Sekce: Podnikání

Spoluzakladatel Applu: Chtěl jsem vytvořit dobrý počítač, nikoli vydělávat hromady peněz

Datum: 27. 02. 2017 21.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Steve Wozniak je mužem, který nebyl nikdy příliš vidět. Vytvářel produkty, zatímco je Steve Jobs propagoval. Společnými silami dokázali z Applu udělat nejhodnotnější značku světa. A to zdaleka nebylo jejich cílem.

Steve “Woz” Wozniak tráví hodně svého času na různých konferencích a relativně často se objevuje v médiích. Své cenné zkušenosti a poznatky si tak nenechává pro sebe. Co radí legendární podnikatel/vynálezce mladým podnikatelům?

Nesnažte se ihned být ve světlech reflektorů

Wozniak radí, abyste si našli takové spolupracovníky, kteří jsou ochotni tvořit, i kdyby to znamenalo pobývat v garážích. “Najděte někoho, kdo si věci staví v garáži. S takovým člověkem chtějte pracovat”, uvedl. Takoví lidé prý totiž dokážou řešit skutečné problémy. Nejde jim o slávu, titul ani o uznání.

Nechtějte být inovátory, protože to je “cool”

Spousta lidí se nyní snaží etablovat v technologickém světě pouze proto, aby v něm byli. Wozniak však doporučuje, abyste se snažili najít řešení svých vlastních problémů. Určitě existuje něco, co vás trápí nebo vám zpomaluje práci. Mohla by to vyřešit nějaká aplikace?

Chtít uspět kvůli penězům či kvůli členství v jakési “privilegované skupině lidí” je krátkozraké a s největší pravděpodobností zbytečné.

Naslouchejte vašim pracovníkům

A zejména těm na nejnižších pozicích. Právě ti totiž mohou přijít s nejvíce inovativní myšlenkou. Sám Wozniak, který toto aplikuje především na technologické prostředí,  pracoval na takové pozici v Hewlett Packard. Tehdejšího šéfa se několikrát snažil přesvědčit, aby začali vyrábět počítače jako produkt pro osobní užití. Ten jej pokaždé odmítl, a tak se HP připravil o šanci být jednou z nejvíce inovativních firem všech dob.

Další články
Podnikání

Spoluzakladatel stamilionového startupu: Peněz je na trhu přebytek, musíte ale makat

Rozhovor s Ondřejem Krátkým
Článek
Podnikání

Tommy Hilfiger: Školu jsem nesnášel. Nemohl jsem se dočkat, až začnu podnikat

Článek
Podnikání

Alice Žertová: Nemohla jsem najít člověka na úklid, tak jsem rozjela úklidovou firmu“

Z lékařky šéfovou uklízeček
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.