace si okamžitě našla své fanoušky. Dne 6. května 2014 odstartovala kampaň a 17. června byla dokončena. Výsledek přesahoval 1 800 000 dolarů.

Nedávno - v roce 2016 - si úspěšně rozjetého projektu všiml gigant Electrolux, a tak vznik o několik měsíců pozdějil jeden z největších obchodů v segmentu. Anova byla koupena za naprosto neuvěřitelných 250 milionů dolarů. Cena jednoho přístroje začíná na zhruba stopadesáti eurech.

Co podle zakladatele stojí primárně za úspěchem společnosti? Není to ihned o produktu, jak by se mohlo zdát.

„Důvodem číslo jedna našeho úspěchu jsou lidé. Věnují svou vášeň budování chytré kuchyně budoucnosti. Podnikání bylo, je a bude o lidech. U nás je první KDO a až poté CO.”

Další články
Podnikání

Brankář Petr Čech koupil cyklistickou firmu

Článek
Podnikání

Snový deal: Jak za pár měsíců prodat firmu za 13 miliard korun

V oblasti autonomních aut je stále více živo
Článek
Podnikání

Chci s naším produktem dobýt svět

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.