Sekce: Podnikání

Chcete úspěšně podnikat? Musíte myslet jako šampioni, říká zakladatel Uberu Travis Kalanick

Datum: 06.01.2017 21:00 / Autor: Zdravko Krstanov
Král disrupce a modla startupového světa Travis Kalanick má k začátkům podnikání rozhodně co říct.

Pro mnohé rada již zbytečná, pro jiné neřešitelný problém. Kalanick tvrdí, že ve světě startupů je pro zakladatele zásadní, aby alespoň trochu rozuměl programování. On sám byl prý geekem vždy a začal s programováním velice brzy. Faktem zůstává, že většina zakladatelů technologických startupů kód ovládá, byť třeba minimálně. A protože se pořádá spousta akcí (viz hackathon pro začátečníky), kde lze do tajů kódu proplout, není zde prostor pro výmluvy.

A kde vzít podnikatelskou inspiraci? Především sami ze sebe. “Potřebovali jsme se v Paříži svézt, ale nemohli jsme najít taxi”, popisuje Kalanick začátky Uberu. Zcela nepochybně existuje něco, co vás rozčiluje. Nejlepší způsob, jak začít podnikat, je přemýšlet, jak onu věc či službu vylepšit. Díky tomuto prvotnímu zákaznickému mindsetu zvyšujete naději, že stejný problém trápí další lidi, tudíž má váš “zlepšovák” potenciální zákazníky.

Na poli marketingu radí Kalanick jedinou věc – mějte a prodávejte dobrý příběh. Nepochybně slyšíte o storytellingu ze všech stran, má to však své opodstatnění. Přběhy skutečně prodávají. Dokazuje to věda i praxe. Jednoduché, pravdivé vyprávění s důrazem na emoce.

Příkladem z praxe může být níže zmíněná reklama Googlu, vysílaná mimo jiné na sportovním svátku Super Bowl (2010). Experti na neuromarketing mapovali oční pohyby sledujících a studovali činnost jejich mozků. A právě díky příběhu se ukázalo, že je tato reklama jednou z nejlépe zapamatovatelných. Celkově jich bylo promítáno 63.A nakonec sebevědomí. Bez něj máte ve světě byznysu minimální šance. Kalanick o tom ví své a tvrdí, že abyste uspěli, musíte myslet jako šampioni. Jak si sebevědomí budovat? O tom jsme na příkladu CR7 psali ZDE.

 
Další články

Podnikat začal již ve 14 letech. Je to o chuti vyřešit problém, říká zakladatel Spotify Daniel Ek

Článek

Jak úspěšně podnikat na internetu? Přečtěte si rady nejen od Jakuba Havrlanta

Učte se od těch nejlepších
Článek

"Jen jeden z dvaceti mladých lidí začne reálně podnikat", říká Martin Kešner

Přitom o podnikání jako své budoucnosti hovoří téměř polovina dotazovaných studentů v rámci Nápadu roku
Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.