Sekce: Podnikání

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Datum: 18. 02. 2017 20.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Meditací a relaxací vstříc kreativitě. Proč byste měli svůj mozek nechat pravidelně odpočívat?

Ray Dalio stojí za investiční společností Bridgewater, která je jedním z největších hráčů světa na poli hedgeových fondů. Jeho jmění atakuje šestnáct miliard dolarů a i přes časové vytížení, které si role CEO žádá, si denně najde 40 minut na dva meditační bloky.

"Kreativita není výsledkem tvrdé práce… kreativita vychází z hlubokého stavu relaxace,” vysvětlil Dalio s tím, že pomocí meditace máte šanci otevřít svou mysl. A otevřená mysl je prý předpokladem úspěchu, ať už je vaše povolání jakékoli.

Jak se tedy uvolnit, aby z vaší mysli přicházely kýžené nápady?

Především se jako začátečníci příliš nezabývejte komplexními meditačními možnostmi. Začnete tím, že si pro svou meditaci vyhradíte pravidelný čas. A nemusí to být ihned 20 minut dvakrát denně podle Dalia. Dvě minuty ihned po probuzení a dvě před spaním jsou pro start dostačující. Pokud byste během meditace mysleli na čas, nastavte si raději na daný úsek budík.

Jak souvisí cestování s podnikáním? Čtěte zde

Následně najděte polohu, ve které se cítíte pohodlně. Ačkoli se většině z vás vybaví postava sedící na zemi v tureckém sedu, nejedná se o žádné pravidlo. Stejně tak není nutné svírat ukazováčky s palci u rukou a mířit jimi vzhůru. Můžete bez výčitek sedět na židli. Důležité je nezaobírat se detaily a cítit se dobře. 

Zavřete oči a soustřeďte se na své dychání – hluboký nádech nosem a výdech pusou. Jestliže byste začali přemýšlet například o události minulého dne, vraťte se zpět ke svému dychání. Udělejte z něj prioritu.

Jakmile vyprší čas (nebo budete cítit, že jste skončili), promněte si rychle ruce, aby se zahřály. Přiložte je na víčka a pomalu otevírejte oči. Takto opakujte i v druhé části dne.

Nezapomínejte, že meditace si vyžaduje trénink, a proto neházejte ručník do ringu po prvním zhodnocení typu “nic jsem necítil, je to k ničemu”.

Další články
Lifestyle

Relaxace je polovinou úspěchu

Udělejte si čas sami na sebe
Článek
Podnikání

Rozhovor s Jakubem Rožem o tvrdé práci a byznysu v USA

Krátká ochutnávka z rozhovoru s Jakubem Rožem pro záříjové vydání tištěného MontyRich
Článek
Podnikání

Rodí se zajímavé propojení

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.