Sekce: Podnikání

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Datum: 20. 02. 2017 19.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Hodnota jeho majetku nyní přesahuje 60 miliard dolarů. V portfoliu byste našli telekomunikace, nemovitosti, finanční služby, tabákové firmy, ropu nebo například hotely. Přesto se Slim drží několika obecných zásad, které by se daly formulovat v následujících bodech.

Investuje v době krize a začněte brzy

Na trhu převládá negativní sentiment a většina investorů vyprodává a panikaří. V ten moment vstupuje miliardář do hry. Proč? Zdravé a silné společnosti mohou v tomto případě být značně podhodnocené, čímž se dostanete k jejich akciím levně. Podívejte, zda firmy mají unikátní produkt, po kterém je poptávka či domantní postavení v sektoru a zdravé cash flow.

Jste studenti a našetřeno máte maximálně pár tisíc? Začněte investovat. Princip investování spočívá ve zhodnocování vložených prostředků. Ono slavné “až budu mít dostatek kapitálu” nemusí s pasivním přístupem nikdy nastat.

Mějte jednoduchou organizační strukturu

V případě, že již podnikáte, nevytvářejte zbytečné úrovně managementu a manažery si vychovávejte in-house. Posilujte vlastní HR oddělení a starejte se o to, aby vašim zaměstnancům nic nechybělo. Zřiďte funkci Chief Happiness Officer. Vyplatí se to.

Zisky vracejte zpět do firmy

Klíčem k úspěchu jsou reinvestice. Vzít první milion a koupit si za něj nové auto, vás možná uspokují v krátkodobém horizontu. V dlouhodobém ale zjistíte, že nemáte na benzín. Jak říká Carlos Slim: “Jestli Walmart investuje miliardu a ostatní sto milionů, je jasné, kdo vyhraje.”

Zjistěte, kdy jste spokojení

Slim neměří úspěch penězi ani tím, že někdo jiný uznává vaši práci. Je zcela nepodstatné, jak jste na tom finančně nebo jaký sociální status máte, když “…jste nalezli harmonii mezi vaší duší a emocemi. Nejcennější věci, jako láska a přátelství, se stejně koupit nedají.”

Další články
Podnikání

Carlos Slim Helú: Obchodník tělem i duší

Článek
Podnikání

Podnikat začal již ve 14 letech. Je to o chuti vyřešit problém, říká zakladatel Spotify Daniel Ek

Článek
Podnikání

Tommy Hilfiger: Školu jsem nesnášel. Nemohl jsem se dočkat, až začnu podnikat

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.