Sekce: Podnikání

Miliardář Masayoshi Son: Za 500 let budou lidé srovnávat Steva Jobse s Leonardem da Vinci

Datum: 29. 01. 2017 21.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Příběh, jak self-made miliardář získal exkluzivní práva na iPhone v Japonsku, je dokonalou ukázkou síly networkingu.

Již ve svých 19 letech měl na kontě dvě prodané firmy a tři miliony dolarů. Zakladatel a CEO společnosti SoftBank disponoval dravostí a byznysovým instinktem od útlého věku.

Předvídavost Sona zavedla až ke Stevu Jobsovi. Dva roky před uvedením prvního iPhonu na trh si s technologickým vizionářem sjednal osobní schůzku. Na ni s sebou přinesl malý náčrt, jak by mohlo nové zařízení vypadat. “Byl to takový iPod s mobilními funkcemi. Steve odpověděl, ať mu to nedávám, že má vlastní”, vzpomínal Son.

Elon Musk je nový Steve Jobs!

Následně začal spoluzakladatele Applu přesvědčovat. “Nepotřebuješ mé čmáranice, to vím. Jakmile ale budeš mít produkt hotový, poskytni mi jej pro japonský trh.” Son, který v té době neovládal žádného mobilního operátora, zkrátka věřil, že svým průbojným přístupem Jobse přemluví.

“S nikým jsme o tom předtím nemluvili, přišel jsi jako první, a proto se dohodneme.” Otázce, zda sepíší smlouvu, se však Jobs vysmál. “Vždyť zatím nemáš ani operátora!”, reagoval. Sonovi stačil slib na slovo.

V roce 2008 koupila jeho SoftBank za téměř 15 miliard dolarů tamější Vodafone a Steve Jobs své slovo dodržel. Masayoshi Son tak skrze SoftBank Mobile ukázal iPhone Japoncům a ti si jablečný telefon ihned zamilovali.

Nebyla to jen obrovská příležitost, která Sona motivovala k jednání s Jobsem. “Dokázal spojit umění a technologie, design a inženýrství…za 500 let ho budou srovnávat s Leonardem da Vinci, to je můj názor."

Další články
Podnikání

"Projekťák” Steva Jobse, osobní trenér Jaromíra Jágra, ale i nevyzpytatelný Kazma. Startup Summit již zítra!

Článek
Podnikání

Nejbohatší lidé světa

Článek
Podnikání

Historicky nejbohatší lidé světa

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.